fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Bitwa Warszawska multimedialnie

PGE Narodowy
Stulecie Bitwy Warszawskiej upamiętniają wystawy, filmy, koncerty. Wiele z nich pokazuje materiały mało znane, a zarazem łączy archiwalia z nowoczesna narracją i technologiami. Jest w czym wybierać, wyruszając szlakiem wspomnień i ekscytujących przeżyć.

Jedno z największych kulturalnych wydarzeń to premiera multimedialnego widowiska „1920. Wdzięczni Bohaterom" 15 sierpnia na PGE Narodowym w Warszawie. Na płycie zbudowano ogromną sceną o powierzchni ponad 7 tys. m kw., zaaranżowaną w rozległe pole walki z okopami dwóch ścierających się ze sobą sił. Przy stworzeniu tej scenografii pracowało blisko 200 osób. Ożywią ją projekcje fotograficzne i filmowe z archiwalnymi materiałami, grupy rekonstrukcyjne oraz sceny aktorskie. W rolę marszałka Józefa Piłsudskiego wcieli się Jarosław Gajewski, a oficera Michaiła Tuchaczewskiego odegra Wojciech Brzeziński.

W muzycznej części multimedialnego widowiska uczestniczyć będzie kilkudziesięciu artystów, m.in. Stanisława Celińska, Stanisław Soyka, Kasia Cerekwicka. Usłyszymy utwory wybitnych polskich poetów i twórców piosenek: Cypriana Kamila Norwida, Marka Grechuty, Agnieszki Osieckiej, Jacka Cygana i innych. Zagra Orkiestra Polskiego Radia.

Aby zagwarantować dystans społeczny, liczbę miejsc dla widzów na PGE Narodowym ustalono na 10 tys., gdy cała pojemność areny to 58 tys. Widowisko będzie transmitowane w TVP o godz. 20.30.

Fotorelacje, plakaty, filmy

Rocznicowym obchodom 100-lecia Bitwy Warszawskiej towarzyszą także wyjątkowe wystawy. W Muzeum Narodowym w Warszawie  na wystawie „Fotorelacje. Wojna 1920” (czynnej do 15 listopada) wojna polsko-bolszewicka pokazana została przez oryginalne zdjęcia, wykonane przez zawodowych fotografów i amatorów. To niezwykle emocjonalny obraz życia codziennego w czasie wojny, tym bardziej, że większość tych zdjęć oglądamy po raz pierwszy.

Wyjątkowe fotograficzne świadectwo wojny polsko-bolszewickiej dopełniają kroniki i fragmenty filmów fabularnych „Dla Ciebie, Polsko” (1920). „Cud nad Wisłą” oraz niedawno odrestaurowany długometrażowy dokument „Polonia Restituta” (1928).

Muzeum Narodowym w Krakowie prezentuje w Kamienicy Szołayskich plakaty z okresu wojny polsko-bolszewickiej oraz rysunki i grafiki na wystawie „1929, Cud Wisły”, czynnej do 29 listopada. Polskie plakaty tworzyli wybitni artyści, jak Edmund Bartłomiejczyk, Zygmunt Kamiński, Felicjan Szczęsny Kowarski, Józef Mehoffer. Zestawiono je z propagandowymi plakatami radzieckim, m.in. Włodzimierza Majakowskiego i Dimitrija Moora.

Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na pierwszy publiczny pokaz w Polsce monumentalnego fryzu Jana Henryka Rosena „Polska – Matka świętych, tarcza chrześcijan”  z 1936 roku, który powstał  na Międzynarodowej Wystawę Prasy Katolickiej w Watykanie. To niezwykła symboliczna kompozycja  - artystyczna wizja historii Polski i wyraz religijnego zaangażowania artysty. Dzieło przedstawia jedenaście postaci związanych z polską historią, religią, filozofią i literaturą. Józef Piłsudski stoi obok Jana III Sobieskiego. Do Polski obraz powrócił   latach 60., prawdopodobnie  przywiózł go z Watykanu  kardynał Stefan Wyszyński. Pokaz czynny do 27 września)

Międzynarodowe konteksty

W  ogrodach Zamku Królewskiego  eksponowane są  współczesne plakaty na wystawie „1920: Wojna  Światów”. Natomiast na dziedzińcu Zamku można obejrzeć ekspozycję  „Pokolenia wolności”, pokazująca poprzez losy kilku rodzin nasze dążenia do wolności. Od pokolenia, broniącego ojczyzny przed najazdem bolszewickim w sierpniu 1920 przez uczestników II wojny światowej po pokolenie Solidarności , którego zasługą było obalenie komunizmu. Wystawa została przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Szeroki kontekst europejski ma wystawa plenerowa  „Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918–1923” na Placu Piłsudskiego w Warszawie, przygotowana przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność we współpracy z międzynarodowym gronem historykami, prezentowana wcześniej  m.in. w Pradze, Bratysławie, Berlinie.

Łazienki Królewskie w Warszawie przygotowały dwie plenerowe prezentacje. „Bitwa Warszawska gwarantem pokoju w Europie", powstała we współpracy z Naczelną Dyrekcją Archiwów Państwowych, pokazuje ją na tle międzynarodowym. Mówi o froncie wschodnim w latach 1919-1920 oraz zmianach na mapie politycznej Europy w wyniku działań I wojny światowej. Druga ekspozycja „Za naszą i Waszą wolność" przybliża historię współpracy Wojska Polskiego  i Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej wobec najazdu bolszewickim w 1920 roku.

Czekają nas też dwie premiery filmowe – 14 sierpnia filmu fabularnego „Wiktoria 1920”,zrealizowanego w technologii Cinematic VR 360° 3D , a 16 sierpnia dokumentu TVP „Wojna Światów” .

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA