fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyscyplinarne zwolnienie nietrzeźwego pracownika

Adobe Stock
Co do zasady pracownika, który przyszedł do pracy nietrzeźwy lub spożywa alkohol w czasie pracy, nie uchronią przed zarzutem ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków żadne okoliczności, w tym fakt, że dotąd przełożony przymykał na to oko. Jest jednak kilka wyjątków.

Czy stawienie się pracownika do pracy w stanie nietrzeźwości, wykonywanie pracy pod wpływem alkoholu bądź spożywanie alkoholu w miejscu pracy może stanowić uzasadnioną przyczynę zwolnienia dyscyplinarnego? Czy pracodawca może sam przeprowadzić badanie trzeźwości pracownika? Na te i inne pytania odpowiadamy w kolejnym artykule z cyklu „Uzasadniona dyscyplinarka".

Czytaj także:

Uniki przed alkomatem nie zablokują dyscyplinarki

Pracowniczy obowiązek

Obowiązek zachowania przez pracownika trzeźwości w miejscu pracy można wyprowadzić z art. 211 kodeksu pracy. Przepis ten stanowi, że przestrzeganie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest podstawowym obowiązkiem pracownika.

Pracowniczy obowiązek zachowania trzeźwości w czasie pracy wynika zarówno z przepisów prawa, jak i zasad współżycia społecznego. Należy do podstawowych obowiązków pracownika i ciąży na nim nie tylko wtedy, gdy wykonuje on pracę w siedzibie zakładu pracy, ale również wtedy, gdy p...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA