fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Dzwony biją dla bojowców z getta warszawskiego

Fotorzepa/ Kuba Kamiński
W południe 19 kwietnia w stołecznych kościołach zabiją dzwony, aby uczcić 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Włączone zostaną też syreny.

O bicie w dzwony zaapelowali do proboszczów warszawscy hierarchowie – kardynał Kazimierz Nycz i bp Romuald Kamiński. Uruchomione zostaną też syreny alarmowe, tak samo jak 1 sierpnia, w dzień wybuchu powstania warszawskiego. Zostaną one włączone na polecenie władz miasta Warszawy i szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego, wbrew wstępnemu odrzuceniu takiej propozycji przez wojewodę mazowieckiego Zdzisława Sipierę.

Główne uroczystości planowane są w południe przez pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. Weźmie w nich udział prezydent Andrzej Duda. Wcześniej (o godz. 10.50) złoży on wizytę na cmentarzu żydowskim, a po południu (godz. 15) odwiedzi synagogę im. Małżonków Nożyków przy ul. Twardej.

Obchody rocznicy powstania organizuje Muzeum Żydów Polskich POLIN. W rocznicę jego wybuchu rozdawane będą przez wolontariuszy na ulicach Warszawy papierowe żółte żonkile. Akcja ta wiąże się z postacią Marka Edelmana, dowódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, która razem z Żydowskim Związkiem Wojskowym zorganizowała powstanie. Edelman był jednym z nielicznych ocalałych bojowców i po wojnie, w rocznice powstania, składał pod pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów. Muzeum POLIN kontynuuje tę tradycję.

O godz. 20 przy pomniku Bohaterów Getta odbędzie się koncert „Łączy nas pamięć" z udziałem prezydenta Dudy. Wystąpią Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach i Chór Filharmonii Narodowej. Wstęp wolny.

Wyjątkowe wydarzenie organizują Fundacja Shalom, Teatr Żydowski i Gołda Tencer. O godz. 16 na placu Grzybowskim odsłonięte zostanie „drzewo łez", żywy pomnik „pamięci żydowskich matek, które w nieludzkich czasach zmuszone były oddawać swoje dzieci, aby je ocalić, i matek polskich, które dały tym dzieciom nowe życie". Z kolei IPN zainicjował społeczną kampanię „Odważni na szlaku Machabeuszy" . W mediach zostanie opublikowany plakat pokazujący bohaterstwo powstańców.

Alternatywne obchody organizują organizacje społeczne, m.in. Otwarta Rzeczpospolita. „Nie chcemy brać udziału w obchodach prezydenckich, zawłaszczonych przez polityków, którzy w tym roku chronią się barierkami i kontrolą tożsamości, w obchodach przeżartych pustą, narodową celebrą, z przedstawicielami rządu, którego premier potrafi drugą ręką zapalić znicz hitlerowskim kolaborantom z N.S.Z. Wierzymy, że pamięć powinna być dobrem wspólnym, nie narzędziem władzy" – piszą organizatorzy. O godz. 11 ruszą oni w marszu pamięci spod tablicy pamięci Zygielbojma (skrzyżowanie Zamenhofa i Edelmana). Przejdą pod dawny bunkier ŻOB na Miłej 18 i udadzą się na Umschlagplatz, a potem pod pomnik Bohaterów Getta. Pomiędzy godz. 21.30 a 22.30 na pl. Bankowym odtworzony zostanie na ścianie błękitnego wieżowca wizerunek wielkiej synagogi.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA