#RZECZoBiznesie: LTE dotrze do 95 proc. Polaków

Dzisiejszy program #RZECZoBiznesie prowadził Marcin Piasecki. Jego gośćmi byli: Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan, Marcin Kiepas, analityk Admiral Markets oraz Urszula Zielińska, dziennikarz "Rzeczpospolitej"

Aktualizacja: 13.04.2016 10:58 Publikacja: 13.04.2016 09:34

#RZECZoBiznesie: LTE dotrze do 95 proc. Polaków

Foto: Maciej Zienkiewicz

W dzisiejszym programie rozmawialiśmy z z Henryką Bochniarz, prezydentką PKPP Lewiatan o sytuacji polskich przedsiębiorców, Marcinem Kiepasem, analitykiem Admiral Markets o rynku walutowym oraz z Urszulą Zielińską, dziennikarką "Rzeczpospolitej" o aukcji LTE.

Jak przedsiębiorcy myślą o sytuacji w naszym kraju?

To zależy od firmy i dziedziny - uważa Henryka Bochniarz, szefowa PKPP Lewiatan.

Duże korporacje raczej są w sytuacji wyczekującej. Zastanawiają się czy warto zostać w Polsce i czy warto tu inwestować. - Ja zawsze odpowiadam im, że warto - podkreśla Henryka Bochniarz.

Inna sytuacja jest w polskich firmach, małych firmach - tam jest niepokój. - Wynika on z programu 500 Plus - mówi Henryka Bochniarz. Małe i średnie firmy zatrudniają głównie kobiety, które już sygnalizują, że będą rezygnować z pracy. To może mieć wpływ na działanie tych firm, a także w konsekwencji płacone przez nich podatki.

- Program Morawickiego jest ciekawy, ale nie ze wszystkim się zgadzam – mówi Henryka Bochniarz. Reindustrializacja to kontrowersyjne hasło. - Nie chciałabym, że by skończyło się tak, że teraz popieramy naszych czyli państwowych – podkreśla Bochniarz i dodaje, że inwestycje będące decyzjami administracyjnymi okazywały się topieniem pieniędzy, m.in. w kopalnie czy stocznie.

- Mamy problem z komercjalizacją dobrych pomysłów - podkreśla Henryka Bochniarz i dodaje, że widzi dobre pomysły ministra Morawieckiego na wspieranie polskich startupów.

- Pracodawcy i pracownicy muszą przygotować się do radykalnych zmian na rynku pracy. - To jedno z najważniejszych zadań rządu, związków zawodowych - podkreśla Henryka Bochniarz.

Unijna rezolucja w sprawie Polski nie jest marginalna. Odgrywamy ważną rolę w Europie. A to jak nas biznes i świat nas bacznie obserwuje. - Trzeba liczyć się z tym, że jesteśmy na cenzurowanym i musimy odpowiadać na pytania - mówi szefowa PKPP Lewiatan.

Co z tym złotym?

- Jest dobrze. Złoty trzyma się mocno - mówi Marcin Kiepas, analityk Admiral Markets.

Dlaczego złoty osłabił się po obniżeniu ratingu S&P? Agencja zwróciła uwagę na zagrożenia polityczne, a nie ekonomiczne i po pierwszym spadku złoty znów się wzmocnił, ponieważ analitycy dostrzegli dobra sytuację polskiej gospodarki. Poprawiła się także sytuacja na rynkach międzynarodowych.

- Sytuacja polskiej gospodarki jest przyzwoita - podkreśla Marcin Kiepas.

Jaki wpływ może mieć na polska walutę dzisiejsza rezolucja Rady Europy. Krótkoterminowo nie dotknie mocno polskiej waluty, ale w dłuższym terminie może mieć na nią wpływ. Poza tym negatywnie na złotego mogą mieć kolejne dwie rzeczy: program 500 Plus oraz przegłosowanie ustawy frankowej.

Do końca roku polska waluta prawdopodobnie się osłabi. Co wynika z zagrożeń zewnętrznych.

Jak będzie się kształtował kurs franka? Złoty będzie mocniejszy wobec franka - podkreśla Kiepas i dodaje, ze to nie wynika z mocy złotego, ale słabości franka, który jest przeszacowany. Szwajcaria ma ujemne stopy procentowe i zapowiada dalsze działania

3,60 - tyle pod koniec roku zapłacimy za franka szwajcarskiego - podkreśla Kiepas. Natomiast z brytyjskim funtem jest ciężej - tam się może zdarzyć wszystko. Po Brexicie funt się osłabi, jeśli W.Brytania zostanie w UE to funt się umocni.

Co z tą aukcja LTE?

- Aukcja teoretycznie zakończyła się wyłonieniem zwycięzców, natomiast teraz mamy postępowania odwoławcze - mówi Urszula Zielińska. Jeden z podmiotów - Net Net, który wygrał wycofał się z wniosku rezerwacyjnego a do budżetu nie wpłynęło 2 mld złotych. Sprawą interesuje się prokuratura. Trwa dochodzenie.

Firmy telekomunikacyjne chcą przesunięć częstotliwości. Orange Polska i T-Mobile chce mieć swoje częstotliwości obok siebie, co oznacza przesunięcia dla Play.

Co nam dają nowe częstotliwości LTE.

Pasmo 800mHz jest najatrakcyjniejsze i pozwala na korzystanie z internetu wszędzie - w budynkach, na terenach niezurbanizowanych, poza dużymi miastami. Te sieci mogą zastapić tradycyjne sieci stacjonarne, co pozwoli na dotarcie jeszcze dalej i ewentualne obniżenie cen.

W dzisiejszym programie rozmawialiśmy z z Henryką Bochniarz, prezydentką PKPP Lewiatan o sytuacji polskich przedsiębiorców, Marcinem Kiepasem, analitykiem Admiral Markets o rynku walutowym oraz z Urszulą Zielińską, dziennikarką "Rzeczpospolitej" o aukcji LTE.

Jak przedsiębiorcy myślą o sytuacji w naszym kraju?

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Krzysztof Gawkowski: Nikt nie powinien mieć TikToka na urządzeniu służbowym
Biznes
Alphabet wypłaci pierwszą w historii firmy dywidendę
Biznes
Wielkie firmy zawierają sojusz kaucyjny. Wnioski do KE i UOKiK
Biznes
KGHM zaktualizuje strategię i planowane inwestycje
Biznes
Rośnie znaczenie dobrostanu pracownika