O Europejskim Urzędzie ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) mówi się u nas ostatnio w związku z nadużyciami finansowymi, których miał dokonać europoseł z Polski. W wyniku śledztwa prowadzonego przez ten urząd okazało się, że europoseł niewłaściwie rozliczał tzw. kilometrówki i jak podaje prasa (m.in. Rzeczpospolita z 6 sierpnia br.), większość czasu spędzał w podróży. Jednak rozliczanie europosłów, to nie jedyne zadanie OLAF. Urząd ten, po pierwsze – prowadzi działania prewencyjne: pomaga organom odpowiedzialnym za zarządzanie funduszami unijnymi – zarówno w Unii Europejskiej, jak i poza jej granicami – rozpoznawać rodzaje nadużyć finansowych, zagrożenia i ryzyka, a także zapobiegać wszelkiego rodzaju oszustwom. Po drugie, OLAF prowadzi dochodzenia w sprawie nadużyć na szkodę budżetu UE. Chodzi m.in. o: malwersację i nieuczciwe wnioski, uchybienia w procedurach zamówień publicznych, oszustwa celne, korupcję oraz poważne uchybienia wewnątrz instytucji europejskich....
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.