06:30
03.03.2024

Niedzielna relacja

Na doniesienia z 739. dnia wojny Rosji z Ukrainą zapraszamy do naszej nowej relacji.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 739
23:45
02.03.2024

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:43
02.03.2024

FSB rekrutuje Ukraińców w Naddniestrzu 

Obywatele Ukrainy, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z nieuznawaną Naddniestrzańską Republiką Mołdawską, są rekrutowani przez przedstawicieli rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa — informuje ukraińskie Narodowe Centrum Oporu.

Próbują oni uzyskać od obywateli, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Naddniestrzem, informacje o obiektach wojskowych i organizacji ukraińskiej granicy.

Za pomocą szantażu przekonuje się ich do stałej pracy w charakterze informatorów. W przypadku odmowy grozi im odesłanie na Ukrainę.

23:07
02.03.2024

Siły Powietrzne Ukrainy wydały ostrzeżenie dla wschodnich obwodów kraju

22:49
02.03.2024

Na Litwie samochody z rosyjską rejestracją muszą opuścić kraj do 11 marca 

Według służb celnych na Litwie wciąż są osoby jeżdżące samochodami zarejestrowanymi w Rosji. Muszą one albo zarejestrować swoje pojazdy na Litwie, albo opuścić terytorium UE do 11 marca.

22:05
02.03.2024

Zełenski: "Polityczne gry" sojuszników ograniczają obronę Ukrainy

Prezydent Wołodymyr Zełenski wezwał sojuszników do szybkiego przekazania broni Ukrainie, mówiąc w swoim wieczornym przemówieniu, że ich "polityczne gry i spory" wpływają na zdolności obronne kraju.

Zełenski zaapelował po ataku rosyjskiego drona na wielopiętrowy budynek w Odessie, w którym zginęło co najmniej osiem osób, w tym czteromiesięczny chłopiec i dwuletnia dziewczynka. Wśród ośmiu rannych mieszkańców jest trzyletnia dziewczynka.

- Ukraina nie prosiła o nic więcej, niż jest to konieczne do ochrony życia. Kiedy giną ludzie, a partnerzy po prostu grają w wewnętrzne gry polityczne lub spory, które ograniczają naszą obronę, nie można tego zrozumieć. To niedopuszczalne — mówi Zełenski.

22:04
02.03.2024

Ósma ofiara ataku na Odessę

Ciało ósmej ofiary znaleziono pod gruzami budynku w Odessie, który został uszkodzony w wyniku ataku rosyjskiego drona.

20:43
02.03.2024

"New York Times": Ukraińskie wojska przygotowały słabą obronę na zachód od Awdijewki

Dziennik „New York Times”, powołując się na zdjęcia satelitarne oraz amerykańskich urzędników i ekspertów wojskowych poinformował, że szybki postęp rosyjskich wojsk w pobliżu Awdijiwki jest częściowo spowodowany brakiem amunicji w ukraińskiej armii z powodu ograniczenia zachodniej pomocy, ale innym powodem jest słabość ukraińskiej obrony.

Opierając się na zdjęciach satelitarnych z Planet Labs, gazeta donosi, że "obszar na zachód od Awdijiwki, którego Ukraina próbuje bronić, jest zajęty przez nieliczne, prymitywne linie okopów", którym "brakuje wielu dodatkowych fortyfikacji, które mogłyby pomóc spowolnić rosyjskie czołgi i chronić główne drogi i ważne tereny".

19:54
02.03.2024

Minister obrony Finlandii: Trzeba natychmiast znaleźć fundusze na broń dla Ukrainy

W sobotę minister obrony Finlandii Antti Häkkinen wezwał kraje zachodnie do zwiększenia wsparcia dla Ukrainy. 

Häkkänen uważa, że Europa nie zdała sobie sprawy z powagi wojny i nie zapewniła Ukrainie wystarczającego wsparcia.

- Fundusze na wsparcie broni na Ukrainie muszą zostać znalezione natychmiast — powiedział minister.

19:19
02.03.2024

W ciągu ostatniej doby ukraińskie siły odparły ponad 50 ataków

Siły obronne Ukrainy w ciągu ostatniej doby odparły 55 ataków wroga w sektorach Łyman, Bachmut, Awdijiwka, Novopawliwka i Orichiw, a także jedną próbę ataku na lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim.

18:53
02.03.2024

Zełenski : Syrski ma pełną swobodę na zmiany personalne, oczekuję konkretnych propozycji 

Prezydent Wołodymyr Zełenski oczekuje, że na początku przyszłego tygodnia otrzyma od głównodowodzącego Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandra Syrskiego konkretne propozycje dotyczące dalszych zmian w armii i planowanych działań.

- Głównodowodzący ma carte blanche na zmiany personalne w armii, w sztabie, wszelkie zmiany. Wszyscy ukraińscy dowódcy muszą znać linię frontu, czuć linię frontu, prawdziwe potrzeby, być z żołnierzami i sierżantami i być takimi, jakimi trzeba, aby osiągnąć ukraińskie cele — powiedział ukraiński prezydent.

18:08
02.03.2024

Ukraińcy strącili kolejny Su-34

Dowódca ukraińskich Sił Powietrznych Mykoła Oleszczuk poinformował, że pociski przeciwlotnicze zestrzeliły w sobotę rosyjski myśliwiec Su-34.

17:36
02.03.2024

Dowództwo Generalne informuje o fałszywych informacjach o ruchach wojsk

17:34
02.03.2024

Rośnie liczba ofiar ataku na Odessę. Znaleziono ciała matki i dziecka

Liczba ofiar śmiertelnych uderzenia w wielopiętrowy budynek w Odessie wzrosła do siedmiu. Pod gruzami znaleziono ciała matki i 3-miesięcznego dziecka.

16:48
02.03.2024

Rosja boi się konfiskaty aktywów. Ma zastosować „zwierciadlane działania”

Minister finansów Anton Siłuanow zapowiedział, że Rosja „obowiązkowo odpowie” na zapowiedź USA i Unii konfiskaty rosyjskich pieniędzy i przeznaczenie ich na wsparcie Ukrainy.

Czytaj więcej

Kreml boi się konfiskaty aktywów; grozi i ostrzega
15:50
02.03.2024

Do sieci trafiło 38 minut rozmowy niemieckich oficerów

Niemieccy wojskowi dyskutowali m.in. o tym, czy pociski Taurus byłyby teoretycznie zdolne do zniszczenia zbudowanego przez Rosję mostu nad Cieśniną Kerczeńską oraz czy Ukraina mogłaby przeprowadzić ostrzał bez udziału Bundeswehry. Jednak w nagraniu słychać również, że na poziomie politycznym nie ma zielonego światła dla operacji.

Czytaj więcej

Rozmowa oficerów Luftwaffe trafiła do sieci. Podsłuchiwać mogli Rosjanie
15:23
02.03.2024

Rosjanie zaatakowali rakietą S-300 wioskę w obwodzie charkowskim

W obwodzie charkowskim Rosjanie zaatakowali wieś Lipiec pociskiem S-300. O sprawie poinformowała Charkowska Prokuratura Obwodowa. „Dziś rano siły zbrojne Federacji Rosyjskiej przeprowadziły atak rakietowy na wieś Lipiec Zniszczone zostały budynki mieszkalne i samochody” – napisała. Według raportu rakieta została wystrzelona z terytorium obwodu biełgorodzkiego Federacji Rosyjskiej.

14:57
02.03.2024

Z Niemiec na Ukrainę przyjechało 50 tys. apteczek dla Sił Zbrojnych

Do magazynów trafiło już 50 tys. apteczek, czyli 10 procent z 500 tys. zakontraktowanych w Niemczech. W najbliższym czasie zostaną przekazane żołnierzom – poinformowało Ministerstwo Obrony Ukrainy . „Każda z nich będzie wyposażona w dodatkową opaskę uciskową i bandaż okluzyjny” – zapowiedziała wiceminister obrony Natalia Kałmykowa.

14:33
02.03.2024

Siły obronne na południu zniszczyły trzy rosyjskie składy amunicji, cztery systemy obrony powietrznej i 258 dronów

W strefie operacyjnej operacyjno-strategicznej grupy wojsk „Tawria” Siły Obronne zniszczyły trzy rosyjskie składy amunicji, cztery wozy obrony powietrznej, zneutralizowały lub zestrzeliły 258 dronów różnych typów – poinformował na Telegramie dowódca systemu obrony powietrznej „Tawria” gen. Ołeksandr Tarnawski. „W strefie działania systemu obrony przeciwrakietowej Tawria nieprzyjaciel przeprowadził 22 naloty, w tym jeden rakietowy, 53 starcia bojowe, 1157 ostrzałów i 130 ataków z dronów kamikaze” – dodał Tarnawski.

13:58
02.03.2024

Moskwa planuje odwet za konfiskatę rosyjskiego majątku na Zachodzie

Moskwa zamierza podjąć lustrzane kroki w przypadku konfiskaty rosyjskiego majątku na Zachodzie. Przy ich opracowywaniu będzie rozpatrywać każdy konkretny przypadek z osobna, powiedział minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. "Minister finansów Anton Siłuanow zapowiedział, że na pewno odpowiemy. Mamy też szansę nie zwrócić środków, które kraje zachodnie trzymały w Rosji, a które zostały zamrożone w odpowiedzi na zablokowanie rosyjskich rezerw państwowych" - powiedział Ławrow na konferencji prasowej.

13:23
02.03.2024

Ukraiński Czerwony Krzyż pomaga w akcji ratunkowej

Jednostka szybkiego reagowania Ukraińskiego Czerwonego Krzyża bierze udział w akcji ratunkowej na terenie obwodu odeskiego. Pomaga w przeszukiwaniu wielopiętrowego budynku mieszkalnego uszkodzonego w wyniku ataku rosyjskiego drona w nocy z piątku na sobotę. „Na miejscu jednostka szybkiego reagowania Ukraińskiego Czerwonego Krzyża obwodu odeskiego współpracuje z innymi służbami ratowniczymi. W akcji ratunkowej bierze udział zespół wolontariuszy. Rozstawiony został namiot, w którym udzielają pierwszej pomocy i pierwszej pomocy psychologicznej. pomocy ofiarom” – napisał w sobotę Ukraiński Czerwony Krzyż na Facebooku.

12:53
02.03.2024

Niedziela dniem żałoby w obwodzie odeskim

Niedziela, 3 marca, została ogłoszona dniem żałoby w Odessie i obwodzie odeskim – ogłosił szef Administracji Wojskowej Obwodu Odeskiego Oleg Kiper. „W związku z ofiarami śmiertelnymi w wyniku ataku rosyjskiego drona, jutro w Odessie i regionie ogłoszono żałobę. Tym, którzy stracili bliskich, składam szczere kondolencje” – napisał Kiper na Telegramie. Zaznaczył, że nadal trwa akcja poszukiwawcza w miejscu uderzenia rosyjskiego drona w budynek mieszkalny.

12:29
02.03.2024

Ministerstwo Obrony Narodowej rozpoczęło testy „pływającej kamizelki kuloodpornej”

Ukraińskie Ministerstwo Obrony Narodowej rozpoczęło testy specjalnej modułowej kamizelki kuloodpornej na potrzeby Marynarki Wojennej i sił inżynieryjnych Sił Zbrojnych Ukrainy. Najważniejszą cechą takiej kamizelki kuloodpornej jest to, że w kontakcie z wodą reaguje specjalny moduł i kamizelka kuloodporna staje się kamizelką ratunkową. „Głównym zadaniem jest ochrona życia żołnierzy na wodzie. Przecież wiemy, jaki ciężar dźwiga żołnierz, zwłaszcza jeśli chodzi o siły specjalne” – powiedział wiceminister obrony Witalij Połowenko.

11:38
02.03.2024

Rosjanie 37 razy ostrzeliwali tereny przygraniczne

Rosyjskie wojska ostrzeliwują przygraniczne terytoria obwodów czernihowskiego i sumskiego. W sumie w ciągu dnia naliczono 37 ostrzałów (207 eksplozji) z różnych rodzajów broni – poinformowała służba prasowa Dowództwa Operacyjnego „Północ” . „Na szczęście nie odnotowano żadnych informacji o zabitych i rannych wśród miejscowej ludności” – czytamy w komunikacie.

11:15
02.03.2024

„Rosyjskie samoloty nie mogą czuć się swobodnie”

„Rosyjskie samoloty Su-34 i Su-35 nie mogą już czuć się swobodnie na niebie. Piloci i ich dowództwo działają ostrożniej – dzięki temu nasi żołnierze mają szansę złapać oddech” – ogłosił rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Jurij Ignat. Podkreślił też, że kierowane bomby lotnicze są poważnym wyzwaniem. Jak przypomniał, skutki ich użycia widać w m.in. Awdijce. W lutym Siły Obronne Ukrainy zniszczyły 13 rosyjskich samolotów wojskowych: dziesięć Su-34, dwa Su-35 i jeden A-50.

10:32
02.03.2024

Szef ukraińskiej dyplomacji wzywa Europę do szybszej produkcji broni

Za każdy nabój wyeksportowany z Europy, a nie wysłany na Ukrainę, Rosja zajmuje kolejny metr kwadratowy europejskiej ziemi – alarmuje minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba.„Inwestujcie w produkcję, kupujcie broń i zakazujcie teraz eksportu poza Europę. Celem nie jest podjęcie działań «w takim zakresie, w jakim jest to konieczne», ale «tak szybko, jak to możliwe i w takim stopniu, w jakim jest to konieczne» – zaapelował minister.

10:06
02.03.2024

Liczba ofiar ataku dronów w Odessie wzrosła do trzech

W Odessie z gruzów wieżowca do połowy zniszczonego w wyniku rosyjskiego ataku wydobyto ciało kolejnej osoby, co zwiększyło łączną liczbę ofiar do trzech – poinformował Oleg Kiper, szef odeskiej administracji. „Liczba ofiar rosyjskiego ataku na Odessę wzrosła do trzech osób. Ratownicy właśnie wydobyli spod gruzów ludzkie ciało” – napisał Kiper. Akcja poszukiwawczo-ratownicza nadal trwa.

09:49
02.03.2024

Sześć osób poszkodowanych w Petersburgu. Spadł dron

Gubernator Petersburga Aleksander Begłow poinformował, że w rejonie Krasnogwardiejskim doszło do „sytuacji awaryjnej”, w wyniku której w części mieszkań wypadły okna. Nie wyjaśnił przyczyn, a wskazał jedynie, że na miejscu zdarzenia pracują przedstawiciele Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych i funkcjonariusze organów ścigania.

Według naocznych świadków, na dzielnicę spadł dron — w oficjalnym przekazie nie wskazano, czy ukraiński. Miejskie służby poinformowały, że w wyniku zdarzenia sześć osób potrzebowało pomocy lekarskiej.

09:22
02.03.2024

Sondaż: 55,6 proc. Polaków nie chce, by Zachód wysyłał żołnierzy na Ukrainę

Za wysłaniem żołnierzy z Zachodu (w tym z państw NATO) na Ukrainę jest 19,1 proc. respondentów sondażu SW Research dla rp.pl.

Czytaj więcej

Sondaż: Czy Zachód powinien wysłać żołnierzy na Ukrainę?
08:55
02.03.2024

Czarna seria rosyjskich pilotów trwa. Wojsko ukraińskie zestrzeliło kolejnego Su-34

Siły ukraińskie zniszczyły na froncie wschodnim samolot myśliwsko-bombowy Su-34 – rosyjski wielozadaniowy bombowiec taktyczny, zdolny do przenoszenia taktycznej broni jądrowej.

Samolot zaatakował ukraińskie pozycje kierowanymi bombami lotniczymi. Z kolei 14 dronów szturmowych typu „Szahed” zostało zniszczonych przez obronę powietrzną na terenie obwodów: odeskiego, mikołajowskiego, zaporoskiego, charkowskiego, sumskiego i dniepropietrowskiego.

08:28
02.03.2024

Zobaczyć jak wygląda prawdziwa wojna

Programy zwiedzania terenów, gdzie Rosjanie zniszczyli wszystko, co się dało, pozwoliły ściągnąć do Ukrainy turystów zagranicznych, którzy z bliska chcieliby zobaczyć wojnę. Najtańsza opcja, to 120 euro, z czego połowa od razu przekazywana jest wojsku.

Czytaj więcej

Szokowa terapia dla turystów. Ukraińska oferta dla poszukujących mocnych wrażeń
07:58
02.03.2024

Szef MSZ Węgier ubolewa: Europejska polityka zagraniczna zawęziła się do Ukrainy

Peter Szijjártó opublikował na Facebooku krótkie nagranie, na którym widać, jak je kolację ze swoim rosyjskim odpowiednikiem i rozmawia z nim w dniu pogrzebu Aleksieja Nawalnego. 

Czytaj więcej

W dniu pogrzebu Aleksieja Nawalnego szef MSZ Węgier spotkał się z Siergiejem Ławrowem
07:29
02.03.2024

Rosyjski atak na Odessę. Są zabici i ranni

W nocy Rosjanie zaatakowali dronami Odessę, m.in. niszcząc dziewięciopiętrowy blok mieszkalny. Zawaliła się cała klatka wejściowa. Zginęły co najmniej dwie osoby, a kolejnych siedem zostało rannych, w tym czteromiesięczne dziecko. Liczby te jednak mogą wzrosnąć - akcja ratownicza wciąż trwa, pod gruzami mogą znajdować się ludzie.

06:53
02.03.2024

Ukraińcy podali nowe dane o rosyjskich stratach

W ciągu ostatniej doby najeźdźcy stracili na froncie prawie tysiąc żołnierzy — przekonuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, prezentując zaktualizowane statystyki o rosyjskich stratach. Agresorzy mieli stracić też m.in. 47 systemów artylerii czy 14 czołgów.

06:25
02.03.2024

Nagranie z podsumowaniem piątkowych wydarzeń na froncie

Tradycyjnie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował w mediach społecznościowych klip z podsumowaniem najważniejszych wydarzeń na froncie z ostatniej doby.

06:00
02.03.2024

Zapis piątkowej relacji

Doniesienia z 737. dnia wojny Rosji z Ukrainą można prześledzić w naszej wczorajszej relacji.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 737