W skutek nagłej i niespodziewanej zmiany linii orzeczniczej Sądu Najwyższego osoby bliskie poszkodowanemu, który w wyniku czynu niedozwolonego doznał ciężkiego i trwałego rozstroju zdrowia, które chcą dochodzić z tego tytułu zadośćuczynienia, mają utrudnione zadanie. Kwestia ta jest na tyle istotna, że sprawą zainteresował się rzecznik finansowy.
Przełomowe rozstrzygnięcieZmiana dotychczasowej – od lat ugruntowanej – linii orzeczniczej jest konsekwencją wniesionej przez prokuratora generalnego skargi nadzwyczajnej. W jej wyniku, postanowieniem z 24 lipca 2019 r. (sygn. I NSNc 5/19), SN w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych przedstawił do rozstrzygnięcia składowi siedmiu sędziów SN zagadnienie prawne:
Czy najbliższym członkom rodziny poszkodowanego, który w wyniku czynu niedozwolonego doznał ciężkiego i trwałego rozstroju zdrowia, przysługuje roszczenie o zadośćuczynienie pieniężne z tytułu naruszenia ich własnego dobra osobistego na podsta...
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.