fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Podatki: mniej domiarów od fiskusa, kontrole rzadsze, ale bardziej celne

123RF
Skarbówka rzadziej kontroluje przedsiębiorców, zmniejszyła się też kwota wymierzonych w decyzjach zaległości podatkowych.

Z danych przesłanych „Rzeczpospolitej" przez Ministerstwo Finansów wynika, że spadła liczba wydanych przez fiskusa decyzji wymiarowych. Mniej jest też kontroli. To efekt lepszego typowania podmiotów do sprawdzania – twierdzą eksperci.

– Skarbówka ma coraz lepsze narzędzia analityczne, przede wszystkim JPK. Pozwala on śledzić ewidencje VAT przedsiębiorców i na bieżąco wyłapywać nieprawidłowości. Fiskus nie musi wszczynać od razu kontroli – mówi Łukasz Czucharski, ekspert Pracodawców RP.

Lepsze wybory

– Skarbówka celniej uderza, nie kontroluje na zasadzie: u każdego coś się znajdzie, ale idzie do tych, których rozliczenia budzą podejrzenia – dodaje Piotr Świniarski, adwokat, właściciel kancelarii podatkowej.

O zmianie zasad wyboru firm do weryfikacji Ministerstwo Finansów napisało też w odpowiedzi na interpelację poselską nr 25239. Podkreśliło, że przed wszczęciem kontroli przeprowadzana jest analiza ryzyka. Jeśli jest prawdopodobieństwo wystąpienia nieprawidłowości na wielką skalę, wszczynana jest kontrola celno-skarbowa, która ma przede wszystkim zwalczać przestępczość podatkową. W sprawach o mniejszym kalibrze prowadzone są kontrole podatkowe, w trakcie których sprawdza się, czy firma prawidłowo stosuje przepisy.

Czytaj też:

Ile ich było w ostatnich latach? Z danych resortu finansów wynika, że w 2016 r. urzędy kontroli skarbowej przeprowadziły 9855 postępowań. W 2017 r. zastąpiły je urzędy celno-skarbowe i zrealizowały 4728 kontroli. W pierwszej połowie 2018 r. było ich natomiast 1700. Spadła też liczba kontroli podatkowych prowadzonych przez urzędy skarbowe. W 2016 r. było ich 44 068, rok później – 23 781, a w pierwszej połowie 2018 r. – 10 361.

Jak to się przekłada na liczbę decyzji wymiarowych? W 2016 r. wydano ich 91 503, rok później 79 030, a w okresie styczeń – sierpień 2018 r. 40 378. Te dane dotyczą decyzji wydanych przez wszystkie urzędy i przypisywanych osobno do każdego okresu rozliczeniowego.

Ministerstwo Finansów podało nam też kwoty dodatkowych przypisów podatkowych wynikające z tych decyzji. W 2016 r. było to prawie 20 mld zł, w zeszłym roku niecałe 17 mld zł, a od stycznia do sierpnia 2018 r. prawie 7,5 mld zł.

– Fiskus wymierza mniej zaległości, ponieważ wskutek wcześniejszych kontroli i zaostrzenia przepisów zmalała aktywność grup przestępczych wyłudzających VAT. Część z nich została rozbita, część przeniosła się do innych krajów – mówi Piotr Świniarski. – Teraz warto, żeby urzędnicy bardziej zaangażowali się w sprawdzanie szarej strefy, np. w gastronomii.

Łukasz Czucharski dodaje, że wiele firm po kontroli robi, przynajmniej częściowo, korektę rozliczeń i płaci zaległość. Dlatego kwoty w decyzjach są już często niższe, niekiedy też nie ma potrzeby ich wydawania.

Kompromis mile widziany

Spadającą liczbę kontroli skarbówka tłumaczy też tym, że stara się wyjaśnić wątpliwości poprzez mniej uciążliwe dla firm czynności sprawdzające.

– To dobry trend, urzędnikom powinno zależeć na kompromisowym załatwieniu sprawy – podsumowuje Łukasz Czucharski. ©?

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA