Egzaminy na aplikacje: Konkurs C.H. Beck i Rzeczpospolitej

Bez stresu zdaj egzamin wstępny na aplikację 2015 – wspólna akcja edukacyjna oraz konkurs wydawnictwa C.H.Beck i Rzeczpospolitej. Jak się uczysz? Pokaż to!

Publikacja: 30.07.2015 18:29

Egzaminy na aplikacje: Konkurs C.H. Beck i Rzeczpospolitej

Foto: 123RF

26 września 2015 o godzinie 11:00 do egzaminów wstępnych przystąpią kandydaci na radców prawnych, komorników, notariuszy i ostatni raz również kandydaci na aplikację ogólną. W zeszłym roku do egzaminu przystąpiło prawie 10 tysięcy osób, z czego średnio połowa kandydatów zakończyła egzamin sukcesem i dostała się na aplikację. Ambitni, młodzi prawnicy zdają sobie sprawę, że sam tytuł magistra to już za mało, żeby osiągnąć sukces w tej branży.

Jak się uczyć, żeby zdać?

Studenci mają bardzo różne sposoby przygotowywania się do egzaminu na aplikację – mówi Stefan Jaworski, adwokat, autor wielu książek z zakresu prawa, z kilkunastoletnim doświadczeniem w pracy ze studentami i aplikantami. Większość uczy się na własną rękę z testów, również z testów dostępnych online. Coraz więcej osób bierze też udział w kursach i szybkich powtórkach, które mają na celu usystematyzowanie wiedzy. Część studentów, którzy przychodzą na taki kurs, robi to dużo za późno i już nie mają szans nadgonić braków. Dlatego warto uczyć się już teraz, kiedy są jeszcze ponad 2 miesiące do egzaminów. Prymusom wystarczy szybka powtórka i poradzą sobie z materiałem w miesiąc, a studenci czwórkowi czy trójkowi lepiej, aby zaczęli uczyć się wcześniej – dodaje wykładowca.

Większość kandydatów stawia tradycyjnie na testy i repetytoria – twierdzi Mariusz Stepaniuk autor najczęściej kupowanych zbiorów testów na aplikację – pytania, odpowiedzi, tabele. Trzeba jednak uważać, żeby nie uczyć się tylko i wyłącznie na pamięć. Aplikacja to coś więcej niż „papierek", to filozofia praktykowania prawa na najwyższym poziomie, dlatego warto uczyć się tak, aby wiadomości nie wyparowały z głowy po opuszczeniu sali egzaminacyjnej. Warto dać sobie przynajmniej 2-3 miesiące na opanowanie materiału – dodaje.

Przygotowując się do egzaminu na aplikację, trzeba pamiętać o nowelizacji dotyczącej sprzedaży konsumenckiej. Nie należy zapominać o pozostałych ważnych zmianach, które miały miejsce w 2015r. Zmiany wprowadzono m.in.: w Kodeksie Postępowania Karnego, Ustawie o Aktach Stanu Cywilnego i Ustawie O Ochronie Konkurencji i Konsumentów.

Oprócz nowelizacji, warto zwrócić szczególną uwagę na wszystkie mniejsze ustawy zawarte w wykazie publikowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Biorąc pod uwagę statystyki z poprzednich lat warto przejrzeć takie ustawy jak: zwalczenie nieuczciwej konkurencji, ochrona praw lokatorów czy nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców.

Testy z najważniejszych przedmiotów co tydzień w Rzeczpospolitej

Aby pomóc studentom w przygotowaniach do jednego z ważniejszych egzaminów w karierze przyszłych prawników, Rzeczpospolita Prawo wraz z Wydawnictwem C.H. Beck zorganizowała cykl otwartych artykułów zawierających pytania z najważniejszych dziedzin prawa – cywilnego, karnego, administracyjnego i gospodarczego. W roku 2014 aż 128 na 150 pytań egzaminacyjnych pokryło się z testami proponowanymi przez Wydawnictwo. Wśród pytań na egzaminie dominują te z prawa cywilnego (33%), prawa karnego (23%) i administracyjnego (7%). Pytania przygotowywane są na podstawie wykazu publikowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz wieloletniego doświadczenia Wydawnictwa w szkoleniu przyszłych prawników. Coroczna analiza pytań z lat poprzednich oraz konsultacja z prelegentami prowadzącymi kursy przygotowujące do egzaminu na aplikacje prawnicze spowodowała powstanie kompleksowej bazy pytań odpowiadających wymogom egzaminacyjnym stawianym przez Ministerstwo.

Dodatkowo akcję uzupełnia konkurs współorganizowany razem z Beck Akademią, w którym do wygrania jest udział w kursie „Szybka powtórka" – 48-godzinnych intensywnych warsztatach weekendowych, które rozpoczną się w sierpniu w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Krakowie i Wrocławiu. Uczestnicy konkursu mają za zadania w kreatywny sposób pokazać najciekawsze sposoby nauki do tego trudnego egzaminu. Ciekawe i przydatne sposoby nauki można zobrazować robiąc zdjęcie, krótki filmik lub po prostu opisać. W puli nagród są również vouchery na zakupy w księgarni. Szczegóły akcji dostępne są tutaj: http://www.ksiegarnia.beck.pl/egzamin-wstepny-konkurs-2015

Egzamin wstępny na aplikacje 2015: Jak się uczysz? Pokaż to!

Masz dobry sposób na naukę? Podziel się nim z innymi – zrób zdjęcie, nagraj filmik lub opisz swój skuteczny sposób nauki. Najbardziej innowacyjne i przydatne pomysły na naukę zostaną nagrodzone – miejsce 1 kursem szybka powtórka, miejsce 2 i 3 voucherami do księgarni internetowej www.ksiegarnia.beck.pl na kwotę 500zł i 250zł.

Dostanie się na aplikację to ważny moment w życiu każdego prawnika – odtąd wstępuje do elitarnej grupy zawodowej, z którą wiąże się zarówno prestiż jak i obowiązek godnego wykonywania zawodu. Zanim to się jednak stanie – przed kandydatami trudne zdanie – zdać egzamin wstępny, a w przyszłości końcowy. Jak się dostać na aplikację? Tyle sposobów, ilu kandydatów – zachęcamy do podzielenia się swoim unikalnym sposobem we wspólnym konkursie Rzeczpospolitej i Wydawnictwa C.H.Beck – szczegóły na stronie: http://www.ksiegarnia.beck.pl/egzamin-wstepny-konkurs-2015

26 września 2015 o godzinie 11:00 do egzaminów wstępnych przystąpią kandydaci na radców prawnych, komorników, notariuszy i ostatni raz również kandydaci na aplikację ogólną. W zeszłym roku do egzaminu przystąpiło prawie 10 tysięcy osób, z czego średnio połowa kandydatów zakończyła egzamin sukcesem i dostała się na aplikację. Ambitni, młodzi prawnicy zdają sobie sprawę, że sam tytuł magistra to już za mało, żeby osiągnąć sukces w tej branży.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP