fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Sprzedaż alkoholu nieletnim - skutki dla właściciela sklepu

AdobeStock
Sprzedaż alkoholu osobom zbyt młodym odbije się na kieszeni właściciela.

Sklepy i restauracje oraz bary nie mogą sprzedawać alkoholu młodym ludziom (poniżej 18. roku życia).Tymczasem tak się dzieje, i to nierzadko. Obok kar dla pracowników, którzy sprzedali alkohol niepełnoletniemu, właściciela czekają dużo dotkliwsze konsekwencje. Dowód?

Liczba cofniętych zezwoleń w ostatnich latach. W 2016 r., cofnięto ich 95, 157 w 2017 r. i 79 w 2018 r.

Cofnięcie zezwolenia na sprzedaż alkoholu nie stanowi sankcji za niewłaściwe, niezgodne z prawem korzystanie z niego. Jest to obiektywna sankcja za naruszenie ogólnych warunków i zasad sprzedaży alkoholu, które odnoszą się w jednakowym stopniu do wszystkich napojów alkoholowych.

Przepisy określające przesłanki cofnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych są bezwzględnie obowiązujące, co oznacza, że w przypadku spełnienia danej przesłanki organ jest zobowiązany wydać decyzję o cofnięciu zezwolenia. Taki charakter regulacji nie pozwala organom administracyjnym na uznaniowość w orzekaniu o cofnięciu zezwolenia, nie pozwala też brać pod uwagę takich okoliczności jak redukcja zatrudnienia, która miała być powodem niedopatrzenia.

Co na to prawo? Koncesja na alkohol może zostać odebrana m.in. za nieprzestrzeganie określonych w ustawie zasad sprzedaży napojów alkoholowych, na przykład w przypadku sprzedaży i podawania napojów alkoholowych osobom nieletnim.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA