fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

BBC: Pogromca Enigmy, gej. Alan Turing ikoną XX wieku

Alan Turing ok. 1930 roku
Wikimedia Commons, domena publiczna
Alan Turing, genialny matematyk, który złamał szyfr niemieckiej Enigmy, zaszczuty za swoją orientację seksualną gej, został wybrany przez widzów BBC najwybitniejszą postacią XX wieku.

Głosowanie odbyło się podczas transmitowanego na żywo programu BBC "Two's icons". Widzowie mieli za zadanie wybrać najwybitniejszą postać XX wieku.

Do finału trafiło siedem wielkich postaci: Alan Turing, malarz Pablo Picasso, walczący z segregacja rasową w USA Martin Luther King i w RPA Nelson Mandela,  bokser Muhammad Ali, muzyk Dawid Bowie, irlandzki podróżnik i odkrywca Ernest Shackleton.

Wszystkie te postacie zostały wyłonione we wcześniejszych głosowaniach w poszczególnych kategoriach - literatura i sztuka, sport, aktywiści, nauka, liderzy, odkrywcy i gwiazdy estrady.

Każdą z postaci przedstawiał znany dziennikarz BBC, prezentując jej dokonania.

Widzowie BBC w głosowaniu zdecydowali, że najwybitniejszą z tych postaci jest właśnie Alan Turing - genialny matematyk i kryptolog.

Uważany dziś za ojca komputerów naukowiec w czasie wojny w oparciu m.in. o dokonania polskich naukowców złamał kod niemieckiej maszyny szyfrującej, Enigmy, co w wydatnym stopniu pomogło aliantom wygrać wojnę. W 1945 roku został za te zasługi nagrodzony Orderem Imperium Brytyjskiego, ale jego dokonania w tej dziedzinie długo pozostawały tajemnicą.

Głośno natomiast było o orientacji seksualnej Turinga. Mimo że wywiad brytyjski był tego świadom, o podjęciu kroków zdecydowano dopiero po wojnie, gdy Turing skończył najważniejsze prace.  W 1952 roku jako homoseksualista został aresztowany za obrazę moralności. Miał do wyboru więzienie lub chemiczną kastrację. Wybrał to drugie. Dwa lata później popełnił samobójstwo.

Postać Alana Turinga, jego życie i dokonania obszernie  przedstawiliśmy w ubiegłym roku w artykule Alan Turing: Geniusz, który złamał Enigmę.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA