Nowa formuła budowy osiedli

Nowe przepisy wprowadzają zasady realizacji inwestycji mieszkaniowych w tzw. kooperatywach mieszkaniowych oraz określają sposoby, w jaki mogą być one wspomagane przez władze samorządowe

Publikacja: 02.05.2023 02:00

Nowa formuła budowy osiedli

Foto: Fotorzepa / Marian Zubrzycki

1 marca 2023 roku weszła w życie ustawa, która stanowi część pakietu przepisów mających na celu poprawę sytuacji mieszkaniowej. Intencją ustawodawcy było stworzenie możliwości wspólnego wykonywania inwestycji budowlanych z pominięciem profesjonalnych deweloperów, w szczególności przez osoby posiadające określone, przydatne z punktu widzenia całego procesu, umiejętności. Szacuje się że taka forma realizacji inwestycji może zmniejszyć koszty budowy o 20 proc.

Chodzi o ustawę z 4 listopada 2022 r. o kooperatywach mieszkaniowych oraz zasadach zbywania nieruchomości należących do gminnego zasobu w celu wsparcia realizacji inwestycji mieszkaniowych. Ustawa umożliwia nie tylko wspólną budowę budynków wielorodzinnych i osiedli budynków jednorodzinnych, ale także wspólną przebudowę, rozbudowę, czy remont nieruchomości już istniejących, które mogą zostać zaadaptowane na cele mieszkaniowe.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Podatki
Jak rozliczyć PIT od wynajmu pokoi gościnnych na wsi