W dniu pogrzebu Aleksieja Nawalnego Péter Szijjártó spotkał się z Siergiejem Ławrowem. „Europejska polityka zagraniczna zawęziła się do Ukrainy”

Szef dyplomacji Węgier Péter Szijjártó rozmawiał w piątek w tureckiej Antalyi z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. Do spotkania doszło w dniu pogrzebu w Moskwie Aleksieja Nawalnego.

Publikacja: 02.03.2024 07:49

Péter Szijjártó – od 2014 minister spraw zagranicznych Węgier.

Péter Szijjártó – od 2014 minister spraw zagranicznych Węgier.

Foto: ATTILA KISBENEDEK / AFP

Aleksiej Nawalny zmarł w kolonii karnej 16 lutego. W piątek tysiące ludzi przyszły w okolice cerkwi w Moskwie, w której odbywały się uroczystości pogrzebowe opozycjonisty. Po krótkim nabożeństwie żałobnym w cerkwi, trumnę przewieziono na cmentarz Borisowski w Moskwie.

W ceremonii uczestniczyli m.in. dyplomaci z USA, Niemiec i Francji oraz przedstawiciele rosyjskiej opozycji. Ze względu na możliwe represje, w pogrzebie nie wzięła udziału Julia Nawalna, wdowa po opozycjoniście.

Czytaj więcej

Tłumy na pogrzebie Aleksieja Nawalnego. Dziesiątki tysięcy ludzi przeciw Putinowi i wojnie

Stany Zjednoczone i inne państwa Zachodu o śmierć Aleksieja Nawalnego jednoznacznie obwiniają reżim Władimira Putina. Nie przeszkodziło to Péterowi Szijjártó, ministrowi spraw zagranicznych Węgier, w spotkaniu w piątek ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem.

Szef MSZ Węgier pochwalił się na Facebooku kolacją z Siergiejem Ławrowem

Do rozmowy szefów MSZ doszło na marginesie forum dyplomatycznego w tureckiej Antalyi, w którym uczestniczył również premier Węgier Viktor Orbán.

Peter Szijjártó opublikował na Facebooku krótkie nagranie, na którym widać, jak je kolację ze swoim rosyjskim odpowiednikiem i rozmawia z nim. Na wideo widać, jak w czasie rozmowy Ławrow chwilami się śmieje.

„Warunek pokoju numer zero: dialog" — stwierdził Szijjártó we wpisie, którym opatrzył nagranie w mediach społecznościowych. Niezależne węgierskie media podkreślają, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych Węgier jak dotąd nie zareagowało na śmierć Aleksieja Nawalnego.

Szef MSZ Węgier: Europejska polityka zagraniczna zawęziła się do Ukrainy

W kolejnym wpisie na Facebooku, dotyczącym forum w Antalyi, Szijjártó zwrócił uwagę na słowo „dyplomacja”, które — jego zdaniem — dziś w Europie staje się „przekleństwem”. „Europejska polityka zagraniczna zawęziła się do Ukrainy i jeśli ktoś nie używa języka wojny, a zamiast tego mówi o znaczeniu dyplomacji, od razu staje się celem ataków” — ubolewał, stwierdzając, że „dyplomacja i dialog między krajami są teraz najbardziej potrzebne”.

„Dlatego trzeba utrzymać dyplomację i kanały komunikacji, bo ich odcięcie oznaczałoby utratę nadziei na pokój, a tego wcale nie chcemy” — przekonywał Péter Szijjártó.

Dyplomacja
Iran poinformował USA o swoich planach dotyczących ataku na Izrael
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Dyplomacja
Unijny pakt migracyjny: Co dla Polski chce wywalczyć Donald Tusk?
Dyplomacja
USA: Donald Trump blokuje pomoc dla Ukrainy. Demokraci będą przed nim bronić spikera?
Dyplomacja
Były sekretarz stanu w administracji Trumpa zabrał głos ws. pomocy dla Ukrainy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Dyplomacja
Ambasador Izraela w Polsce zabrał głos po wizycie w MSZ. "Szczere przeprosiny"