Monika Aniszewska

Czy za słabą ocenę pracy grozi zwolnienie?

Jeśli pracownik nie osiąga wyników pracy porównywalnych z wynikami innych osób zatrudnionych na tym samym stanowisku, szef może go zwolnić. Ale może też wdrożyć plan naprawczy, dając mu ostatnią szansę.

Ograniczona ochrona sygnalistów

Przepisy unijne dotyczące osób zgłaszających naruszenia nie wyłączają całkowicie możliwości rozwiązania umowy z pracownikiem, który jest potencjalnym sygnalistą.

Przepisy o sygnalistach nie zmuszą pracodawców do zmiany polityk mobbingowych i dyskryminacyjnych

Procedury mające na celu przeciwdziałanie nagannym zjawiskom takim jak dręczenie, molestowanie czy nieuprawnione różnicowanie pracowników nie będą wymagały zmian w związku z uchwaleniem przepisów dotyczących osób zgłaszających naruszenia.

Zmiana reguł home office nie może czekać na koniec pandemii

Pracodawcy powinni zaplanować, jak dostosować się do nowych przepisów o pracy zdalnej. Po ich wejściu w życie praca wykonywana poza siedzibą firmy na obecnych zasadach nie będzie spełniać nowych wymogów pracy zdalnej, co może grozić karami.

Czy odmowa udziału w szczepieniu przeciwko COVID-19 może stanowić przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę

Pracodawcy mają coraz większe uprawnienia służące do ochrony załogi przed zakażeniem koronawirusem. W tym zakresie mogą coraz bardziej ingerować w sferę prywatną pracowników.

Zmiana organizacji pracy ułatwi przetrwanie

Przepisy nie ustanawiają bezwzględnego obowiązku ustalania sztywnych grafików. Szef może sięgnąć po jedną z wielu alternatyw.

Pracownika można wypożyczyć - leasing i outsourcing pracowniczy

Prowadzenie biznesu w dobie pandemii wymaga elastyczności. Przedsiębiorcy poszukujący swobodnych rozwiązań mogą rozważyć współpracę z agencją pracy tymczasowej oraz leasing i outsourcing pracowników.

Coraz trudniej odróżnić zleceniobiorcę od pracownika

Atrakcyjność umów zlecenia wynika głównie z elastycznych zasad współpracy. Zleceniobiorcy zyskują jednak kolejne przywileje dotychczas zarezerwowane dla pracowników.

Współpraca dotycząca produktu nieseryjnego, czyli umowa o dzieło

Elastyczne zasady współpracy i brak oskładkowania zachęcają do zawierania umów o dzieło. Wraz z pojawieniem się obowiązku ich rejestracji, warto się jednak upewnić, kiedy ZUS nie może skutecznie podważyć takiego kontraktu.

Koronawirus: warto rozważyć samozatrudnienie

Szukając źródła dochodu w dobie pandemii warto rozważyć samozatrudnienie. Elastyczność, brak hierarchii służbowej oraz ulgi finansowe to tylko część korzyści z prowadzenia własnej działalności gospodarczej.