Sondaż: Czy Zachód powinien wysłać żołnierzy na Ukrainę?

"Czy Pani/Pana zdaniem państwa Zachodu (w tym NATO) powinny wysłać żołnierzy na Ukrainę?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 02.03.2024 08:28

Zachód udziela Ukrainie wsparcia militarnego wysyłając uzbrojenie, amunicję i szkoląc ukraińskich żo

Zachód udziela Ukrainie wsparcia militarnego wysyłając uzbrojenie, amunicję i szkoląc ukraińskich żołnierzy

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 738

Prezydent Francji, Emmanuel Macron, po spotkaniu przywódców 20 państw Zachodu w Paryżu (w spotkaniu brał udział m.in. prezydent Andrzej Duda) powiedział, że „choć nie ma konsensusu” w sprawie pojawienia się zachodnich żołnierzy na Ukrainie, to jednak „niczego nie można wykluczyć”.

Zachodni żołnierze na Ukrainie? Rosja grozi wojną z NATO

Słowa Macrona wywołały dementi wielu europejskich stolic, w tym Warszawy. Premier Donald Tusk, w czasie wizyty w Pradze zapewnił, że Polska nie zamierza wysyłać żołnierzy nad Dniepr i podkreślił, że gdyby inne kraje Europy pomagały Ukrainie na taką skalę jak Polska, być może takie dywagacje nie byłyby w ogóle potrzebne.

Do słów Macrona odniósł się też rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, który stwierdził, że "w tym przypadku musimy mówić nie o prawdopodobieństwie, ale o nieuchronności (konfliktu Rosji z NATO)". A prezydent Rosji, Władimir Putin, w orędziu przed Zgromadzeniem Federalnym mówił m.in. że jakakolwiek interwencja przeciw Rosji doprowadziłaby do wojny na dużą skalę z użyciem broni atomowej.

Czytaj więcej

Putin chce rządzić Rosją do roku 2030. Co najmniej

Minister obrony Francji, Sébastien Lecornu, doprecyzowując słowa Macrona wyjaśnił, że żołnierze zachodni nie realizowaliby na Ukrainie misji bojowych lecz jedynie brali udział w szkoleniu ukraińskich żołnierzy, albo np. rozminowywaniu wyzwolonych terenów. Wysłania żołnierzy w takiej właśnie roli na Ukrainę nie wykluczył minister obrony Kanady, Bill Blair.

Zachód udziela Ukrainie wsparcia militarnego, przekazując uzbrojenie i amunicję ukraińskiej armii oraz szkoląc ukraińskich żołnierzy — szkolenie odbywa się jednak poza granicami Ukrainy. Ukraina formalnie nie jest członkiem sojuszu wojskowego z żadnym państwem Zachodu, choć stara się o członkostwo w NATO. Jednym z powodów, dla których Rosja — oficjalnie — rozpoczęła wojnę przeciw Ukrainie była wyrażana przez Moskwę obawa, że NATO rozmieści na Ukrainie swoje systemy uzbrojenia co zmniejszy bezpieczeństwo Rosji.

Sondaż: 61 proc. najmłodszych respondentów nie chce wysłania żołnierzy na Ukrainę

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy czy — ich zdaniem - państwa Zachodu (w tym NATO) powinny wysłać żołnierzy na Ukrainę.

Na tak zadane pytanie „tak” odpowiedziało 19,1 proc. badanych.

Odpowiedzi „nie” udzieliło 55,6 proc. respondentów.

25,3 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

- Wysłaniu zachodnich sił zbrojnych na Ukrainę sprzeciwia się co druga kobieta i 3 na 5 mężczyzn. Takie zdanie najczęściej podzielają młodsi badani (61% - wśród osób do 24 roku życia). Wsparcie Ukrainy poprzez wysłanie żołnierzy negatywnie ocenia blisko 7 na 10 osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym (68%) i prawie 2/3 respondentów, których dochody przekraczają 7000 zł netto (63%). Biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania zdanie takie najczęściej podzielają osoby z miast o wielkości 100 tys. – 199 tys. mieszkańców (64%) - komentuje wyniki badania Małgorzata Bodzon, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania:

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 27-28 lutego 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.


Prezydent Francji, Emmanuel Macron, po spotkaniu przywódców 20 państw Zachodu w Paryżu (w spotkaniu brał udział m.in. prezydent Andrzej Duda) powiedział, że „choć nie ma konsensusu” w sprawie pojawienia się zachodnich żołnierzy na Ukrainie, to jednak „niczego nie można wykluczyć”.

Zachodni żołnierze na Ukrainie? Rosja grozi wojną z NATO

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Wojna w Strefie Gazy. Czy Polska powinna poprzeć którąś ze stron konfliktu? Sondaż IBRiS
Społeczeństwo
Nie żyje Jacek Zieliński ze Skaldów. „Odszedł wielki polski kompozytor i muzyk”
Społeczeństwo
Morskie Oko. Koń upadł na drodze, woźnica uderzył go w pysk. Jest reakcja ministerstwa
Społeczeństwo
Sondaż: Jak Polacy oceniają Daniela Obajtka jako prezesa Orlenu?
Społeczeństwo
Aktywiści mówią „dość”. Pozwą polskie państwo z powodu cierpienia psów i kotów