Nowa formuła budowy osiedli

Nowe przepisy wprowadzają zasady realizacji inwestycji mieszkaniowych w tzw. kooperatywach mieszkaniowych oraz określają sposoby, w jaki mogą być one wspomagane przez władze samorządowe

Publikacja: 02.05.2023 02:00

Nowa formuła budowy osiedli

Foto: Fotorzepa / Marian Zubrzycki

1 marca 2023 roku weszła w życie ustawa, która stanowi część pakietu przepisów mających na celu poprawę sytuacji mieszkaniowej. Intencją ustawodawcy było stworzenie możliwości wspólnego wykonywania inwestycji budowlanych z pominięciem profesjonalnych deweloperów, w szczególności przez osoby posiadające określone, przydatne z punktu widzenia całego procesu, umiejętności. Szacuje się że taka forma realizacji inwestycji może zmniejszyć koszty budowy o 20 proc.

Chodzi o ustawę z 4 listopada 2022 r. o kooperatywach mieszkaniowych oraz zasadach zbywania nieruchomości należących do gminnego zasobu w celu wsparcia realizacji inwestycji mieszkaniowych. Ustawa umożliwia nie tylko wspólną budowę budynków wielorodzinnych i osiedli budynków jednorodzinnych, ale także wspólną przebudowę, rozbudowę, czy remont nieruchomości już istniejących, które mogą zostać zaadaptowane na cele mieszkaniowe.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów