Pełnienie funkcji w zarządzie spółki a status bezrobotnego

Pełnienie funkcji w zarządzie powoduje brak pełnej gotowości do podjęcia zatrudnienia.

Publikacja: 17.09.2018 08:08

Pełnienie funkcji w zarządzie spółki a status bezrobotnego

Foto: 123RF

Prezes spółki z o.o. zwrócił się do Powiatowego Urzędu Pracy w Szczecinku (woj. zachodniopomorskie) o zarejestrowanie jako osoby bezrobotnej.

Czytaj także: Prezes bez pensji może mieć status bezrobotnego i zasiłek

Oświadczył, że nie jest nigdzie zatrudniony, nie wykonuje innej pracy zarobkowej, jest gotowy do podjęcia zatrudnienia. Jednym słowem, spełnia warunki określone w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Starosta szczecinecki odmówił rejestracji. Osoba bezrobotna to osoba, która poszukuje pracy, nie ma pracy, nie prowadzi innej działalności zarobkowej, a tym bardziej nie jest podmiotem gospodarczym. Wspomniana spółka figuruje od 2002 r. w Krajowym Rejestrze Sądowym, a prezes zarządu posiada wyłączne uprawnienia do prowadzenia jej spraw i jej reprezentowania. Wojewoda zachodniopomorski dorzucił ocenę, iż wnioskodawca, jako prezes zarządu spółki z o.o. i jej wyłączny udziałowiec, prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i z tego tytułu podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. Już sam ten fakt uniemożliwia nabycie statusu osoby bezrobotnej.

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie wnioskodawca oznajmił, że nie jest jedynym udziałowcem w spółce, nie jest to też spółka jednoosobowa, a on sam nie prowadzi obecnie działalności gospodarczej i nie podlega przepisom ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Od 1 kwietnia 2017 r. nie jest też pracownikiem spółki.

We wrześniu 2017 r. WSA wydał pierwszy z dwóch wyroków w tej sprawie. Uznał, że co do zasady, pełnienie funkcji prezesa spółki prawa handlowego, nawet w przypadku niepobierania wynagrodzenia z tego tytułu, powoduje brak pełnej gotowości do podjęcia zatrudnienia. Ale biorąc pod uwagę przedłożone wypowiedzenie i świadectwo pracy, uchylił decyzję wojewody i nakazał uzupełnić postępowanie dowodowe.

W maju 2017 r. Sąd Rejonowy w Koszalinie ogłosił bowiem upadłość spółki i ustanowił syndyka. Wniosek w tej sprawie złożył jej ówczesny prezes. Obecnie dowodził, że od 1 kwietnia 2017 r. przestał być pracownikiem spółki i pobierać wynagrodzenie. Złożenie w kwietniu 2017 r. wniosku do sądu o ogłoszenie upadłości było jego ostatnim działaniem w spółce. Mógł więc wystąpić o zarejestrowanie jako osoby bezrobotnej.

Rozpatrując powtórnie sprawę, wojewoda sięgnął do szczegółów. Te zaś przekonywały, że to wnioskodawca był odpowiedzialny za przygotowanie całej procedury upadłościowej. Aż do ogłoszenia upadłości i ustanowienia syndyka spółka kontynuowała działalność gospodarczą. W tym czasie to właśnie jej prezes reprezentował i prowadził sprawy spółki, a obecnie pozostaje nadal „reprezentantem upadłego bez wynagrodzenia". Toteż wojewoda ponownie odmówił uznania go za osobę bezrobotną.

Stanowisko wojewody wsparł WSA w wydanym ostatnio wyroku. Odwołując się do orzeczenia WSA z września 2017 r., sąd powtórzył, że pełnienie funkcji prezesa w zarządzie spółki prawa handlowego, nawet w przypadku niepobierania wynagrodzenia czy przychodu z udziałów, powoduje brak pełnej gotowości do podjęcia zatrudnienia. Wystarczające do odmowy zarejestrowania jako osoby bezrobotnej było więc ustalenie, że spółka po 3 kwietnia 2017 r., czyli po dniu złożenia wniosku o rejestrację bezrobotnego, prowadziła działalność gospodarczą, a skarżący jako jej prezes nadal ją reprezentował i podejmował działania w jej imieniu. Dlatego prawidłowo przyjęto, że nie spełniał warunków ustawy o promocji zatrudnienia – orzekł WSA, oddalając skargę. ©?

Sygnatura akt: II SA/Sz 582/18

Prezes spółki z o.o. zwrócił się do Powiatowego Urzędu Pracy w Szczecinku (woj. zachodniopomorskie) o zarejestrowanie jako osoby bezrobotnej.

Czytaj także: Prezes bez pensji może mieć status bezrobotnego i zasiłek

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP