fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Roboty wkraczają do szpitali

Rozwój mobilnego internetu ma ogromny potencjał do bycia akceleratorem przemian w obszarze opieki medycznej
materiały prasowe
Znajdujemy się w przełomowym momencie rozwoju usług medycznych, które wkrótce mogą stać się znacznie łatwiej dostępne – mówili eksperci podczas panelu zorganizowanego przez PZU w Davos.

Jednym z najważniejszych zagadnień poruszanych podczas odbywającego się właśnie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos jest kwestia powszechnego dostępu do wysokiej jakości opieki zdrowotnej. Wyzwanie, przed którym obecnie stoją nie tylko kraje rozwijające się, lecz coraz częściej także państwa wysoko rozwinięte, staje się jednym z kluczowych problemów społecznych o zasięgu globalnym. Czy dynamiczny postęp nowoczesnych technologii może stanowić jego rozwiązanie? Na to i wiele innych pytań starali się odpowiedzieć wybitni światowi eksperci uczestniczący w debacie zorganizowanej przez PZU oraz „Financial Times" w Domu Polskim w Davos.

Jak zaznaczył Paweł Surówka, prezes PZU, działalność związana z rozwojem usług medycznych jest jednym z najważniejszych obszarów wzrostu spółki. – Jako największa instytucja finansowa w regionie Europy Środkowo-Wschodniej staramy się zadbać o bezpieczeństwo naszych klientów nie tylko w zakresie ich finansów, lecz także zapewnić im dostęp do najwyższej jakości opieki zdrowotnej. Obecnie w ramach grupy przeprowadzamy testy wielu innowacyjnych projektów, dlatego też chcieliśmy zaprosić do dyskusji najwybitniejszych światowych ekspertów w dziedzinie ochrony zdrowia, którzy pomogliby nam wskazać rozwiązania mogące mieć najbardziej pozytywny wpływ na poprawę dostępności usług medycznych w Polsce – mówił Surówka.

Andrew Thompson, współzałożyciel oraz prezes Proteus Digital Health, a także specjalista w dziedzinie nowoczesnej farmakologii wykorzystującej mikrochipy oraz rozwiązania mobilne w diagnostyce i leczeniu chorób przewlekłych, podkreślił, że jesteśmy obecnie świadkami największej przemiany technologicznej w dziejach medycyny.

– Zapewnienie dostępności usług medycznych w skali globalnej wymaga fundamentalnej zmiany, której kluczowym elementem jest rozwój nowych technologii. W perspektywie najbliższych kilku lat w obszarze ochrony zdrowia, technologia dostarczy nam rozwiązania, których dzisiaj nie jesteśmy jeszcze sobie w stanie wyobrazić – uważa Thompson.

Jego zdaniem jednym z czynników odgrywających w tym zakresie kluczową rolę będzie dynamiczny rozwój mobilnego internetu, który ma ogromny potencjał do bycia akceleratorem przemian w obszarze opieki medycznej, podobnie jak w przeszłości stało się to w przypadku elektryczności.

Stephen Klasko, jeden z autorytetów w dziedzinie funkcjonowania systemów opieki zdrowotnej, wskazywał, że dla dalszego rozwoju medycyny istotne są trzy kluczowe aspekty.

Sektor ochrony zdrowia, podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych gałęzi gospodarki, będzie dążył do digitalizacji oraz globalizacji. Co także istotne, musimy zdecydować, za jakie obszary opieki medycznej i kompetencje będą odpowiedzialni ludzie, a za jakie roboty – podkreślił Stephen Klasko. – Komputery zawsze będą mądrzejsze od lekarzy, ale nigdy nie będą posiadały ich wiedzy. Musimy się zastanowić, jak kształtować ludzi, by byli lepszymi ludźmi, nie by byli lepszymi robotami niż same roboty – dodał.

Peter Lee, wiceprezes Microsoft Healthcare oraz światowy ekspert w dziedzinie zastosowania technologii komputerowych oraz rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji w ochronie zdrowia, podkreślił, w jak przełomowym momencie dla dalszego rozwoju usług medycznych obecnie się znajdujemy.

– Nigdy wcześniej, w całej historii ludzkości, nie tworzyliśmy technologii, która posiadałaby tak ogromny potencjał demokratyzacji dostępu do usług medycznych. W mojej opinii dyskusja, którą tutaj dzisiaj prowadzimy, jest niezwykle istotna dla świata i nie mogłaby się odbywać w bardziej odpowiednim momencie – zaznaczył Lee.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA