fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma w spadku: czy roczne dziecko może prowadzić odziedziczone przedsiębiorstwo

Fotolia.com
Nowa ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizyczne działa zaledwie od listopada 2018 r. Nie wykształciła się jeszcze praktyka, a tym bardziej orzecznictwo w jej zakresie.

Mamy także do czynienia z szeregiem przepisów dotyczących prawa spadkowego, odpowiedzialności za długi spadkowe, procedur związanych z nabyciem spadku i sprawowaniem pieczy nad majątkiem małoletniego dziecka, w które ustawa o zarządzie sukcesyjnym nie ingeruje. Pamiętajmy, że dotyczy ona wyłącznie tymczasowego zarządu przedsiębiorstwem w spadku, nie reguluje natomiast kwestii własności i dziedziczenia. Tak więc, jak nowa ustawa działa w praktyce?

Z uwagi na upływ czasu, pierwszoplanową rolę w sprawach sukcesji pełnią kwestie proceduralne. Aby firma mogła kontynuować działalność, wszystkie formalności powinny być przeprowadzone w czasie nie krótszym, niż 2 miesiące od dnia śmierci przedsiębiorcy. Osobną kwestią są przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, które ograniczają możliwości działania mamy dziecka jako jego opiekunki prawnej. Zgodnie z art. 101 § 3 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej: k.r.o.), rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego doko...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA