fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy odmowa udziału w szczepieniu przeciwko COVID-19 może stanowić przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę

Adobe Stock
Pracodawcy mają coraz większe uprawnienia służące do ochrony załogi przed zakażeniem koronawirusem. W tym zakresie mogą coraz bardziej ingerować w sferę prywatną pracowników.

W dobie pandemii zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy stało się dla przedsiębiorców zadaniem priorytetowym. Przez ostatnie miesiące firmy wykształciły szereg polityk mających na celu ochronę życia i zdrowia zatrudnionych. Wyjątkowa sytuacja uzasadnia stosowanie przez pracodawców środków, które dotychczas były uważane za nadzwyczajne. Przykładowo, coraz więcej przemawia za tym, że odmowa udziału w szczepieniu przeciwko COVID-19 może stanowić przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę.

Czytaj także:

Zakażenie koronawirusem w firmie a ochrona danych osobowych

Priorytetem bezpieczeństwo

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawców jest zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy. Szef powinien dostosowywać środki podejmowane w celu doskonalenia istniejącego poziomu ochrony, uwzględniając zmieniające się warunki wykonywania pracy (art. 207 § 2 pkt 3 kodeksu pracy). Jego zadanie sprowadza się do zagwarantowania faktycznego bezpieczeństwa podwładnych...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA