Głosowanie odbyło się podczas transmitowanego na żywo programu BBC "Two's icons". Widzowie mieli za zadanie wybrać najwybitniejszą postać XX wieku.
Do finału trafiło siedem wielkich postaci: Alan Turing, malarz Pablo Picasso, walczący z segregacja rasową w USA Martin Luther King i w RPA Nelson Mandela, bokser Muhammad Ali, muzyk Dawid Bowie, irlandzki podróżnik i odkrywca Ernest Shackleton.
Wszystkie te postacie zostały wyłonione we wcześniejszych głosowaniach w poszczególnych kategoriach - literatura i sztuka, sport, aktywiści, nauka, liderzy, odkrywcy i gwiazdy estrady.
Każdą z postaci przedstawiał znany dziennikarz BBC, prezentując jej dokonania.
Widzowie BBC w głosowaniu zdecydowali, że najwybitniejszą z tych postaci jest właśnie Alan Turing - genialny matematyk i kryptolog.
Uważany dziś za ojca komputerów naukowiec w czasie wojny w oparciu m.in. o dokonania polskich naukowców złamał kod niemieckiej maszyny szyfrującej, Enigmy, co w wydatnym stopniu pomogło aliantom wygrać wojnę. W 1945 roku został za te zasługi nagrodzony Orderem Imperium Brytyjskiego, ale jego dokonania w tej dziedzinie długo pozostawały tajemnicą.
Głośno natomiast było o orientacji seksualnej Turinga. Mimo że wywiad brytyjski był tego świadom, o podjęciu kroków zdecydowano dopiero po wojnie, gdy Turing skończył najważniejsze prace. W 1952 roku jako homoseksualista został aresztowany za obrazę moralności. Miał do wyboru więzienie lub chemiczną kastrację. Wybrał to drugie. Dwa lata później popełnił samobójstwo.
Postać Alana Turinga, jego życie i dokonania obszernie przedstawiliśmy w ubiegłym roku w artykule Alan Turing: Geniusz, który złamał Enigmę.