04:44
05.03.2024

Najnowszą relację z wojny na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 741
00:00
05.03.2024

Na tym kończymy dzisiejszą relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy zamieszczać od wczesnego rana we wtorek

23:54
04.03.2024

W Odessie doszło do eksplozji

Podczas nalotu w Odessie słychać było odgłosy eksplozji. Wcześniej Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy ostrzegały o ruchu kilku grup rosyjskich dronów znad morza Czarnego w kierunku Odessy. Południowe Siły Obronne poinformowały, że w regionie działa obrona powietrzna.

23:14
04.03.2024

„Należy zwiększyć skuteczność Ukrainy w niszczeniu rosyjskiej floty”

Przedstawiciele resortów obrony Ukrainy i Wielkiej Brytanii omówili sytuację operacyjną i pilne potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy, a także możliwości Ukrainy w zakresie zniszczenia rosyjskiej floty – przekazał minister obrony Ukrainy Rustem Umierow. „Rozmawialiśmy także o możliwościach realizacji w ramach Koalicji na rzecz budowy potencjału morskiego. Należy zwiększyć skuteczność Ukrainy w niszczeniu rosyjskiej floty. Musimy zatem zwiększyć wykorzystanie przez Ukrainę dronów. Jesteśmy wdzięczni Wielkiej Brytanii za przydzielenie 200 milionów funtów na produkcję dronów dla Ukrainy” – dodał.

22:49
04.03.2024

Litwa przyłączy się do inicjatywy zakupu pocisków dla sił zbrojnych

Litwa wyraziła gotowość przyłączenia się do inicjatywy Republiki Czeskiej zakupu amunicji na potrzeby sił zbrojnych poza Unią Europejską. Mówiono o tym podczas rozmowy telefonicznej premier Litwy Ingridy Šimonite z jej czeskim odpowiednikiem Petrem Fialą. „Litwa przyłączy się do zainicjowanej przez Czechy wielostronnej inicjatywy dotyczącej zakupu i przesyłania amunicji na Ukrainę” – czytamy w komunikacie biura litewskiego premiera.

22:26
04.03.2024

Dmitrij Miedwiediew o planach Kremla. Moskwa chce anektować lwią część Ukrainy

Dmitrij Miedwiediew, prezydent Rosji w latach 2008–2012 i bliski współpracownik Władimira Putina, pokazał, w jaki sposób Kreml chce okroić Ukrainę. "Historyczne części kraju muszą wrócić do domu" – zapowiedział.

Czytaj więcej

Dmitrij Miedwiediew o planach Kremla. Moskwa chce anektować lwią część Ukrainy
21:56
04.03.2024

Ukraina coraz bliżej kanadyjskich rakiet powietrznych CRV7

W najbliższych dniach Kanada podejmie decyzję w sprawie przekazania Ukrainie wycofanych ze służby rakiet powietrznych CRV7 – poinformował kanadyjski minister obrony Bill Blair. „Teraz sprawdzamy, czy tę amunicję można bezpiecznie przewieźć. Gdy tylko to ustalimy, co powinno nastąpić w ciągu najbliższych kilku dni, jak najszybciej dostarczymy je Ukrainie” – powiedział Blair.

21:29
04.03.2024

Ukraina zwiększa oszczędności. Likwiduje ministerstwa i zwalnia

Premier Ukrainy Denis Szmyhal zapewnił, że rząd poradził sobie z finansowaniem budżetu swoimi siłami i pożyczkami zewnętrznymi, dzięki czemu te dwa miesiące minęły „bez kryzysu płatniczego”. Aby zmniejszyć wydatki budżetowe, rząd redukuje liczbę ministerstw o jedną trzecią. Od początku roku liczba pracowników budżetówki zmniejszyła się już o 20 tysięcy osób.

Czytaj więcej

Ukraina zaciska pasa: ministerstwa do likwidacji, zwolnienia 20 tysięcy ludzi
20:56
04.03.2024

Umerow: Konieczne jest zwiększenie użycia dronów przeciwko rosyjskiej flocie

„Ukraina musi zwiększyć wykorzystanie dronów, aby zwiększyć skalę swojego sukcesu w niszczeniu rosyjskiej floty” – oświadczył minister obrony Rustem Umyerov podczas rozmowy telefonicznej z ministrem obrony Wielkiej Brytanii Grantem Sheppsem i dowódcą sił zbrojnych admirałem Anthonym Radakinem. „Rozmawialiśmy o możliwościach realizacji w ramach Koalicji Rozwoju Umiejętności Morskich. Musimy skalować sukcesy Ukrainy w niszczeniu rosyjskiej floty. Dlatego musimy zwiększyć wykorzystanie dronów na Ukrainie” – zrelacjonował minister.

20:23
04.03.2024

Wyciekły rozmowy niemieckich oficerów. Moskwa grozi „tragicznymi konsekwencjami”

Niemiecki rząd stanowczo odrzucił zarzuty, jakoby Berlin przygotowywał się do wojny z Rosją. Na takie plany mają według Kremla wskazywać wycieki rozmów wysokich rangą niemieckich oficerów.

Czytaj więcej

Wyciekły rozmowy niemieckich oficerów. Moskwa grozi „tragicznymi konsekwencjami”
19:59
04.03.2024

Plagi pluskiew w Paryżu wcale nie było? To wynik rosyjskiej dezinformacji

Jesienią 2023 roku w Paryżu wybuchła panika spowodowana rzekomą plagą pluskiew, które miały się pojawić praktycznie wszędzie po tym, jak we Francji pojawili się ukraińscy uchodźcy. Teraz okazało się, że histerię nakręciły rosyjskie portale dezinformacyjne.

Czytaj więcej

Plaga pluskiew w Paryżu? Tak naprawdę nigdy jej nie było
19:25
04.03.2024

Ambasador Ukrainy wezwał polskich rolników do zakończenia blokady granicy

Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarych zaapelował do polskich rolników, aby nie blokowali granicy z Ukrainą. Stwierdził, że Ukraina nie jest przyczyną ich problemów, ale takie działania wpływają na jej zdolności obronne. „Apeluję do polskich rolników, aby przestali blokować granicę z Ukrainą, co jest bezpodstawne i szkodliwe dla naszych zaprzyjaźnionych krajów. Prawda jest taka, że ​​to nie Ukraina i jej produkty rolne są źródłem Waszych problemów. Ukraina nie ma wpływu na światową żywność Ceny ustalane są na giełdach światowych, na których aktywnie uczestniczy Rosja” – napisał w poniedziałek na Facebooku.

18:56
04.03.2024

W ciągu dnia doszło do 63 starć bojowych, armia rosyjska przeprowadziła 44 naloty

W ciągu dnia doszło do 63 starć bojowych. Odparto 21 ataków okupantów w kierunku Awdijowa oraz 16 ataków w kierunku Nowopawłowa – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. „W ciągu dnia doszło do 63 starć bojowych. W sumie nieprzyjaciel wysłał 5 rakiet i 44 naloty, przeprowadził 68 ataków z systemów salw rakietowych na pozycje naszych żołnierzy i obszary zaludnione” – czytamy w komunikacie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

18:25
04.03.2024

Wołodymyr Zełenski zmienił dowódcę Sił Wsparcia Sił Zbrojnych

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwołał Dmytro Geregę ze stanowiska dowódcy Sił Wsparcia Sił Zbrojnych Ukrainy i mianował na jego miejsce Oleksandra Jakowca. Jak podano, Oleksandr Jakowiec jest generałem brygady. Od lutego 2020 roku pełni funkcję Szefa Wojsk Inżynieryjnych – Szefa Wydziału Wojsk Inżynieryjnych Dowództwa Sił Wsparcia Sił Zbrojnych Ukrainy.

17:52
04.03.2024

Rosjanie ostrzelali amunicją kasetową wioskę na Zaporożu

W wyniku ostrzału amunicją kasetową w obwodzie zaporoskim zginęła jedna osoba – poinformował Iwan Fiodorow, szef Zaporoże OVA. „Rosjanie dwukrotnie ostrzelali wioskę amunicją kasetową. W drugim ostrzale zginął cywil” – napisał Fiodorow.

17:27
04.03.2024

Ponad tysiąc ataków chemicznych na Ukrainie

Od początku pełnej inwazji Rosja przeprowadziła na Ukrainie 1068 ataków chemicznych, w tym 250 w lutym tego roku. – poinformowało Dowództwo Sił Wsparcia Sił Zbrojnych Ukrainy.

„Grupy mobilne i inne jednostki odnotowały 1068 przypadków użycia przez Federację Rosyjską drażniących gazów łzawiących, które są wyposażone w trujące substancje chemiczne. Ich używanie jest zabronione na mocy ust. 5 art. 1 Konwencji o zakazie broni chemicznej” – czytamy w komunikacie. Tylko w lutym 2024 r. odnotowano 250 przypadków użycia broni chemicznej.

16:54
04.03.2024

Gwardia Narodowa zniszczyła na froncie zaporoskim bunkry Rosjan

W ciągu ostatniego tygodnia żołnierze Gwardii Narodowej Ukrainy zniszczyli wraz z oddziałami rosyjskimi 57 bunkrów, 55 systemów artyleryjskich i 19 czołgów wroga. Poinformował o tym minister spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko, upubliczniając dokumenty jednostek rozpoznania powietrznego brygady ofensywnej Gwardii „Spartan” w obwodzie zaporoskim.

16:32
04.03.2024

6 lat więzienia za informacje o rozmieszczeniu jednostek sił zbrojnych

Sąd Rejonowy we Lwowie skazał obywatelkę Ukrainy na sześć lat więzienia za nieuprawnione rozpowszechnianie informacji o rozmieszczeniu jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy. Jak podano w komunikacie sądu, skazana przybyła do Lwowa wraz z rodziną z terenów okupowanych przez Rosję. 22 października 2022 r. przesłała do swojej siostry przebywającej w tym czasie w Rosji informację o rozmieszczeniu jednego z oddziałów sił obronnych Ukrainy. „Siostra z kolei przekazała informację żołnierzowi sił zbrojnych Rosji w celu przeprowadzenia ataku rakietowego na wskazane obiekty” – podaje sąd.

15:55
04.03.2024

Julia Nawalna opublikowała wideo z kolejką do grobu męża

"Wiele osób zastanawia się, dlaczego Aleksiej tak twardo walczył i nigdy się nie poddawał" - napisała wdowa po opozycjoniście.

15:35
04.03.2024

Nad obwodem dniepropietrowskim strącona została rakieta

O strąceniu pocisku przez obronę przeciwlotniczą informuje gubernator obwodu, Serhij Łysak, na swoim kanale w serwisie Telegram.

15:16
04.03.2024

Zacharowa zagroziła Niemcom „denazyfikacją”

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa oświadczyła, że Niemcy poniosą „straszne konsekwencje”, jeśli Berlin nie wyjaśni  ujawnionych rozmów na temat ataków  na most Krymski.

- Nie są one, jak sobie teraz uświadamiamy, nigdy całkowicie zdenazyfikowane… Najbardziej potworne jest to, że jeśli nic nie zostanie zrobione, doprowadzi to do strasznych konsekwencji dla samych Niemiec — stwierdziła Zacharowa.

14:54
04.03.2024

Brytyjscy żołnierze są na Ukrainie, pomagają atakować Rosjan?

W czasie podsłuchanej rozmowy gen. Ingo Gerhartz, dowódca niemieckich Sił Powietrznych, opisuje jak Wielka Brytania współpracuje z Ukrainą przy wykorzystywaniu przez Kijów pocisków dalekiego zasięgu Storm Shadow. Te pociski pozwalają na precyzyjne rażenie celów na odległość ok. 250 km. - Jeśli chodzi o planowanie misji (z użyciem pocisków Storm Shadow — red.) wiem jak Anglicy to robią, robią to całkowicie na dystans. Mają też kilku ludzi na miejscu, którzy to robią, Francuzi nie (Francja przekazała Ukrainie swoją wersję pocisków Strom Shadow, SCALP-EG — red.).

Czytaj więcej

Z podsłuchanej rozmowy wynika, że brytyjscy żołnierze są na Ukrainie
14:46
04.03.2024

Dmitrij Miedwiediew o koncepcji, która "powinna zniknąć na zawsze". Dotyczy Ukrainy

Miedwiediew przywołał apele ukraińskich przywódców, aby Ukrainy nie uważać za Rosję. - Ta koncepcja musi zniknąć na zawsze. Ukraina to oczywiście Rosja - cytują rosyjskie media wypowiedź wiceszefa Rady Bezpieczeństwa FR.

Czytaj więcej

Miedwiediew o głównej wartości Ukrainy. "Rosja jej nikomu nie ustąpi"
14:27
04.03.2024

Szef MAEA uda się jutro z wizytą do Rosji

Szef organu nadzoru nuklearnego ONZ Rafael Grossi planuje jutro odwiedzić Rosję - podała RIA Nowosti. 

Wizyta następuje kilka tygodni po wizycie Grossiego w ukraińskiej elektrowni jądrowej w Zaporożu,  gdzie sprawdzał, czy można ją uruchomić przy zmniejszonej liczbie personelu i czy wykorzystywane przez nią od lat paliwo uranowe jest bezpieczne.

Rosja przejęła kontrolę nad największą elektrownią jądrową w Europie po rozpoczęciu inwazji.

14:14
04.03.2024

Szoszyn: Ukraina mogłaby zrobić pierwszy krok i zrezygnować z tranzytu „wrażliwych” dla polskich rolników produktów

Przecież prezydent Ukrainy  przekonywał ostatnio (dane ze stycznia), że jedynie 5 proc. ukraińskiej produkcji rolnej eksportuje się poprzez terytorium Polski - zauważa w komentarzu dziennikarz działu świat "Rzeczpospolitej", Rusłan Szoszyn.

Czytaj więcej

Rusłan Szoszyn: Wołodymyr Zełenski ma słabych doradców do spraw Polski
14:00
04.03.2024

Viktor Orbán leci do USA

Węgierski premier, który konsekwentnie odmawia wysyłania pomocy militarnej na Ukrainę i od czasu rosyjskiej inwazji w 2022 roku utrzymuje ścisłe powiązania gospodarcze z Rosją, wielokrotnie powtarzał, że jedynie powrót Trumpa do Białego Domu może przywrócić pokój na Ukrainie.

Czytaj więcej

Premier Węgier leci do USA. Spotka się z "jedyną szansą świata na pokój"
13:51
04.03.2024

UE pożegna rosyjski gaz skroplony

Od 2027 roku LNG z Rosji nie trafi do krajów wspólnoty.

Czytaj więcej

LNG z Rosji zostanie zakazany. Zniknie w ciągu trzech lat
13:32
04.03.2024

Wzrosła aktywność rosyjskich dronów w rejonie przyczółka ukraińskiej armii na lewym brzegu Dniepru

Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" informuje, że rośnie liczba zarówno ataków  zużyciem dronów szturmowych czy kamikadze, jak i aktywność dronów rozpoznawczych w rejonie ukraińskiego przyczółka po lewej stronie Dniepru.

13:12
04.03.2024

Szmyhal: Nie było przypadku blokowania przewozu broni czy pomocy humanitarnej przez granicę z Polską

Premier Denys Szmyhal poinformował, że na granicy z Polską nie odnotowano przypadków zablokowania przewozu broni, sprzętu wojskowego, pomocy humanitarnej czy paliwa dla Ukrainy

12:59
04.03.2024

Rosjanie podają, że w ciągu ostatniej doby zniszczyli w rejonie Awdijiwki czołg abrams

Oprócz ukraińskiego abramsa Rosjanie mieli zniszczyć na tym odcinku frontu trzy bojowe wozy piechoty bradley. W ciągu doby Ukraińcy mieli stracić na tym odcinku frontu dwa czołgi, cztery bojowe wozy piechoty, trzy transportery opancerzone i 12 pojazdów wojskowych. Ukraina otrzymała 31 czołgów Abrams M1A1 od USA - pierwsze trafiły na Ukrainę jesienią 2023 roku.

12:54
04.03.2024

Zdjęcia grobu Aleksieja Nawalnego

12:36
04.03.2024

Załamanie rosyjskiego eksportu jest dotkliwe dla gospodarki

Rosyjski eksport w niedalekiej przyszłości może niemal wygasnąć. Bank Rosji nie nazywa tego kosztem wojny, ale „transformacją struktury gospodarki”.

Czytaj więcej

Dwa scenariusze eksportowe dla Rosji: zły i bardzo zły
12:26
04.03.2024

Polska planuje zwrócić się do UE o nałożenie sankcji na rosyjskie i białoruskie produkty rolne

Zapowiedział to w poniedziałek premier Donald Tusk podczas wizyty w stolicy Litwy, Wilnie. Tusk stwierdził, że produkty rolne z Rosji i Białorusi powodują zakłócenia na rynku.

Na konferencji prasowej  premier oświadczył, że dziś zwróci się do marszałka Sejmu, Szymona Hołowni z "propozycją uchwały polskiego Sejmu wzywającej KE do nałożenia pełnych sankcji na produkty żywnościowe rosyjskie i białoruskie".

Czytaj więcej

Donald Tusk zapowiada uchwałę Sejmu ws. embarga na żywność z Rosji
12:11
04.03.2024

Ministerstwo obrony Rosji informuje o strąceniu drona nad obwodem briańskim

Dron miał zostać strącony przez zestaw obrony przeciwlotniczej ok. 11:30 czasu polskiego.

12:03
04.03.2024

Dmitrij Miedwiediew: Negocjacje możliwe tylko z nowymi przywódcami Ukrainy

Były prezydent Rosji, przemawiając na forum Światowego Festiwalu Młodzieży stwierdził, że Rosja może rozmawiać o pokoju na Ukrainie tylko z takim przywództwem Ukrainy, które uznaje realia, przez co należy rozumieć władze w Kijowie godzące się z utratą na rzecz Rosji okupowanego obecnie przez Rosjan terytorium Ukrainy. Miedwiediew dodał, że obecny rząd Ukrainy "nie jest w stanie prowadzić konstruktywnych negocjacji.  

11:50
04.03.2024

Rzecznik Kremla stawia pytanie o kontrolę kanclerza Niemiec nad niemiecką armią

- Samo nagranie wskazuje, że w Bundeswehrze (niemieckiej armii — red.) omawiane są w sposób znaczący i konkretny ataki na terytorium Rosji (Most Krymski został zbudowany na terytorium należącym do Ukrainy, nielegalnie okupowanym przez Rosję - red.). To nie wymaga żadnej interpretacji prawnej. Wszystko jest tu oczywiste — stwierdził Dmitrij Pieskow nawiązując do upublicznionego nagrania, na którym oficerowie niemieckich Sił Powietrznych mówią m.in. o ataku na Most Krymski.

Czytaj więcej

Kreml pyta czy Olaf Scholz ma kontrolę nad niemiecką armią
11:34
04.03.2024

Czy w Polsce będzie wojna? Sondaż

Jak odpowiadają w sondażu zwolennicy poszczególnych partii w sondażu Ipsos.

Czytaj więcej

Sondaż. Rosja napadnie na Polskę? Wyborcy której partii najmniej boją się rosyjskiej inwazji
11:10
04.03.2024

Dmitrij Miedwiediew: Rosja na Ukrainie nie chce rozszerzać swoich granic przez okupację

Były prezydent Rosji, przemawiając w czasie Światowego Festiwalu Młodzieży mówił, że działania Rosji na Ukrainie "są odpowiedzią na okrążanie rosyjskiego państwa"

10:48
04.03.2024

Wikipedii grozi blokada w Rosji

Rosyjski deputowany Anton Gorelkin, wiceprzewodniczący komisji Dumy Państwowej ds. polityki informacyjnej, technologii informacyjnych i komunikacji, napisał dziś w Telegramie, że strona może zostać zablokowana „na mocy nowej ustawy zakazującej popularyzacji VPN”.

Ma to być spowodowane opublikowaną w Wikipedii instrukcją, jak korzystać z usług VPN, aby dotrzeć do zablokowanych stron.

Wikipedia jest jednym z niewielu zachowanych niezależnych źródeł informacji w Rosji od czasu, gdy po inwazji Moskwy na Ukrainę nasiliły się ataki państwa na treści w Internecie. Jednak w trakcie wojny na witrynę nałożono szereg kar finansowych za treści związane z Ukrainą.

10:35
04.03.2024

W okupowanej Teodozji w ataku drona uszkodzony został skład paliw

W ataku uszkodzonych zostało też siedem budynków mieszkalnych, sześć samochodów oraz rurociąg. W ataku ranna została jedna osoba. 

10:19
04.03.2024

Kreml "nie ma nic do powiedzenia" w sprawie pogrzebu Nawalnego

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział reporterom, że Kreml „nie ma nic do powiedzenia” w sprawie pogrzebu przywódcy rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego, który w zeszłym tygodniu przyciągnął na ulice Moskwy tysiące ludzi..

Tłumy ludzi skandowały „Putin jest mordercą” i „Nie dla wojny”, maszerując pod liczną eskortą policji na cmentarz Borysowski, gdzie w piątek 47-letni Nawalny został pochowany przy dźwiękach utworu „My Way” Franka Sinatry.

10:05
04.03.2024

Ukrinform publikuje zdjęcia ukraińskich żołnierzy piechoty

"Nawet jeśli rano świeci słońce, wieczorem nie sposób ustać w błocie" - czytamy, co jest nawiązaniem do trwającej na Ukrainie odwilży (tzw. rasputica)

09:44
04.03.2024

Francja publikuje listę pomocy wojskowej udzielonej Ukrainie od lutego 2022 r

Francuskie Ministerstwo Obrony odnotowało, że pomoc wojskową dla Ukrainy szacuje się na 2,615 miliarda euro, oraz 1,2 miliarda euro przekazane na rzecz Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EFF). Daje to łącznie ponad 3,8 miliarda euro od 24 lutego 2022 r. do grudnia 2023 r.

Przy wsparciu Paryża we Francji i Polsce przeszkolono około 10 000 ukraińskich żołnierzy.

Na liście 50 pozycji znalazł się zarówno sprzęt ochronny i komunikacyjny, jak i różnorodna broń oraz bezzałogowe statki powietrzne. Dane te obowiązują na dzień 31 grudnia 2023 r., czyli przed podpisaniem dwustronnej umowy o bezpieczeństwie pomiędzy Francją a Ukrainą.

09:26
04.03.2024

Rosja wzywa ambasadora Niemiec

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji wezwało ambasadora Niemiec – podaje propagandowa agencja TASS, powołując się na niezidentyfikowane źródło.

Wczoraj minister obrony Niemiec określił rosyjski wyciek jako część rosyjskiej „wojny informacyjnej” przeciwko Zachodowi, twierdząc, że jego celem jest wywołanie niezgody w Niemczech.

Nagranie ukazało się w dniu pogrzebu Aleksieja Nawalnego.

Czytaj więcej

MSZ Rosji wzywa ambasadora Niemiec. W tle doniesienia o ataku na Most Krymski
09:24
04.03.2024

Rosjanie ostrzelali dzielnicę Chersonia z okupowanego lewego brzegu

W wyniku ostrzału uszkodzonych zostało ok. 20 budynków mieszkalnych - informuje Roman Mroczko, szef miejskiej administracji.

09:03
04.03.2024

Ukraina twierdzi, że doszło do cyberataku na rosyjskie ministerstwo obrony

Ukraińska agencja wywiadu wojskowego (GUR) twierdzi, że przeprowadziła cyberatak na ministerstwo obrony Rosji. gencja stwierdziła, że cyberspecjaliści uzyskali dostęp do „większości tajnych dokumentów usługowych” podczas ataku DDoS, w tym zamówień, raportów, instrukcji i raportów.

„Uzyskane informacje pozwalają nam ustalić pełną strukturę systemu rosyjskiego ministerstwa obrony i jego jednostek” – podał HRU w Telegramie. Stwierdzono również, że analiza otrzymanych danych „pomogła w zidentyfikowaniu pozostałych menedżerów wyższego szczebla”.

08:53
04.03.2024

Rosja zarzuca Ukrainie „brak dobrej woli” w kwestii negocjacji pokojowych

Zespół ekspertów z ISW  zwraca uwagę, że w kontekście toczących się rozmów pokojowych „rosyjscy urzędnicy w dalszym ciągu fałszywie obwiniają Ukrainę i Zachód za brak negocjacji pokojowych między Rosją a Ukrainą”, a minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow stwierdził, że Ukrainie brakuje „dobrej woli”.

Czytaj więcej

Chiny i Turcja dążą do negocjacji. ISW: Rosja za ich brak obwinia Ukrainę
08:37
04.03.2024

Wybuchy na moście kolejowym pod Samarą w Rosji

Według doniesień RIA news,  doszło do eksplozji na moście kolejowym w pobliżu rosyjskiego miasta Samara.

Władze stwierdziły, że ruch na moście został wstrzymany z powodu „nielegalnej ingerencji”.

Ukraiński wywiad twierdzi, że most służył „do transportu ładunków wojskowych".

Eksplozja mostu kolejowego w Rosji

Eksplozja mostu kolejowego w Rosji

PAP

08:22
04.03.2024

Ratownicy kończą poszukiwania po ataku drona w Odessie, w którym zginęło 12 osób

W weekendowy atak drona na apartamentowiec w południowej Odessie zginęło 12 osób.

Gubernator obwodu odeskiego Ołeh Kiper powiedział w Telegramie, że pięć osób zmarłych w budynku to dzieci, najmłodsze miało cztery miesiące. Ratownicy, którzy wczoraj wieczorem zakończyli poszukiwania, znaleźli także ciało ośmioletniej dziewczynki.

08:05
04.03.2024

W ciągu doby w obwodzie donieckim w wyniku rosyjskiego ostrzału rannych zostało 19 osób

Informacje takie przekazuje Wadym Fiłaszkin, gubernator obwodu donieckiego.

07:42
04.03.2024

W nocy i nad ranem Rosjanie pięć razy ostrzelali przygraniczne tereny w obwodzie sumskim

Informacje takie podaje sumska obwodowa administracja wojskowa.

07:32
04.03.2024

Rosjanie w nocy atakowali Nikopol i Marhaniec

W ataku na Nikopol uszkodzony został samochód, budynek mieszkalny i placówka pocztowa — informuje Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego.

07:13
04.03.2024

W ciągu doby w obwodzie chersońskim uszkodzonych zostało dziewięć bloków mieszkalnych

Rosyjski ostrzał uszkodził też 16 domów w obwodzie chersońskim. W wyniku ostrzału śmierć poniosła jedna osoba — podaje Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego.

07:09
04.03.2024

Na Morzu Czarnym jest obecnie jeden rosyjski okręt

Okręt ten nie jest uzbrojony w pociski Kalibr — podaje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.

07:03
04.03.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 417 950 żołnierzy, 6 648 czołgów, 10 210 zestawów artyleryjskich. 1 004 wyrzutnie rakiet, 698 zestawów przeciwlotniczych, 347 samolotów, 325 śmigłowców, 7 845 bezzałogowych statków powietrznych, 1 916 pocisków manewrujących, 25 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 13 374 pojazdów (w tym cystern) i 1 621 jednostek sprzętu specjalnego.

06:29
04.03.2024

78 potyczek na froncie w ciągu doby

Ukraiński Sztab Generalny podaje, że w ciągu doby Rosjanie przeprowadzili siedem ataków rakietowych, 50 uderzeń powietrznych i 112 ostrzałów pozycji ukraińskiej armii i terenów zabudowanych.

06:17
04.03.2024

Badanie wskazuje, że wśród rosyjskich przedsiębiorców panuje pesymizm

Najgorsze w badaniu firm 32 krajów są wyniki dla Rosji, gdzie wskaźnik optymizmu wynosi 50,7 pkt. Eksperci podkreślają, że sankcje i gospodarcza alienacja wynikająca z trwającej wojny w Ukrainie oraz sankcji mocno wpływają na poziom optymizmu rosyjskich przedsiębiorców.

Czytaj więcej

Firmy w Rosji toną w pesymizmie. To efekt sankcji
06:07
04.03.2024

To Rosja manipuluje i zaniża ceny zboża, nie Ukraina

Liczby? Proszę bardzo. UE wyprodukowała w 2023 r. ok. 134 mln ton zbóż. Rosja – jeden kraj – wyprodukuje w tym roku ok. 134 mln ton wszystkich zbóż, z czego 61 mln ton trafi na eksport, Ukraina – 66 mln ton, a wyśle z tego ok. połowy. Mówiąc wprost Rosja, czyli największy producent zboża na świecie zalewa go tanim zbożem, ale Polacy dalej obwiniają o niskie ceny Ukrainę - pisze w komentarzu dziennikarka „Rzeczpospolitej” Aleksandra Ptak-Iglewska.

Czytaj więcej

Aleksandra Ptak-Iglewska: Zboże się wysypało, mleko wrze. Polscy rolnicy kontra UE i Ukraina
06:05
04.03.2024

Eksport produktów mleczarskich do Ukrainy to 3 proc. polskiego eksportu

Najwięcej sprzedajemy tam serów dojrzewających (8 proc. całości eksportu) i twarogowych (3 proc.) oraz jogurtów (16 proc.). Eksport jest stabilny od 2020 r. Import z Ukrainy się zwiększył. Sprowadzane jest głównie mleko w proszku i masło, ale saldo tego handlu jest dla Polski dodatnie i wynosi 96,7 mln euro rocznie. Nie tylko w przypadku mleka i produktów mleczarskich w handlu z Ukrainą wychodzimy na plus. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że wartość całego naszego eksportu do tego wschodniego sąsiada sięgnęła w 2023 r. rekordowych 51,7 mld zł. Wartość importu to 20,3 mld zł. Korzystny dla nas bilans wymiany handlowej z Ukrainą to w tej sytuacji 31,4 mld zł. To także rekord.

Czytaj więcej

Handel między Polską i Ukrainą. Który kraj na nim lepiej wychodzi?
06:00
04.03.2024

Think tank: Rosjanie godzą się z większą liczbą strat samolotów, by uzyskać taktyczne zdobycze na Ukrainie

Ukraińcy podają, że od 17 lutego Rosjanie stracili 15 samolotów (głównie bombowców Su-34), co jest liczbą znaczącą, biorąc pod uwagę, że Rosjanie dysponują ok. 300 samolotami Suchoj różnego typu.

Czytaj więcej

Rosjanie stracili 15 samolotów w kilkanaście dni
05:34
04.03.2024

Kanada nakłada nowe sankcje na Rosję w związku ze śmiercią Aleksieja Nawalnego

O nowych sankcjach poinformowała szefowa MSZ Kanady, Mélanie Joly. Joly podkreśliła, że Kanada wraz ze swoimi partnerami będzie nadal wywierać presję na rosyjskie władze, by te przeprowadziły „pełne i transparentne śledztwo ws. śmierci Nawalnego”. Nowe sankcje dotyczą sześciu obywateli Rosji, wśród których są „wysokiej rangi urzędnicy i pracownicy prokuratury, sądów oraz zakładów karnych, którzy uczestniczyli w naruszaniu przysługujących Nawalnemu praw, odpowiadali za okrutne karanie go i, ostatecznie, jego śmierć”.

05:10
04.03.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 739. dzień wojny

Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.

04:39
04.03.2024

W Zaporożu, przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, mają powstać dwie podziemne szkoły

O planach budowy takich szkół informuje zaporoska administracja obwodowa. Dzięki budowie szkół pod powierzchnią ziemi dzieci mają mieć zapewnioną bezpieczną edukację w mieście, które jest celem regularnych rosyjskich ataków. Obecnie władze obwodu zaporoskiego negocjują z międzynarodowymi partnerami w sprawie pozyskania środków na realizację inwestycji.

04:36
04.03.2024

Weteran ukraińskiej armii, który stracił nogę na wojnie, przebiegł maraton w Tokio

Roman Kaszpur, weteran z Winnicy, na swoim profilu na Facebooku poinformował, że maraton w Tokio jest trzecim maratonem, który przebiegł po utracie nogi — osiągając przy tym najlepszy jak dotąd czas, 4 godziny i 50 minut.

04:33
04.03.2024

Ukraińska Straż Graniczna informuje o zniszczeniu zestawu Murom-P

Zestaw nadzoru wizualnego dalekiego zasięgu Murom-P został zniszczony przez straż graniczną we współpracy z 23. Brygadą Gwardii Narodowej „Chortyca”, przy użyciu dronów-kamikadze, na kierunku zaporoskim.

04:28
04.03.2024

Rosyjski krążownik rakietowy płynie na Morze Arabskie

Rosyjski krążownik rakietowy Wariag, wchodzący w skład Floty Pacyfiku, zakończył wizytę w porcie Colombo w Sri Lance i obecnie kieruje się na Morze Arabskie — informuje biuro prasowe Floty Pacyfiku.

04:25
04.03.2024

Premier Kazachstanu z wizytą w Moskwie

W poniedziałek premier Rosji, Michaił Miszustin, spotka się w Moskwie z premierem Kazachstanu, Olżasem Bektenowem, z którym będzie rozmawiał o dwustronnych relacjach handlowych i współpracy gospodarczej między obydwoma krajami. Szczególna uwaga w czasie rozmów ma być poświęcona wzmocnieniu Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, Wspólnoty Niepodległych Państw i innych wielostronnych formatów współpracy.

04:21
04.03.2024

Rosyjska fregata wpłynęła do portu w Katarze

Wchodząca w skład Floty Pacyfiku fregata Marszałek Szaposznikow wpłynęła do portu Hamad w Katarze, gdzie weźmie udział w Międzynarodowej Wystawie i Konferencji nt. Obrony Morskiej DIMDEX 2024 — informuje służba prasowa Floty Pacyfiku. Uczestnicy wystawy będą mogli wchodzić na pokład fregaty.

04:20
04.03.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 739. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 739. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 739. dniu wojny

PAP

04:19
04.03.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 739