Pracodawca w likwidacji lub upadłości powinien rozwiązać umowy zgodnie z zasadami określonymi w kodeksie pracy – na podstawie porozumienia stron albo w drodze wypowiedzenia. Porozumienie powinno regulować termin rozwiązania umowy o pracę. Natomiast w wypowiedzeniu należy wskazać okres wypowiedzenia, zawrzeć pouczenie o prawie odwołania do sądu pracy, a przede wszystkim wskazać przyczynę rozwiązania umowy. Co do zasady ta przyczyna będzie wynikać z faktu likwidacji pracodawcy lub jego upadłości.
Przyczyna zwolnienia musi być oczywiście prawdziwa. W razie sporu sądowego to jej istnienie będzie badał sąd. Sąd może też sprawdzić, czy została konkretnie i precyzyjnie sformułowana.
Czytaj też: Program dobrowolnych odejść pracowników lepszy niż zwolnienia grupowe
Zwykle bez kryteriów doboruLikwidacja pracodawcy lub ogłoszenie jego upadłości jest przyczyną rozwiązania stosunku pracy niedotyczącą pracownika – nie wynika bowiem z jego działań czy umi...
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.