Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rosjanie twierdzą, że uchwycili przyczółek we wsi Robotyne, w obwodzie zaporoskim.
Prezydent Rosji wygłosił orędzie do Zgromadzenia Federalnego. Po raz 19. w swojej karierze. Tradycyjnie na jednej sali zbiera m.in. deputowanych obu izb parlamentu, członków rządu, gubernatorów, szefów resortów siłowych i zwierzchników duchownych. Ponad 80 razy jego przemówienie przerywały burzliwe oklaski. Rosyjskie media propagandowe z dumą podkreślają, że było to najdłuższe orędzie Putina (trwało ponad dwie godziny) w jego trwającej od niemal ćwierćwiecza prezydenckiej karierze. A to, jak sugerują, ma świadczyć o dobrej fizycznej kondycji przywódcy, wbrew rozsiewanym przez „wrogie siły” spekulacjom.
Pracują na trzy zmiany
Zaczął od wojny, przekonując, że armia rosyjska prowadzi nad Dnieprem ofensywę i „wyzwala nowe terytoria”. Zasugerował też, że wojna potrwa długo, dopóki Rosja tam nie „wykorzeni nazizmu” i nie „osiągnie wszystkich celów specjalnej operacji”. Wymieniał też nazwy najnowszych rosyjskich rakiet manewrujących, które już wykorzystuje w wojnie z Ukrainą. Ale też zapowiedział „demonstrację” najnowszej międzykontynentalnej rakiety Sarmat, która trafiła do rosyjskich sił strategicznych jesienią. Przekonywał, że rosyjscy inżynierowie pracują też nad inną nieznaną dotychczas bronią, o której świat „niedługo usłyszy”. Zaprzeczał jednocześnie doniesieniom, że Rosja zamierza rozmieścić broń atomową w kosmosie.
Czytaj więcej
Władimir Putin po raz dziewiętnasty wygłasza orędzie do Zgromadzenia Federalnego. Władimir Putin zaprzeczył, jakoby Rosja planowała atak na Europę. Takie sugestie nazwał „nonsensem”. Przyznał przy tym, że Rosja planuje „poważnie wzmocnić siły zbrojne na zachodnim kierunku” w związku z wejściem Szwecji i Finlandii do NATO.
– Decydująca rola w walce, którą dzisiaj prowadzi Rosja, należy do jej obywateli. Przemysł pracuje na trzy zmiany, tyle, ile potrzebuje front – przekonywał.