Od wielu lat poważnym problemem sektora zamówień publicznych są konflikty powstałe na tle wykonywania umów. Spory te dotyczą na ogół kar umownych czy też roszczeń o zwiększenie wynagrodzenia. Dotychczas konflikty te skutkowały zwykle wieloletnimi i kosztownymi sporami sądowymi. Przyczyn takiej sytuacji jest zapewne kilka. Jedną z nich była formalistyczna regulacja prawa zamówień publicznych, która ogranicza swobodę modyfikacji umów. Inną przyczyną było podejście zamawiających, którzy obawiali się zarzutów kontroli, że nie egzekwują kar bądź że zgadzają się z roszczeniami wykonawców. Ustawodawca, dostrzegając to negatywne zjawisko postanowił do nowej ustawy – Prawo zamówień publicznych (PZP) wprowadzić przepisy art. 591–595, dotyczące pozasądowego rozwiązywania sporów na tle umów o zamówienie publiczne.
WAŻNE!Nowatorstwo tej regulacji polega na tym, że przepisy PZP obejmą swoim zakresem również sporny aspekt wykonania umowy, a nie...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.