Sondaż. Rosja napadnie na Polskę? Wyborcy której partii najmniej boją się rosyjskiej inwazji

Większość ankietowanych przez Ipsos obawia się, że w najbliższych latach Rosja może zaatakować Polskę zbrojnie. Sondaż dla TOK FM i OKO.Press.

Publikacja: 04.03.2024 11:03

Prezydent Rosji Władimir Putin

Prezydent Rosji Władimir Putin

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 740

Sondażownia spytała Polaków, czy ich zdaniem w ciągu kilku najbliższych lat Rosja może zbrojnie zaatakować Polskę.

Twierdząco na tak postawione pytanie odpowiedziało 48 proc. ankietowanych. Więcej niż co dziesiąty badany, 12 proc. tej grupy, uważa, że Rosja „zdecydowanie” może napaść na Polskę.

Przeciwnego zdania jest 41 proc. osób biorących udział w badaniu. W tej grupie 9 proc. pytanych uważa, że „zdecydowanie” do takiej napaści dojść nie może.

11 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej sprawie.

Czy w Polsce będzie wojna? Jak odpowiadają w sondażu zwolennicy poszczególnych partii

Najbardziej rosyjskiej napaści obawiają się wyborcy Prawa i Sprawiedliwości. W tej grupie 62 proc. spodziewa się, że wojska Putina zaatakują Polskę.

Podobnego zdania jest 48 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej, 42 proc. głosujących na Nową Lewicę, 40 proc. wyborców Trzeciej Drogi i 36 proc. elektoratu Konfederacji.

Czytaj więcej

Sondaż: Czy Zachód powinien wysłać żołnierzy na Ukrainę?

Zdecydowanie przekonanych, że do napaści nie dojdzie, jest 6 proc. zwolenników Prawa i Sprawiedliwości, 9 proc. zwolenników Koalicji Obywatelskiej, 2 proc. zwolenników Nowej Lewicy i 4 proc. zwolenników Trzeciej Drogi.

Największy odsetek zdecydowanie  przekonanych, że Rosja nie zaatakuje Polski, jest wśród wyborców Konfederacji — 15 proc.

Badanie przeprowadzone metodą Mixed mode na próbie ogólnopolskiej n=1000 dorosłych Polaków w dniach 22-26 lutego 2024 roku.

Sondaż. Rosja napadnie na Polskę? Putin nie uspokoił Polaków

Prezydent Rosji Władimir Putin w głośnym wywiadzie udzielonym amerykańskiemu dziennikarzowi Tuckerowi Carlsonowi powiedział, że wojska rosyjskie zaatakują Polskę tylko w przypadku, gdy to Polska zaatakuje Rosję.

- Dlaczego? Ponieważ nie jesteśmy zainteresowani Polską, Łotwą ani żadnym innym miejscem. Dlaczego mielibyśmy to robić? Po prostu nie mamy żadnego interesu - mówił wtedy Putin.

Po publikacji wywiadu, IBRiS zapytał na zlecenie „Rzeczpospolitej”, czy słowa Putina powodują, że mniej obawiają się ataku Rosji na Polskę. Twierdząco odpowiedziało 32,2 proc. badanych, z kolei 47,8 proc. miało odmienne zdanie. Nie wie, jak odpowiedzieć na tak postawione pytanie, 20 proc. respondentów.

Konflikty zbrojne
Wojna w Gazie. Putin i Raisi wzywają strony konfliktu do "rozsądnej powściągliwości"
Konflikty zbrojne
Izraelskie ataki w Strefie Gazy. Celem Rafah i Beit Hanoun
Konflikty zbrojne
Prezydent Ukrainy Zełenski podpisał ustawę o mobilizacji
Konflikty zbrojne
Zełenski o ataku na elektrociepłownię: Skończyły nam się rakiety
Konflikty zbrojne
Podwodna wojna hybrydowa zagraża miliardowi cywilów w państwach NATO