fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kiedy dopuszczalny monitoring wizyjny zatrudnionych?

Adobe Stock
Czy pracodawca może zainstalować monitoring w szatniach oraz toaletach dla personelu?

Przepisy dotyczące ochrony danych osobowych co do zasady zakazują stosowania monitoringu wizyjnego w szatniach, toaletach, pomieszczeniach sanitarnych, stołówkach oraz palarniach. Zgodnie z art. 222 Kodeksu pracy, jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa pracowników lub ochrony mienia lub kontroli produkcji lub zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, pracodawca może wprowadzić szczególny nadzór nad terenem zakładu pracy lub terenem wokół zakładu pracy w postaci środków technicznych umożliwiających rejestrację obrazu (monitoring).

Szczególne regulacje w tym zakresie, ograniczające swobodę pracodawcy w stosowaniu monitoringu, dotyczą określonych rodzajów pomieszczeń w zakładzie pracy. Monitoring nie może obejmować pomieszczeń udostępnianych zakładowej organizacji związkowej. Monitoring co do zasady nie może obejmować także pomieszczeń sanitarnych (w tym toalet), szatni, stołówek oraz palarni, ch...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA