Tłumy na pogrzebie Aleksieja Nawalnego. Dziesiątki tysięcy ludzi przeciw Putinowi i wojnie

Tłumy, które zgromadziły się, by oddać cześć Aleksiejowi Nawalnemu, skandowały hasła przeciwko prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi i wojnie na Ukrainie, zamieniając to wydarzenie w jeden z największych w ostatnim czasie przejawów sprzeciwu wobec reżimu Putina.

Publikacja: 01.03.2024 19:21

Tłumy przed cmentarzem Borisowskim, gdzie został pochowany Nawalny

Tłumy przed cmentarzem Borisowskim, gdzie został pochowany Nawalny

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 737

Pogrzeb Aleksieja Nawalnego nastąpił po walce z władzami w sprawie przekazania  jego ciała rodzinie. Zespół współpracowników Nawalnego  przekazał, że kilka moskiewskich kościołów odmówiło zorganizowania pogrzebu.

Zespół Nawalnego ostatecznie uzyskał pozwolenie od Kościoła Ikony Matki Bożej "Ugaś moje smutki", który został otoczony barierkami chroniącymi przed tłumem.

Czytaj więcej

Wiec upamiętniający Nawalnego odwołany. Władze miasta zmieniły zdanie

Zanim do pogrzebu doszło, matka opozycjonisty, Ludmiła Nawalna, była szantażowana przez władze — miała się zgodzić na „cichy” pogrzeb bez udziału żałobników, albo Aleksiej Nawalny miał zostać pochowany w kolonii karnej, gdzie zmarł.

Pogrzeb Aleksieja Nawalnego. Metalowe bariery, setki policjantów i OMON

W przeddzień pogrzebu Aleksieja Nawalnego policja wprowadziła w Moskwie zwiększone środki bezpieczeństwa. W drodze ze stacji metra Maryino na cmentarz w Borysowie, gdzie miał zostać pochowany polityk, zaczęto budować korytarze z metalowych płotów.

Trasa prowadząca z cerkwi na cmentarz została gęsto obsadzona patrolami.

Pogrzeb Aleksieja Nawalnego. Tłum skanduje przeciwko Putinowi i wojnie

Gdy  trumnę z ciałem Nawalnego wyjęto z karawanu i wprowadzono do kościoła, tłum oczekujący na zewnątrz zaczął bić brawo i skandować: „Nawalny! Nawalny!” Niektórzy też krzyczeli: „Nie baliście się, my też!” a później „Nie dla wojny!” „Rosja bez Putina!” i „Rosja będzie wolna!”.

Ceremonia pogrzebowa odbyła się w świątyni ikony „Ugaś moje smutki” i trwała niecałe 20 minut – prawdopodobnie pod wpływem nacisków na jej proboszcza ze strony Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.

Wśród żałobników byli zachodni dyplomaci, w tym ambasador USA Lynne Tracy i ambasador RP Krzysztof Krajewski. Wyrazy szacunku złożyli także Borys Nadieżdin i Jekaterina Duncowa, antywojenni politycy, którzy chcieli kandydować przeciwko Putinowi w tegorocznych wyborach prezydenckich, ale nie zostali dopuszczeni do startu.

Żałobnikom towarzyszyły liczne oddziały policji i Omonu.

Pogrzeb Aleksieja Nawalnego. Frank Sinatra i Terminator

Na cmentarzu opuszczaniu trumny z ciałem Nawalnego do grobu towarzyszyła piosenka Franka Sinatry „My Way”. Potem zabrzmiał temat muzyczny z drugiej części „Terminatora” - Nawalny bardzo lubił ten film i nazywał go „najlepszym”.

Pogrzeb Aleksieja Nawalnego. Tłum czeka w kolejce przed cmentarzem

W pożegnaniu opozycjonisty wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi, zamieniając to wydarzenie w jeden z największych w ostatnim czasie przejawów sprzeciwu wobec reżimu Putina.

Setki żałobników wciąż stoją w kolejce przed cmentarzem, na którym pochowano Aleksieja Nawalnego – podaje niezależny rosyjski niezależny portal  Mediazona. Jak podaje portal, policja wpuszcza na cmentarz grupy po 50 osób. Kolejka oczekujących ciągnie się kilkaset metrów, a przejeżdżające samochody trąbią na znak wsparcia .

Policja wpuszcza żałobników na cmentarz, mimo że minęły godziny jego otwarcia.

Pogrzeb Aleksieja Nawalnego. W Rosji zatrzymano ponad 100 osób

Według grupy monitorującej OVD-Info w całej Rosji zatrzymano w piątek co najmniej 115 osób w związku z oddaniem hołdu zmarłemu przywódcy opozycji Aleksiejowi Nawalnemu.

Według OVD-Info w stolicy Moskwie, gdzie pochowano Nawalnego, co najmniej 10 osób zostało zatrzymanych. Grupa podała, że kolejnych 10 osób zatrzymano w Jekaterynburgu, a 14 w obwodzie Woroneża.

Zatrzymania miały miejsce także m.in. w Czelabińsku, Omsku, Władykaukazie, Soczi, Petersburgu, Niżnym Nowogrodzie, Kazaniu i Ułan-Ude.

Pogrzeb Aleksieja Nawalnego nastąpił po walce z władzami w sprawie przekazania  jego ciała rodzinie. Zespół współpracowników Nawalnego  przekazał, że kilka moskiewskich kościołów odmówiło zorganizowania pogrzebu.

Zespół Nawalnego ostatecznie uzyskał pozwolenie od Kościoła Ikony Matki Bożej "Ugaś moje smutki", który został otoczony barierkami chroniącymi przed tłumem.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Orbán: Celem czerwcowych wyborów jest zmiana przywództwa Unii Europejskiej
Polityka
Spiker Izby Reprezentantów wyznaczył termin głosowania nad pomocą dla Ukrainy
Polityka
Donald Tusk w setce najbardziej wpływowych ludzi magazynu "Time"
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Kontrowersyjna ustawa uchwalona. „Zagraniczni agenci” znów destabilizują Gruzję