Rosjanie stracili 15 samolotów w kilkanaście dni

Duża liczba samolotów straconych przez rosyjską armię w ostatnich dniach spowodowała, że aktywność rosyjskiego lotnictwa nad wschodnią Ukrainą zmniejszyła się - zauważa think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną.

Publikacja: 04.03.2024 05:58

Bombowiec taktyczny Su-34

Bombowiec taktyczny Su-34

Foto: Oleg Belyakov, CC BY-SA 3.0 GFDL 1.2, via Wikimedia Commons

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 740

ISW zaznacza, że nie sposób stwierdzić jak długo będzie trwała zmniejszona aktywność rosyjskich myśliwców i bombowców na froncie wschodnim.

Wojna Rosji z Ukrainą: Rosjanie tracą samoloty, aktywność rosyjskiego lotnictwa spada

Think tank cytuje dowódcę Sił Powietrznych Ukrainy, gen. Mykołę Oleszczuka, który 2 marca mówił, że aktywność rosyjskiego lotnictwa nad wschodnią Ukrainą całkowicie ustała ok. 19 czasu lokalnego, po strąceniu przez Ukraińców dwóch bombowców taktycznych Su-34.

Z kolei rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy, płk Jurij Ihnat mówił o zmniejszonej aktywności rosyjskiego lotnicwa 3 marca. Jak dodał Rosjanie nadal nie korzystają z samolotów A-50, „latających radarów”, po zniszczeniu przez Ukraińców samolotu tego typu 23 lutego.

Ukraińcy podają, że od 17 lutego Rosjanie stracili 15 samolotów (głównie bombowców Su-34), co jest liczbą znaczącą, biorąc pod uwagę, że Rosjanie dysponują ok. 300 samolotami Suchoj różnego typu.

ISW przypomina, że w przeszłości wysoki poziom strat rosyjskiego lotnictwa nad Ukrainą prowadził do ograniczenia aktywności rosyjskich samolotów bojowych w rejonie frontu na dłuższy czas.

Rosjanie godzą się ze stratami samolotów, ponieważ chcą przesuwać front na Ukrainie?

Think tank zaznacza jednocześnie, że w ostatnich tygodniach Rosjanie zdawali się akceptować wyższy poziom strat, jeśli chodzi o samoloty, chcąc zapewnić wsparcie z powietrza trwającej na wschodzie rosyjskiej ofensywie, a rosyjskie dowództwo może w przyszłości decydować się na podobne ryzyko, godząc się ze stratami z samolotów, by uzyskać taktyczne zdobycze na froncie.

17 lutego Rosjanie zajęli Awdijiwkę - i był to największy sukces rosyjskiej armii na Ukrainie od maja 2023 roku i zajęcia Bachmutu. W kolejnych tygodniach Rosjanie przesunęli front kilka kilometrów od centrum Awdijiwki, zdobywając kilka wsi w jej pobliżu.

Rosyjska armia ma też gromadzić wojska w rejonie Kupiańska, przygotowując się do ofensywy na to miasto, które było już kontrolowane przez Rosjan w pierwszej fazie wojny, ale Ukraińcy odbili je w czasie kontrofensywy przeprowadzonej jesienią 2022 roku.

Konflikty zbrojne
Będzie kolejna wojna na Bliskim Wschodzie? Izrael chce zaatakować Iran
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
"Amerykanie są przerażeni rządem Netanjahu". Lider izraelskiej opozycji chce wyborów
Konflikty zbrojne
Wojna w Ukrainie: Front trzeszczy pod naporem Rosjan
Konflikty zbrojne
Izrael odpowie Iranowi odwetem na odwet? David Cameron: Myślcie i głową, i sercem
Konflikty zbrojne
Mike Johnson przyspiesza pomoc dla Izraela. Jest konsensus w sprawie wsparcia Ukrainy?