fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Złe negocjacje mogą być powodem sporu z kandydatem do pracy

Rekrutacja
AdobeStock
Niewłaściwe prowadzenie przez pracodawcę rozmów z osobą, którą potencjalnie chce zatrudnić, może generować roszczenia w przypadku niedojścia stron do porozumienia.

Niekiedy dopiero na etapie negocjacji z konkretnym kandydatem firma podejmuje decyzję co do formy jego zatrudnienia. Rodzaj negocjowanej umowy ma drugorzędne znaczenie, szczególnie gdy kluczowe staje się pozyskanie osoby spełniającej wymagania określone w ogłoszeniu o pracę. Jeżeli jednak w trakcie negocjacji na konkretne stanowisko obok zatrudnienia na podstawie umowy o pracę firma alternatywnie proponuje kandydatowi inną, niepracowniczą formę zatrudnienia, istotne jest, by rozmowy odbywały się w dobrej wierze.

Nawiązanie etatu...

Jeżeli dojdzie do sporu co do formy zatrudnienia, sami zatrudnieni lub organy kontroli mogą w celu wykazania nawiązania stosunku pracy powoływać się również na przebieg negocjacji przedkontraktowych. Przykładowo jeżeli osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia będzie dochodzić od firmy świadczeń pracowniczych twierdząc, że strony wiąże stosunek pracy, może pomocniczo wskazywać, że firma już w momencie negocjacji dotyczących zatrudnien...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA