Radny mieszka tam, gdzie śpi

Weekendowe pobyty, meldunek i opłacane w gminie podatki to za mało, aby potwierdzić stałe zamieszkanie.

Aktualizacja: 19.05.2016 19:18 Publikacja: 19.05.2016 17:48

Radny mieszka tam, gdzie śpi

Foto: 123RF

W wyroku z 19 maja 2016 r. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że Dariusz Wajs, radny gminy Rakoniewice, 16 listopada 2014 r., czyli w dniu wyborów samorządowych, nie był mieszkańcem tej gminy. Jednocześnie sąd kasacyjny potwierdził ustalenia Rady Gminy Rakoniewice, że stałym miejscem zamieszkania radnego jest oddalona o kilka kilometrów gmina Grodzisk Wielkopolski.

Prawo wolne od emocji

Skoro tak, to rada słusznie stwierdziła wygaśnięcie mandatu radnego z tego powodu, że nie miał biernego prawa wyborczego do rakoniewickiej rady – uznał sąd.

Dariusz Wajs w Rakoniewicach się urodził. Tu mieszkają jego rodzice, a w ich domu radny ma pokój i trzyma swoje rzeczy. W Rakoniewicach jest zameldowany, płaci podatki i tam też dostarczana jest wszelka adresowana do niego korespondencja urzędowa. Jest też członkiem lokalnych stowarzyszeń.

Ale radny ma także „drugie życie" w pobliskim Grodzisku Wielkopolskim. Tam bowiem mieszka jego żona (która z Grodziska pochodzi) i córka. W Grodzisku Dariusz Wajs też pracuje.

Nic więc dziwnego, że to w Grodzisku radny spędza większość swojego czasu, a do Rakoniewic przyjeżdża na posiedzenia rady gminy, spotkania stowarzyszenia, wszystkie weekendy i „kiedy tylko może". Ponadto wraz z żoną zamierzają wybudować w przyszłości dom w Rakoniewicach. – To oczywiste, że Dariusz Wajs jest z Rakoniewicami związany emocjonalnie – mówiła na rozprawie Małgorzata Stahl, sędzia NSA. – Ale to za mało, aby przesądzić o tym, że to Rakoniewice są jego stałym miejscem zamieszkania.

Jak podkreślił sąd, „stałe zamieszkanie" jest pojęciem prawnym, a tych za pomocą emocji się nie interpretuje.

A jednak Grodzisk Wielkopolski

Przepisy kodeksu wyborczego przesądzają, że aby zostać radnym danej gminy, trzeba „stale zamieszkiwać na jej obszarze". A o tym, gdzie ktoś stale mieszka, decydują fakty. W ocenie NSA w sprawie Dariusza Wajsa przemawiają one za tym, że jego stałym miejscem zamieszkania jest Grodzisk Wielkopolski.

– Radny sam to przyznał w składanych przed Radą Gminy Rakoniewice wyjaśnieniach – uzasadniała Małgorzata Stahl.

– Wynikało z nich, że więcej czasu spędza w Grodzisku, w Rakoniewicach czasami nocuje, przyjeżdża do Rakoniewic na weekendy. To wszystko wskazuje na to, że stałe miejsce zamieszkania radnego jest w Grodzisku, a nie w Rakoniewicach – dowodziła sędzia Stahl.

W uzasadnieniu swojego orzeczenia NSA podkreślił, że o stałym miejscu zamieszkania nie może przesądzać fakt opłacania w Rakoniewicach podatków.

– Te w obecnym stanie prawnym można opłacać praktycznie wszędzie – wskazywała sędzia Stahl.

Również meldunek nie jest w ocenie sądu wystarczającym dowodem. Obecnie bowiem wiele osób ma stałe miejsce zamieszkania gdzie indziej, niż to wynika z meldunku.

II OSK 689/16

Kiedy wygasa mandat

W myśl art. 383 kodeksu wyborczego mandat radnego wygasa w przypadku:

- śmierci;

- utraty prawa wybieralności lub nieposiadania go w dniu wyborów;

- odmowy złożenia ślubowania;

- pisemnego zrzeczenia się mandatu;

- naruszenia ustawowego zakazu łączenia mandatu radnego z wykonywaniem określonych w odrębnych przepisach funkcji lub działalności;

- wyboru na wójta;

-niezłożenia w terminach określonych w odrębnych przepisach oświadczenia o swoim stanie majątkowym.

Prawo wybieralności do rady traci ten radny, który w trakcie kadencji wyprowadzi się na stałe do innej gminy. W dniu wyborów nie ma go ten, kto kandyduje do rady w gminie, w której stale nie mieszka.

W wyroku z 19 maja 2016 r. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że Dariusz Wajs, radny gminy Rakoniewice, 16 listopada 2014 r., czyli w dniu wyborów samorządowych, nie był mieszkańcem tej gminy. Jednocześnie sąd kasacyjny potwierdził ustalenia Rady Gminy Rakoniewice, że stałym miejscem zamieszkania radnego jest oddalona o kilka kilometrów gmina Grodzisk Wielkopolski.

Prawo wolne od emocji

Pozostało 90% artykułu
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego