Startupy zyskają potężne wsparcie

W Polsce ruszają właśnie dwa duże przedsięwzięcia, które napędzą sektor nowych technologii.

Publikacja: 31.05.2017 20:09

Podczas kongresu przedstawio- no programy wsparcia dla młodych firm.

Podczas kongresu przedstawio- no programy wsparcia dla młodych firm.

Foto: Fotorzepa/Jacek Waszkiewicz

TDJ Pitango Ventures to nowy fundusz, który wszedł na rodzimy rynek. Zainwestuje u nas 210 mln zł. Pieniądze trafią do spółek technologicznych. Szczegóły ujawnione zostały w trakcie kongresu Impact'17.

Fundusz stworzyły polska firma inwestycyjna TDJ i izraelski Pitango VC, wspierane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Dzięki potężnemu budżetowi dla startupów powstający dopiero ekosystem wspierania innowacji zyska solidne fundamenty.

– W ramach działalności funduszu TDJ Pitango Ventures oferujemy o wiele więcej niż tylko finansowanie – mówi Tomasz Domogała, szef rady nadzorczej TDJ. – Podmioty, w które zainwestujemy, mogą liczyć na dostęp do wsparcia TDJ, wynikającego z naszego kilkudziesięcioletniego doświadczenia w zakresie zarządzania przedsiębiorstwami. Pitango umożliwi zaś dostęp do unikalnego know-how w zakresie rozwoju startupów.

Fundusz powstał w ramach programu BRIdge VC NCBR, który zapewnia publiczno-prywatne wsparcie komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych z udziałem funduszy kapitałowych. – Uruchomienie TDJ Pitango Ventures, w zarządzanie którym osobiście angażują się izraelscy partnerzy, to ważny krok, a zarazem kolejny element systemu wsparcia dla przedsiębiorców stawiających na innowacje – przekonuje prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBR.

Fundusz skoncentruje się na takich obszarach, jak big data, internet rzeczy, sztuczna inteligencja czy urządzenia mobilne. Pitango VC narodził się na kanwie zainicjowanego w 1993 r. przez izraelski rząd programu „Yozma". Polegał on na tworzeniu funduszy VC, które następnie inwestowały w nowoczesne technologie. Tym samym stworzono kompleksowy ekosystem sprzyjający rozwojowi innowacyjnych firm.

Dzięki tym działaniom Izrael posiada dzisiaj drugą, po USA, najbardziej innowacyjną gospodarkę świata. Rami Kalish, współzałożyciel Pitango, tłumaczy, że od utworzenia fundusz zainwestował w ponad 200 spółek i zrealizował ponad 80 transakcji wyjść z inwestycji. – Niektóre z podmiotów w naszym portfolio działają w skali globalnej, a inne stały się częścią takich korporacji, jak Apple, Intel czy Microsoft – dodaje.

Również w trakcie kongresu Impact'17 PKO BP ogłosił, że MassChallenge, jeden z największych na świecie akceleratorów dla startupów technologicznych, rozpoczyna współpracę z bankiem i Fundacją Przedsiębiorczości Technologicznej (FPT). Cel? Wzmocnienie ekosystemu innowacji. Pierwszym etapem wprowadzenia akceleratora do Polski będzie program Bridge to MassChallenge, do którego nabór rozpocznie się jesienią. Staniemy się drugim po Wlk. Brytanii krajem w UE, w którym realizowany będzie ten program. Mike LaRhette, prezes MassChallenge, podkreśla, że program ma stymulować innowacje i pobudzać aktywność rodzimych startupów w początkowej fazie wzrostu.

Takie akceleratory działają m.in. w Bostonie, Meksyku, Jerozolimie czy Lozannie. Do tej pory w ramach projektu wsparcie uzyskało na świecie ponad 1200 startupów. Dzięki 2 mld dol. finansowania wygenerowały już ponad 900 mln dol. przychodu i stworzyły 65 tys. miejsc pracy.

Paweł Bochniarz, prezes FPT, który jest operatorem MassChallenge w Polsce, zaznacza, że program nie ogranicza się jedynie do firm z Polski. – Ciekawych projektów z wysokim potencjałem rozwoju będziemy poszukiwać w całej Europie Środkowo-Wschodniej – dodaje. Dzięki tej inicjatywie Polska ma szansę stać się regionalnym hubem dla startupów.

Opinia

Jadwiga Emilewicz | wiceminister rozwoju

Rok temu, również na kongresie Impact, uruchomiliśmy program Start in Poland. W ramach tego wydarzyło się w ciągu roku bardzo wiele. Przede wszystkim, wymierny efekt, uruchomienie programu Scale Up, dedykowanego akceleratorom, czyli szkołom przedsiębiorczości dla startupów. Zakładaliśmy, że zgłosi się nam nie więcej niż 20, a wybierzemy maksymalnie pięć. Zgłosiło się ponad 60 zespołów i zdecydowaliśmy się na wybór dziesięciu. Co istotne, do tych programów zaprosiliśmy duże spółki. Każdemu z programów towarzyszą dwie–trzy takie firmy, które przyglądają się temu, co startupy mają do zaoferowania. W dwóch z nich odbywa się już druga runda rekrutacyjna. W każdej zgłasza się około 50–60 podmiotów, startupów. Przechodzi ok. 20. W tych dwóch programach, w których zakończyła się już pierwsza runda, po trzy projekty wdrażane są już w dużych spółka. To świetny wynik, duże osiągnięcie i ważny krok – nawet nie dla samych startupów, ale dla zmiany mentalności u tych dużych, których uczymy szukać nowych, innowacyjnych pomysłów poza własną infrastrukturą. Drugi istotny element to uruchomienie ogromnego zasobu środków przez Polski Fundusz Rozwoju, na platformie PFR Ventures. Trwa nabór do programu Starter. Fundusz funduszy szuka instytucji venture capital, które następnie będą inwestować w spółki, mamy nadzieję, że w te, które wyjdą ze Scale Upów. Kolejny istotny fundusz to Bridge CVC, uruchomiony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Tam nabór rozpocznie się w drugiej połowie roku. I wreszcie zmiany legislacyjne. Dwie ustawy o innowacyjności, ale również ulgi inwestycyjne na maszyny i urządzenia, które można od tego roku w szybszy sposób amortyzować. Mamy apetyt na więcej. Chcemy, by 2,7 proc. PKB wydatków na badania i rozwój stało się możliwe w 2020 r. Dużo pracy przed nami, ale to, co wydarzyło się już w tym roku, nastraja nas optymistycznie.

TDJ Pitango Ventures to nowy fundusz, który wszedł na rodzimy rynek. Zainwestuje u nas 210 mln zł. Pieniądze trafią do spółek technologicznych. Szczegóły ujawnione zostały w trakcie kongresu Impact'17.

Fundusz stworzyły polska firma inwestycyjna TDJ i izraelski Pitango VC, wspierane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Dzięki potężnemu budżetowi dla startupów powstający dopiero ekosystem wspierania innowacji zyska solidne fundamenty.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Najważniejsza jest idea demokracji. Także dla gospodarki
Wydarzenia Gospodarcze
Polacy szczęśliwsi – nie tylko na swoim
Materiał partnera
Dezinformacja łatwo zmienia cel
Materiał partnera
Miasta idą w kierunku inteligentnego zarządzania
Materiał partnera
Ciągle szukamy nowych rozwiązań