SN zdecyduje w środę czy złagodzić rygory protestów

Siedmiu sędziów Sądu Najwyższego ma rozstrzygnąć czy w postępowaniach zainicjowanych protestami przeciwko ważności wyborów lub referendum dopuszczalne jest usuwanie braków formalnych pisma.

Publikacja: 22.10.2023 12:00

SN zdecyduje w środę czy złagodzić rygory protestów

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Czyli stosowane być może tzw. postępowanie naprawcze, jak w zwykłych postępowaniach cywilnych, także do protestów wyborczych i referendalnych, gdzie nadto obowiązują dodatkowe i wymogi Kodeksu wyborczego i ustawy o referendum ogólnokrajowym.

Wiadomo zaś, że z powodu takich braków (niedociągnięć) większość protestów odpada w trakcie formalnego badania, dość powiedzieć, że w poprzednich wyborach aż 88 proc. protestów było odrzucanych z tego powodu bez merytorycznego rozpoznania.

Czytaj więcej

Wybory 2023. Jak złożyć protest wyborczy? Wyjaśniamy

Pytanie skierowała prof. Joanna Lemańska, prezes Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, do której kompetencji należy badanie protestów i orzekanie o ważności wyborów i referendum. W uzasadnieniu pytania wskazuje, że w szczególności rozważenia wymaga czy w przypadku stwierdzenia, że pismo stanowiące protest wyborczy lub referendalny nie spełnia wymogów formalnych: tych ogólnych określonych w art 126 i następnych Kpc. lub tych kwalifikowanych w Kodeksie wyborczym lub ustawie o referendum, które mają taki charakter, że protest nie może otrzymać prawidłowego biegu, Czy w takiej sytuacji należy wezwać podmiot składający takie pismo do uzupełnienia jego braków formalnych pod rygorem zwrotu protestu, a jeżeli został wniesiony przez profesjonalnego pełnomocnika (adwokata, radcę prawnego) od razu wydać zarządzenie o zwrocie tego pisma.

Czytaj więcej

Stępkowski: Sąd Najwyższy jest przygotowany na kontrolę wyborów

Czy też ze względu na szczególny charakter prawny protestu, w szczególności terminowy charakter tych spraw (np. na samo złożenie protestu jest tylko siedem dni od ogłoszenia wyników przez PKW), procedura usuwania braków formalnych protestu nie powinna być stosowana. W dotychczasowym orzecznictwie dominował jednak pogląd, że nie należy stosować tego naprawczego postępowania - wskazuje prezes Lemańska.

Podobnego zdania jest adwokat Marcin Radwan-Röhrenschef: - Postępowanie naprawcze nie ma zastosowania do tych spraw, gdyż kodeks wyborczy nie dopuszcza go przy wyborach parlamentarnych, a ustawa o referendum odsyła do Kodeksu wyborczego - ocenia adwokat Marcin Radwan-Röhrenschef.

Na składanie protestów termin upływa 25 października br.

Protesty rozpatrują trzyosobowe składy Izba Kontroli Nadzwyczajnej, i na podstawie ich opinii oraz opinii PKW cała ta Izba orzeka o ważności wyborów a odrębnie referendum lub nieważności, choćby w części, jeśli udowodnione nieprawidłowości mogły mieć wpływ na wynik głosowania. Wtedy SN nakazuje powtórzenie niezbędnych czynności wyborczych lub referendalnych, a jeśli trzeba nawet powtórzenie głosowanie.

Czytaj więcej

Teraz wybory i referendum skontroluje Sąd Najwyższy

Sygnatura akt: NZp 8/23

Nieruchomości
Sąd Najwyższy: zasiedzenie działki za miedzą nie dla każdego sąsiada
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą