Historia

Haaretz: Polski prezydent przeprasza za Marzec 1968

ipn.gov.pl
Prezydent Polski Andrzej Duda przeprosił wydalonych z Polski w 1968 roku Żydów i ich rodziny. - Przykro nam, że nie ma was dzisiaj z nami - cytuje Dudę izraelski dziennik "Haaretz".

"W marcu 1968 roku w całej Polsce wybuchł studencki protest. Gdy nastał polityczny kryzys, przywódcy komunistyczni rozpoczęli antyżydowską, antysemicką i antysyjonistyczną kampanię - przypomina "Haaretz".

Dziennik pisze, że 50 lat temu około 20 tys. Żydów zostało zmuszonych do wyjazdu z Polski lub opuściło ją uciekając przed prześladowaniami  reżimu komunistycznego.

Zauważa, że w tle tych zdarzeń była wojna sześciodniowa, która także Polskę i Izrael doprowadziła do zerwania kontaktów oraz że obecnie społeczność żydowska w Polsce liczy kilka tysięcy osób.

 

"Haaretz", pisząc o dzisiejszym przemówieniu Andrzeja Dudy wygłoszonym na Uniwersytecie Warszawskim, podkreśla, że prezydent przeprosił tych wszystkich, którzy zostali zmuszeni do wyjechania z Polski.

- Chcę prosić o wybaczenie wszystkich tych, którzy zostali wyrzuceni. Moimi ustami Polska prosi was o wybaczenie, przykro nam, że nie ma was dzisiaj z nami - cytuje Dudę dziennik.

"Haaretz" zauważa, że w uroczystościach na UW brali również udział przeciwnicy obecnej władzy, którzy podczas przemówienia prezydenta skandowali "hańba" i "hipokryzja".

Dziennik przypomina również słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który powiedział wczoraj, że wydarzenia Marca 1968 roku powinny być dla Polski powodem do dumy. Jak tłumaczył polski premier, "obecny rząd czuje się spadkobiercą Marca'68 jako zrywu wolnościowego", a dla niego samego tamte wydarzenia są "symbolem drogi do wolności i symbolem Solidarności".

Źródło: Haaretz

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL