Sądy: za nękanie pracownika odpowiada sprawca a nie pracodawca

W rozstrzygnięciach sądowych zaczęto już zauważać faktycznego sprawcę mobbingu, mobbera, przełożonego, zamiast przypisać stosowanie mobbingu pracodawcy.

Publikacja: 28.09.2019 14:51

Sądy: za nękanie pracownika odpowiada sprawca a nie pracodawca

Foto: 123RF

Czytając wyroki dotyczące odpowiedzialności na gruncie art. 94[3] k.p., spotykamy się ze sformułowaniami: „pracodawca stosował mobbing" (np. uzasadnienie wyroku SN z 5 grudnia 2006 r., sygn. II PK 112/06), „w postępowaniu dotyczącym stosowania przez pracodawcę mobbingu" (np. wyrok z 5 października 2007 r., sygn. II PK 31/07), „pozwana dopuszczała się mobbingu" (np. postanowienie SN z 19 marca 2014 r., sygn. I PK 283/13), „przy ocenie zachowań pracodawcy noszących znamiona mobbingu" (np. wyrok SA w Gdańsku z 4 lipca 2013 r. sygn. III APa 12/13). Można mieć wątpliwość, czy takie skrótowe opisy nie są mylące, jeśli są stosowane niezależnie od tego, kto faktycznie dopuszcza się działań mobbingowych i czy pozwanym pracodawcą jest jednostka organizacyjna czy osoba fizyczna.

Pozostało 94% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP