"The Guardian": Z podsłuchanej rozmowy wynika, że brytyjscy żołnierze są na Ukrainie

Brytyjscy żołnierze są na terytorium Ukrainy, pomagając Ukraińcom w odpalaniu pocisków dalekiego zasięgu Storm Shadow - wynika z podsłuchanej rozmowy oficerów Sił Powietrznych Niemiec. Nagranie rozmowy umieszczono w internecie.

Publikacja: 04.03.2024 14:47

Francja i Wielka Brytania przekazały Ukrainie pociski dalekiego zasięgu Storm Shadow/SCALP-EG

Francja i Wielka Brytania przekazały Ukrainie pociski dalekiego zasięgu Storm Shadow/SCALP-EG

Foto: Photoshot, PAP

Redaktor naczelna telewizji RT, Margarita Simonjan, upubliczniła 1 marca nagranie rozmowy czterech oficerów niemieckich Sił Powietrznych.

Wyciek rozmowy niemieckich oficerów: Niemal 40 minut rozmowy m.in. o atakach na Most Krymski

Podsłuchani oficerowie przez niemal 40 minut rozmawiają na temat m.in. użycia niemieckich pocisków Taurus przez Ukrainę do ataku na Most Krymski. Niemieccy oficerowie zastanawiają się czy w takim wypadku dałoby się uniknąć udziału przedstawicieli niemieckiej armii w tym ataku.

Niemcy jak dotąd nie zdecydowały się na przekazanie precyzyjnych pocisków Taurus, o zasięgu ok. 500 km, Ukrainie,mimo że Kijów od dawna o nie prosi.

W związku z publikacją nagrania ambasador Niemiec został wezwany przez MSZ Rosji.

W czasie rozmowy gen. Ingo Gerhartz, dowódca niemieckich Sił Powietrznych, opisuje jak Wielka Brytania współpracuje z Ukrainą przy wykorzystywaniu przez Kijów pocisków dalekiego zasięgu Storm Shadow. Te pociski pozwalają na precyzyjne rażenie celów na odległość ok. 250 km.

Brytyjscy żołnierze są na Ukrainie. Pomagają w atakowaniu celów pociskami Storm Shadow?

- Jeśli chodzi o planowanie misji (z użyciem pocisków Storm Shadow — red.) wiem jak Anglicy to robią, robią to całkowicie na dystans. Mają też kilku ludzi na miejscu, którzy to robią, Francuzi nie (Francja przekazała Ukrainie swoją wersję pocisków Strom Shadow, SCALP-EG — red.).

Czytaj więcej

Rozmowa oficerów Luftwaffe trafiła do sieci. Podsłuchiwać mogli Rosjanie

Z wypowiedzi Gerhartza — jak pisze „The Guardian” - wynika, że na Ukrainie są brytyjscy żołnierze, którzy uczestniczą w atakach prowadzonych na rosyjskie cele (pociski Storm Shadow są wykorzystywane do uderzeń na głębokim zapleczu frontu, w tym do uderzeń na Krym, który Rosja uważa za część swojego terytorium, choć społeczność międzynarodowa uznaje półwysep za okupowaną część Ukrainy).

Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, komentując treść rozmowy stwierdził, że jest to dowód na "bezpośrednie zaangażowanie kolektywnego Zachodu w konflikt na Ukrainie.

Niemieccy oficerowie, których rozmowa wyciekła do mediów przyznają, że szybkie przekazanie pocisków Taurus Ukrainie wymagałoby zaangażowania niemieckiej armii

Autentyczność opublikowanego przez Simonjan nagrania nie została potwierdzona. Niemcy prowadzą dochodzenie w tej sprawie, a minister obrony Niemiec, Boris Pistorius, oskarżył Rosję o prowadzenie wojny informacyjnej.

Były wiceminister obrony Wielkiej Brytanii, Tobias Ellwood uważa, że Rosjanie prawdopodobnie i tak wiedzieli o brytyjskiej obecności wojskowej na Ukrainie.

Wielka Brytania potwierdziła, po raz pierwszy, obecność „niewielkiej liczby żołnierzy” na Ukrainie w ubiegły wtorek. Nie podano jednak jaką rolę pełnią brytyjscy żołnierze nad Dnieprem.

Olaf Scholz mówił w ubiegły poniedziałek, że Niemcy nie chcą przekazać pocisków Taurus Ukrainie ponieważ wymagałoby to obecności niemieckich żołnierzy nad Dnieprem i zaangażowanie w pomoc w obsłudze tych pocisków przez ukraińską armię.

Niemieccy oficerowie, których rozmowa wyciekła do mediów przyznają, że szybkie przekazanie pocisków Taurus Ukrainie wymagałoby zaangażowania niemieckiej armii, w tym obecności niemieckich żołnierzy na Ukrainie.

Konflikty zbrojne
USA: Przełom ws. pomocy dla Ukrainy? Sprawą zajmie się Izba Reprezentantów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Czekanie na odwet. Jak Izrael odpowie na atak Iranu
Konflikty zbrojne
Będzie kolejna wojna na Bliskim Wschodzie? Izrael chce zaatakować Iran
Konflikty zbrojne
"Amerykanie są przerażeni rządem Netanjahu". Lider izraelskiej opozycji chce wyborów
Konflikty zbrojne
Wojna w Ukrainie: Front trzeszczy pod naporem Rosjan