Podpis na fakturze kosztem utraty zasiłku

Przedsiębiorca, który wystawia faktury w czasie zwolnienia lekarskiego, traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego L4. Jedynie wyjątkowo może się usprawiedliwić faktem, że była to sytuacja nadzwyczajna i incydentalna.

Publikacja: 09.03.2022 13:52

Podpis na fakturze kosztem utraty zasiłku

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2021 r., poz. 1133 ze zm.) ubezpieczony wykonujący w okresie niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z jego celem traci prawo do zasiłku chorobowego za cały jego okres.

Zatem osoba, która prowadzi własną działalność gospodarczą i korzysta ze zwolnienia lekarskiego, nie może w tym czasie zajmować się sprawami związanymi ze swoją firmą i  równocześnie pobierać zasiłku chorobowego. Nie może więc np. zarządzać przedsiębiorstwem, zamawiać dostaw towarów, podejmować czynności związanych z udziałem w nowych przetargach, podpisywaniem nowych umów czy zatrudnianiem pracowników. Nie może także wykonywać innej pracy zarobkowej (np. na rzecz innej firmy). Przy czym przez pracę zarobkową należy rozumieć wszelką pracę mającą przynieść zarobek (dochód) wykonywaną na każdej podstawie prawnej, bez względu na wymiar czasu tej pracy i jej charakter. Podobnie wypowiadał się Sąd Najwyższy, który w wyroku z 17 lutego 2021 r. (III USKP 22/21) stwierdził, że praca zarobkowa w rozumieniu art. 17 ust. 1 ustawy zasiłkowej nie musi być wykonywana w pełnym wymiarze.

Pozostało 83% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Zawody prawnicze
Adwokaci chcą mieć swoją "umowę o pracę"
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"
Prawo karne
Lex Tusk: co zawiera projekt łagodzący ustawę