fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

UOKiK ma bat na zmowy cenowe

123RF
Kary nałożone przez polski urząd antymonopolowy były w 2017 r. aż 36 razy wyższe niż rok wcześniej. A to dopiero początek.

Łączna wysokość grzywien nałożonych przez światowe organy ds. ochrony konkurencji wyniosła w 2017 r. niemal 3,2 mld dol. wobec 6,7 mld dol. rok wcześniej. Spadły też kary wymierzane przez Komisję Europejską, choć nadal to ona odpowiada za większość globalnej kwoty – wynika z raportu kancelarii Allen & Overy.

Na tym tle zaskakująco prezentują się dane dotyczące Polski. Jak ustaliła „Rzeczpospolita", Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w ubiegłym roku nałożył kary o łącznej wartości niemal 137 mln zł. Czy to dużo? To zależy, z czym porównujemy. Jeśli z latami poprzednimi, to wzrost jest potężny. W 2016 i 2015 r. były to wartości rzędu kilku milionów złotych. Złagodzenia polityki w przyszłości nie należy się spodziewać. Wręcz przeciwnie. Prezes UOKiK Marek Niechciał poinformował nas, że urząd będzie odchodził od działań miękkich w zakresie ścigania tzw. cenowych porozumień wertykalnych.

– Tak samo będzie w przypadku po...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA