Mateusz Pawlak

Mateusz Pawlak

dziennikarz ekonomiczny, prowadzący portal MojaEmerytura.rp.pl

Pompa ciepła zamiast kotła. Oszczędność i ekologia

W ramach unijnej polityki klimatycznej i próby zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w domach, kotły gazowe mogą zniknąć w perspektywie kilku najbliższych lat. Zastąpić je mają głównie pompy ciepła.

Wymiana kopciuchów przyspiesza. Katowice z rekordem

W Katowicach rok 2022 okazał się rekordowy jeśli chodzi o liczbę wymienionych źródeł ciepła; dzięki wsparciu miasta udało się wyeliminować 1848 trujących powietrze "kopciuchów".

Złodzieje nie próżnują. Niepokojące statystyki włamań do domów i mieszkań

Pozostawione bez opieki domy i mieszkania tworzą wymarzoną okazję dla złodziei. Tymczasem od kilku miesięcy widać tendencję wzrostową włamań do mieszkań.

Inwestycje w regionach czekają na środki z KPO. Apel samorządowców

Samorządowcy z całej Polski prezentują listę tysiąca inwestycji, które mogłyby być zrealizowane ze środków z Unii Europejskiej i apelują do prezydenta RP o skuteczne zaangażowanie w proces odblokowania finansów z KPO.

Odbudowa zabytków. Ostatni dzwonek na dofinansowanie

Tylko do 31 stycznia samorządy mogą składać wnioski o dofinansowanie na zadania związane z ochroną i opieką nad zabytkami w regionie.

Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami

Początek roku przyniósł wyraźne pogorszenie zdolności emerytów do terminowego regulowania zobowiązań finansowych.

Składka zdrowotna 2023. Ryczałt, skala podatkowa, podatek liniowy

Znamy wysokość składki zdrowotnej w 2023 roku. Wysokość składki zdrowotnej uzależniona jest od stosowanej przez podatnika formy opodatkowania. Wpływ na jej kwotę ma również minimalne wynagrodzenie oraz przeciętna płaca z IV kwartału roku poprzedniego.

Uczestnicy szczytu w Davos nie liczyli się z kosztami klimatycznymi planując podróż

Emisje z prywatnych odrzutowców uczestników szczytu w Davos wzrosły czterokrotnie. Kraje, z których odbyło się najwięcej przylotów i odlotów z portów lotniczych w Davos to leżące nieopodal Szwajcarii Niemcy, Francja i Włochy.

Uchwała antysmogowa zaskarżona. Aktywiści: absurdalne zarzuty

Prokuratura Krajowa wniosła o unieważnienie uchwały antysmogowej dla woj. mazowieckiego z roku 2017. Posiłkuje się argumentami, które są bezzasadne - uważają aktywiści.

Leasing. Elektryk z dotacją tańszy od auta spalinowego

W 2022 r. średnia cena leasingowanego samochodu elektrycznego była o 10 proc. wyższa w porównaniu z wartością auta spalinowego. Jednak po uwzględnieniu dopłaty z programu „Mój Elektryk” średnia rzeczywista cena auta na prąd wyraźnie spada i jest o 8 proc. niższa od pojazdu spalinowego.