04:48
06.03.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 742
00:14
06.03.2024

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:59
06.03.2024

Kirby zapewnia: Zełenski nigdy o to nie prosił

- Nie będzie żołnierzy amerykańskich walczących na ukraińskiej ziemi  – powiedział stanowczo rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby  reporterom, przemawiając w imieniu prezydenta Joe Bidena. Prezydent Zełenski o to nie prosił.

Czytaj więcej

Stany Zjednoczone zapewniają: Zełenski nigdy nie prosił, by obce wojska walczyły o jego kraj
23:41
06.03.2024

Prezydent Argentyny zapowiada, że ​​odwiedzi Ukrainę

Javier Milei udostępnił artykuł w lokalnym serwisie Infobae, w którym zasugerował, że w ramach, jak to określił, „błyskawicznej podróży” po Europie, uda się na Ukrainę, aby okazać wsparcie Wołodymyrowi Zełenskiemu.

„Prezydent przyjedzie do Kijowa w czerwcu po odebraniu nagród im. Juana Mariany w Madrycie i Medalu Hayeka w Hamburgu i nie wyklucza zatrzymania się w Paryżu i Berlinie, aby spotkać się z Macronem i Scholzem” – przekazała służba prasowa prezydenta.

Jeśli do tego dojdzie, ​​Milei będzie pierwszym przywódcą Ameryki Łacińskiej, który uda się na Ukrainę podczas konfliktu.

23:15
05.03.2024

Alarmy przeciwlotnicze w dużej części Ukrainy

alert.in.ua

22:48
05.03.2024

Poseł Bundestagu: Niemcy wspierają Rosję, dostarczając komponenty do produkcji materiałów wybuchowych

Jakiekolwiek dostawy z Zachodu do Rosji surowców wykorzystywanych do produkcji materiałów wybuchowych są niedopuszczalne. Należy nałożyć sankcje na firmy dostarczające nitrocelulozę do Rosji i wprowadzić embargo na dostawy nitrocelulozy, celulozy bawełnianej i bawełny wykorzystywanych do produkcji amunicji - oświadczył poseł Bundestagu Roderich Kiesewetter, członek Komisji Spraw Zagranicznych.

Kiesewetter uważa za oburzające, że Niemcy wspierają rosyjską machinę wojenną, kontynuując dostawy do Rosji surowca (nitrocelulozy) niezbędnego do produkcji materiałów wybuchowych.

„Opowiadam się za rozszerzeniem sankcji i nałożeniem sankcji na dostawców nitrocelulozy do Rosji, a także dodaniem innych krytycznych materiałów do listy sankcyjnej. W końcu potrzebujemy całkowitego embargo na dostawy do Rosji surowców do produkcji amunicji: nitrocelulozy, bawełny, celulozy i bawełny” – podsumował Kiesewetter.

22:23
05.03.2024

Rosja atakuje dronami południowo-wschodnie obwody Ukrainy

Ukraińskie Siły Powietrzne informują, że we wtorek wieczorem armia rosyjska atakuje regiony Ukrainy przy użyciu bezzałogowych statków powietrznych.

Według oficjalnego kanału Sił Powietrznych na Telegramie ogłoszono zagrożenie atakami dronów w obwodach charkowskim, dniepropietrowskim, zaporoskim, połtawskim, mikołajowskim, chersońskim i odeskim.

22:00
05.03.2024

Wielka Brytania zniosła sankcje nałożone na miliardera Igora Makarowa

Brytyjski skarb państwa zniósł sankcje wobec miliardera Igora Makarowa, założyciela firmy energetycznej Arethi. Restrykcje nałożono na biznesmena we wrześniu 2022 roku. Nie podano powodu zniesienia sankcji.

W czerwcu 2023 roku „Forbes” napisał, że Makarow zrzekł się rosyjskiego paszportu i obecnie ma tylko jedno obywatelstwo – cypryjskie.

21:39
05.03.2024

Zełenski nie komentuje bezpośrednio zatonięcia Siergieja Kotowa

Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu wideo nie odniósł się bezpośrednio do doniesień o zatonięciu statku, ale stwierdził, że Ukraina „udowodniła, do czego jest zdolna, do czego zdolna jest nasza siła”.

21:08
05.03.2024

Kto będzie następcą Jensa Stoltenberga? Węgry przeciwne kandydaturze Marka Rutte

Premier Holandii Mark Rutte ma poparcie Londynu, Paryża i Berlina, ale także Stanów Zjednoczonych. Rutte ma opinię „zaklinacza Trumpa” i w niektórych kręgach jest postrzegany jako idealny odpowiednik na wypadek, gdyby były prezydent sceptyczny wobec NATO wygrał listopadowe wybory w USA.

Czytaj więcej

Premier Holandii Mark Rutte na czele NATO? Dlaczego Węgry mówią "nie"
20:44
05.03.2024

Prezydenci Czech i Francji:  Musimy szukać nowych możliwości pomocy

Prezydent Czech rozmawiał dziś z prezydentem Francji o zakupie pocisków dla Ukrainy. Dyskusja dotyczyła 500 000  sztuk amunicji 155 mm i 300 000 pocisków 122 mm, na które potrzeba 1,5 miliarda dolarów.

- Musimy szukać nowych możliwości pomocy, w szczególności omówić możliwą obecność obcych wojsk na Ukrainie w różnych formach – powiedział prezydent Czech Petr Pavel. - Jest wiele możliwości, rozmawiamy o nich. Jeśli chcemy uniemożliwić Rosji sukces na Ukrainie, nie możemy zadowolić się wsparciem, które jest dziś dostępne. Nie powinniśmy ograniczać się tam, gdzie nie musimy się ograniczać my sami.

20:21
05.03.2024

Szef rosyjskiego wywiadu twierdzi, że Nawalny "zmarł z przyczyn naturalnych"

Według dyrektora rosyjskiego wywiadu zagranicznego (SVR), Siergieja Naryszkina,  Aleksiej Nawalny zmarł z przyczyn naturalnych ale, jak mówił, "ludzie mają pewną cechę – prędzej czy później życie się kończy".

- To obrzydliwe, że na Zachodzie wokół trumny Nawalnego odbywają się tańce satanistyczne - mówił Naryszkin w programie propagandzisty Sołowjowa. - To jest niemoralne, haniebne i nieetyczne.

19:55
05.03.2024

Rosjanie ostrzelali obwód doniecki. Zginął starszy mężczyzna

Jak poinformował gubernator Wadym Filaszkin, 72-letni cywil zginął w mieście Krasnohoriwka.

„Krasnohoriwka znajduje się na linii frontu od 10 lat i z każdym dniem przebywanie tam staje się coraz bardziej niebezpieczne" - napisał Filaszkin.

19:36
05.03.2024

Były szef NATO krytykuje kanclerza Scholza. „Zbyt wolny, zbyt niezdecydowany”

Były szef NATO Anders Fogh Rasmussen w gazecie „Neue Zürcher Zeitung” skrytykował Scholza za jego stanowisko w sprawie Ukrainy

- Potrzebujemy głów państw, które działają zdecydowanie – powiedział Rasmussen. Według niego w czasie wojny nie można kierować krajem, kierując się opinią publiczną. - Potrzebujemy znacznie bardziej zdecydowanego niemieckiego rządu. Kanclerz Scholz jest zbyt powolny, zbyt niezdecydowany. Nie wygląda na przywódcę – stwierdził były sekretarz generalny sojuszu.

19:11
05.03.2024

Zełenski wyraził wdzięczność „pryncypialnym” sojusznikom

Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakazy aresztowania dwóch rosyjskich dowódców. W reakcji na tę decyzję Zełenski podziękował MTK za wsparcie, a siłom zbrojnym Ukrainy za „przywrócenie bezpieczeństwa i kontroli Ukrainy nad naszym niebem i Morzem Czarnym”.

18:46
05.03.2024

Estoński handlarz bronią sprzedał celowniki dla Ukrainy po zawyżonej cenie

Handlarz bronią Ants Poldsam miał  zaoferować Ukrainie dostawę 20 laserowych znaczników celu Leonardo Typ 163 w sierpniu 2022 r., przy sfinansowaniu sprzedaży przez Niemcy.

Lasery zostały sprzedane po 187 959 euro za sztukę, podczas gdy cena rynkowa jednego celownika wynosiła 112 000 euro.

18:24
05.03.2024

Rosja twierdzi, że zapobiegła naruszeniu swojej granicy przez maszyny francuskich Sił Powietrznych

Według rosyjskiego Ministerstwa Obrony we wtorek rosyjskie systemy kontroli przestrzeni powietrznej nad Morzem Czarnym wykryły trzy cele powietrzne lecące w kierunku rosyjskiej granicy państwowej  - poinformowała propagandowa rosyjska agencja TASS.

Czytaj więcej

Rosja poderwała myśliwiec. Francuskie samoloty przy granicy Federacji Rosyjskiej?
18:00
05.03.2024

Belgia wydaliła kilkudziesięciu rosyjskich dyplomatów

W ostatnich miesiącach Belgia wydaliła z kraju kilkudziesięciu rosyjskich dyplomatów przyłapanych na szpiegostwie

Premier  Alexander De Croo powiedział, że Rosja poprzez cyberataki i kampanie dezinformacyjne próbuje podważyć demokrację w Belgii.

17:42
05.03.2024

Niemcy: Nie ma decyzji o wysłaniu taurusów na Ukrainę

Minister obrony Niemiec twierdzi stanowczo, że nie podjęto jeszcze żadnej decyzji politycznej w sprawie wysłania rakiet manewrujących Taurus na Ukrainę.

Boris Pistorius skomentował to po ujawnieniu nagrania rozmów telefonicznych niemieckich urzędników wojskowych, które zostało przechwycone przez Rosję. Podczas rozmowy funkcjonariusze omówili hipotetyczne użycie rakiet Taurus do ataku na most Kerczeński.

- Podczas całej tej rozmowy telefonicznej  wspominali, że nie ma żadnej decyzji politycznej – ani ze strony kanclerza [Olafa Scholza], ani mojej, aby wysłać taurusy na Ukrainę - mówił Pistorius.

17:18
05.03.2024

Alarmy przeciwlotnicze we wschodniej Ukrainie

Siły Powietrzne ostrzegły o zagrożeniu atakami rakietowymi ze wschodu.

16:54
05.03.2024

Szef ukraińskiego MON i główny dowódca rozmawiali z ministrem obrony Norwegii

Minister obrony Rustem Umerow i Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał pułkownik Oleksandr Syrskyi omówili potrzeby Ukrainy w zakresie artylerii i obrony powietrznej z norweskim ministrem obrony Bjornem Arildem Gramem.

„Poinformowaliśmy ministra  o sytuacji na polu walki i pilnych potrzebach Ukrainy, szczególnie w zakresie artylerii i obrony powietrznej. Rozmawialiśmy o sposobach wzmocnienia naszego dialogu, w tym o rozszerzeniu współpracy w przemyśle obronnym” – przekazał Umerow.

16:39
05.03.2024

Węgry podpisały ratyfikację członkostwa Szwecji w NATO

Tamás Sulyok, od dziś prezydent Węgier,  podpisał ustawę zatwierdzającą przystąpienie Szwecji do  NATO.

Parlament Węgier zagłosował za przyjęciem Szwecji do sojuszu 26 lutego.

16:11
05.03.2024

KE proponuje zorganizowanie forum przemysłu obronnego z Ukrainą.

Według anonimowego wyższego urzędnika UE propozycja zorganizowanie w tym roku forum przemysłu obronnego z Ukrainą została przedstawiona w „Europejskiej strategii przemysłu obronnego”, która została zatwierdzona we wtorek przez Kolegium Komisarzy w Brukseli, wraz z innym dokumentem – „Europejskim programem inwestycji w obronność”.

Strategie „dotyczą przede wszystkim wzmocnienia europejskiej bazy technologicznej i przemysłowej sektora obronnego”.

Zgodnie z zatwierdzonymi dokumentami, Ukraina jako „quasi-członek Unii Europejskiej” może faktycznie uczestniczyć w wielu działaniach, które umożliwiają nowe narzędzia.

15:44
05.03.2024

Rosjanie ostrzelali centrum Chersonia

W wyniku ostrzału ranny został 53-letni mężczyzna — poinformował Roman Mroczko, szef miejskiej administracji wojskowej.

15:17
05.03.2024

Rosjanie zwiększają liczbę zestawów przeciwlotniczych na Krymie

Informację taką przekazuje ukraiński ruch partyzancki Atesz. Rosjanie mieli zwiększyć liczbę zestawów przeciwlotniczych zwłaszcza w rejonie lotniska Dżankoj.

15:06
05.03.2024

Rusłan Szoszyn: Wygląda na to, że w Rosji na dobre powróciło myślenie imperialne

Ukrainę, jak w czasach carskich, Miedwiediew nazywał „Małorosją” i nie ukrywał, że dla niego to państwo już nie istnieje. - Terytoria po obu brzegach Dniepru stanowią integralną część strategicznych historycznych granic Rosji – przemawiał, stojąc przed mapą rozczłonkowanego państwa ukraińskiego. Do czerwonej (rosyjskiej) strefy zaliczył wschodnią i centralną część kraju łącznie z Odessą, Charkowem i Zaporożem. Ukraińcom pozostawił jedynie obwód kijowski, a całą zachodnią część „podzielił” pomiędzy Polskę, Rumunię i Węgry — analizuje wczorajsze wystąpienie Miedwiediewa dziennikarz działu świat.

Czytaj więcej

Rusłan Szoszyn: Gdzie zatrzyma się armia Władimira Putina?
14:51
05.03.2024

Niemiecki minister obrony chce przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej

Boris Pistorius zlecił pracownikom niemieckiego Ministerstwa Obrony rozpoczęcie prac nad rozwiązaniem, które można wprowadzić w kraju. Brany pod uwagę jest model stosowany w Szwecji.

Czytaj więcej

Niemcy chcą przywrócić obowiązkową służbę wojskową. Minister obrony rozpoczął przygotowania
14:34
05.03.2024

Rzecznik Marynarki Wojennej Ukrainy twierdzi, że na pokładzie zatopionego patrolowca Siergiej Kotow znajdował się śmigłowiec

Ukraińcy mieli zatopić okręt w ataku dronów morskich w nocy z 4 na 5 marca. Okręt — jak podkreślił kpt Dmytro Pletenczuk, znajdował się na wodach Cieśniny Kerczeńskiej, „na wodach terytorialnych Ukrainy”. W nocy, po zatopieniu okrętu, Rosjanie mieli prowadzić operację ratunkową, z użyciem śmigłowców — w jej trakcie niektórych członków załogi okrętu udało się podjąć z wody. - Ale, biorąc pod uwagę, że wszystko działo się w ciemności, że temperatura wody jest dość niska, biorąc pod uwagę zniszczenia jakich doznał okręt, nie mogę powiedzieć, że większość załogi ocalała — stwierdził Pletenczuk.

14:06
05.03.2024

Emmanuel Macron o pomocy dla Ukrainy: Nie czas na tchórzostwo

Francuski prezydent, Emmanuel Macron powiedział w czasie spotkania z Francuzami żyjącymi w Pradze, że obecnie jest czas, by sojusznicy Ukrainy zintensyfikowali działania na jej rzecz i dodał, że „to nie czas dla tchórzostwo”. Macron przekonywał,że Francja i Czechy "są świadome, że wojna wróciła (do Europy) i że niektóren mocarstwa, które stały się nie do powstrzymania, z każdym dniem coraz bardziej zagrażają atakiem na nas i że będziemy musieli stawić czoła historii oraz wykazać się odwagą, której ona wymaga". Macron nie rozwinął swojej myśli. 

13:46
05.03.2024

Na Ukrainie w wyniku rosyjskie agresji zniszczono lub uszkodzono 945 obiektów należących do dziedzictwa kulturowego kraju

Informację taką przekazało Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej. Spośród zniszczonych lub uszkodzonych obiektów 128 miało charakter obiektów o narodowym znaczeniu, a 742 — o znaczeniu lokalnym. 75 to nowo odkryte obiekty dziedzictwa kulturowego.

13:37
05.03.2024

Władimir Putin z wizytą w Stawropolu

W stolicy Kraju Stawropolskiego Putin spotka się z przedstawicielami kompleksu rolno-przemysłowego.

13:29
05.03.2024

Emerytowany podpułkownik armii USA na portalu randkowym wysyłał tajne informacje o Ukrainie

63-letni Amerykanin był przekonany, że rozmawia z mieszkanką Ukrainy. W odpowiedzi na jej prośby wysyłał tajne dokumenty Pentagonu.

Czytaj więcej

Emerytowany oficer armii USA na portalu randkowym udostępniał tajne informacje o Ukrainie
13:04
05.03.2024

Ukraina stawia na wiatraki. Nie chce przegrać wojny energetycznej z Rosją

Atakowana od dwóch lat przez rosyjskiego agresora infrastruktura energetyczna Ukrainy jest zniszczona lub uszkodzona w ponad połowie. Pomimo tego ukraińskie firmy stawiają nowe obiekty - bardziej odporne na rosyjskie ataki. Takie jak siłownie wiatrowe.

Czytaj więcej

Ukraina stawia kolejne wiatraki. Są „odporne na Rosjan”
12:58
05.03.2024

Komitet ds. bezpieczeństwa narodowego zajmie się balonami meteorologicznymi, które w ostatnich dniach spadły na Polskę

Zapowiedział to minister obrony narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Czytaj więcej

Na Polskę spadł balon z napisami cyrylicą. Trzeci taki przypadek w 48 godzin
12:38
05.03.2024

Andrzej Duda o ćwiczeniach Steadfast Defender-24: Ogromne manewry, o charakterze obronnym, które są odpowiedzią na wyzwania dzisiejszych czasów

To jest też odpowiedź na ewentualne potencjalne możliwości ataku na państwa bałtyckie, potencjalne możliwości ataku na Polskę - mówił prezydent.

Czytaj więcej

Andrzej Duda: Czołgi przekroczyły Wisłę, wojska w szyku bojowym przemierzą Polskę
12:17
05.03.2024

Prezydent zwołał na 11 marca posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

W przededniu 25-lecia wejścia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego i wizyty w Białym Domu Prezydent omówi z przedstawicielami wszystkich sił politycznych kluczowe kwestie dotyczące naszego bezpieczeństwa. Polska wysyła jasny sygnał, że w sprawach bezpieczeństwa mówi jednym głosem.

11:50
05.03.2024

Rosyjscy analitycy wojskowi opisali możliwy scenariusz ataku na kraj

Zdaniem ekspertów magazynu wydawanego przez rosyjskie Ministerstwo Obrony, którzy opracowali scenariusz możliwego ataku na Rosję, w pierwszej fazie wojny należy spodziewać się kilku zmasowanych ataków rakietowych i powietrznych. Od 2030 roku coraz większe znaczenie miałyby mieć wojska kosmiczne.

Czytaj więcej

Rosjanie analizują, jak może wyglądać atak na ich kraj. Wojsko opisało możliwy scenariusz
11:36
05.03.2024

W obwodzie biełgorodzkim strącono ukraiński dron

Informację taką przekazuje Ministerstwo Obrony Rosji. Dron miał zostać strącony ok. 10:30 czasu polskiego przez zestaw obrony przeciwlotniczej.

11:06
05.03.2024

Ukraina chce w 2024 roku wyprodukować 2 mln dronów

Ukraińska wiceminister przemysłu strategicznego, Hanna Gwozdjar, poinformowała, że ukraińscy producenci dronów są już w stanie produkować 150 tys. dronów co miesiąc. Do końca roku Ukraińcy chcą wyprodukować 2 mln dronów.

11:00
05.03.2024

Jeden z uczestników rozmowy oficerów niemieckich Sił Powietrznych, którą podsłuchano, łączył się przez linię, która była niezabezpieczona

Informację taką przekazał minister obrony Niemiec, Boris Pistorius. Rozmowa została prawdopodobnie przechwycona przez rosyjski wywiad i upubliczniona.

Czytaj więcej

Wiadomo jak Rosja podsłuchała rozmowę niemieckich oficerów. Nie potrzebowała szpiega
10:51
05.03.2024

Rosjanie ostrzelali wieś Kuryływka w obwodzie charkowskim

W wyniku ostrzału śmierć poniosła 67-letnia mieszkanka wsi w rejonie kupiańskim — informuje gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow. Ostrzał miał miejsce ok. 10:30 czasu lokalnego.

10:15
05.03.2024

Rankiem Rosjanie ostrzelali Chersoń

W ostrzale ranna została 77-letnia kobieta — informuje Roman Mroczko, szef miejskiej administracji. 

09:41
05.03.2024

SBU zatrzymała agenta rosyjskiego wywiadu, który próbował wysadzić w powietrze urząd pocztowy w Zaporożu

Niedoszły sprawca ataku miał przygotować odpalany zdalnie ładunek wybuchowy w swoim mieszkaniu. Mężczyzna miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu wojskowego.

09:36
05.03.2024

Po utracie kilkunastu samolotów w ciągu ostatnich dniach Rosja częściej sięga po drony

Rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego „Południe”, Natalia Humeniuk poinformowała, że Rosjanie zintensyfikowali prowadzenie rozpoznania z powietrza za pomocą dronów. Ukraińska armia notuje 100-130 lotów dronów rozpoznawczych wzdłuż linii frontu w ciągu doby. 

09:32
05.03.2024

W Woroneżu ogłoszono alarm powietrzny

Do stolicy obwodu woroneskiego mają zbliżać się ukraińskie drony — poinformował gubernator obwodu, Aleksandr Gusiew.

09:28
05.03.2024

Szacunkowa wartość jednego ukraińskiego drona morskiego to 250 tys. dolarów

W nocy z poniedziałku na wtorek za pomocą dronów morskich Ukraińcy mieli zatopić okręt patrolowy Floty Czarnomorskiej wart 65 mln dolarów.

Ukraiński dron nawodny

Ukraiński dron nawodny

PAP

09:18
05.03.2024

Jusow: Rosjanie planowali rozmieszczenie systemu rakiet przeciwlotniczych na okręcie "Siergiej Kotow"

Wróg planował rozmieścić przeciwlotniczy system rakietowy na okręcie patrolowym "Siergiej Kotow" zniszczonym przez ukraińskie wojsko — przekazał przedstawiciel wywiadu obronnego Ukrainy Andrij Jusow.

08:57
05.03.2024

Rosja grozi wydaleniem niemieckich dziennikarzy

Rzeczniczka rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych, Maria Zacharowa, powiedziała, że niemieccy dziennikarze będą musieli opuścić Rosję, jeśli Berlin podejmie kroki przeciwko rosyjskim dziennikarzom w Niemczech.

08:55
05.03.2024

Rosyjska partia chce dochodzenia w sprawie śmierci Stalina

Zdaniem rosyjskich komunistów w śmierć przywódcy Związku Radzieckiego zaangażowani byli zachodni agenci.

Czytaj więcej

Zachód był zaangażowany w śmierć Stalina? Rosjanie chcą dochodzenia
08:21
05.03.2024

Litwa dołączy do czeskiej inicjatywy na rzecz amunicji dla Ukrainy 

Litwa włączy się w sojuszniczą inicjatywę pod przewodnictwem Czech, mającą na celu dostarczenie Ukrainie setek tysięcy pocisków artyleryjskich spoza Europy  - zapowiedziała premier Litwy Ingrida Simonyte.

07:55
05.03.2024

Wywiad Ukrainy informuje o zniszczenie okrętu patrolowego Floty Czarnomorskiej

Strona ukraińska informuje o zatopieniu okrętu Siergiej Kotow.

Czytaj więcej

Ukraińcy podają, że zatopili kolejny rosyjski okręt
07:27
05.03.2024

W nocy Rosjanie ostrzelali Nikopol

Nikopol został ostrzelany z wyrzutni rakiet „Huragan” - informuje Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego.

07:05
05.03.2024

Nad obwodem biełgorodzkim strącono w nocy trzy ukraińskie drony

Informacje o strąceniu dronów przez zestawy obrony przeciwlotniczej podało Ministerstwo Obrony Rosji.

06:48
05.03.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie 419 020 żołnierzy, 6 657 czołgów, 12 688 pojazdów opancerzonych, 10 258 zestawów artyleryjskich, 1 007 wyrzutni rakiet, 700 zestawów przeciwlotniczych, 347 samolotów, 325 śmigłowców, 7 863 bezzałogowe statki powietrzne, 1 917 pocisków manewrujących, 25 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 13 423 pojazdy (w tym cysterny), 1 630 jednostek sprzętu specjalnego.

06:21
05.03.2024

Nie tylko w Pekinie namawiają Ukraińców i Rosjan do jak najszybszego rozpoczęcia negocjacji

Szef tureckiej dyplomacji Hakan Fidan przy okazji forum dyplomatycznego w Antalyi spotkał się ostatnio z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem i namawiał do zawieszenia broni w trwającej od dwóch lat wojnie.

Czytaj więcej

Kiedy zawieszenie broni? Rosja i Ukraina namawiane do negocjacji
06:19
05.03.2024

W nocy nad Ukrainą strącono 18 dronów-kamikadze

Jak informuje Dowództwo Sił Powietrznych Rosjanie atakowali cele na Ukrainie przy użyciu 22 dronów-kamikadze.

06:12
05.03.2024

W pogrzebie Aleksieja Nawalnego i w ciągu dwudniowego składania kwiatów wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi

„Dziesiątki tysięcy przyszły na grób, miliony oglądały transmisję w internecie!” – pisał w sieci społecznościowej jeden z byłych współpracowników Nawalnego Leonid Wołkow.

Czytaj więcej

Sens oporu w Rosji. Czy śmierć Aleksieja Nawalnego będzie początkiem zmian?
06:08
05.03.2024

Na Morzu Czarnym nie ma obecnie ani jednego rosyjskiego okrętu

Informacje takie podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Jeden rosyjski okręt znajduje się na Morzu Azowskim.

05:58
05.03.2024

Kreml obawia się, że frekwencja w wyborach prezydenckich będzie niska

Jak czytamy w serwisie Meduza przedstawiciele administracji Putina zdają sobie sprawę, że nadchodzące wybory nie budzą emocji Rosjan. Stąd działania mające na celu wywrzeć presję na urzędnikach, pracownikach przedsiębiorstw państwowych i pracownikach powiązanych z Kremlem spółek, by sami udali się do urn i przyprowadzili do lokali wyborczych jak najwięcej członków rodziny i znajomych.

Czytaj więcej

Rosjan wybory prezydenckie nie interesują. Kreml ma powód do niepokoju
05:33
05.03.2024

Przygraniczne tereny w obwodzie sumskim ostrzelane 44 razy w ciągu doby

Jak podaje sumska obwodowa administracja wojskowa na terenie obwodu sumskiego rozległo się w ciągu doby 228 eksplozji.

05:09
05.03.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące przebieg 740. dnia wojny

Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.

04:39
05.03.2024

Rosjanie chcą zająć Nowomychajliwkę

Rzecznik ukraińskiego zgrupowania „Tawria”, Dmytro Łychowa, w rozmowie z Radiem Wolność ujawnił, że Rosjanie gromadzą znaczące rezerwy w rejonie wsi Nowomychajliwka, w rejonie pokrowskim obwodu donieckiego, w celu zajęcia wsi. Ze słów Łychowy wynika, że w rejonie wsi dochodzi do większej liczby rosyjskich ataków niż w rejonie zdobytej niedawno przez Rosjan Awdijiwki.

04:37
05.03.2024

Przed północą w Odessie rozległy się eksplozje

Wcześniej w obwodzie odeskim ogłoszono alarm powietrzny w związku z atakiem z użyciem dronów-kamikadze.

04:36
05.03.2024

Saperzy zneutralizowali głowicę rosyjskiej rakiety na przedmieściach Krzywego Rogu

Dzień wcześniej pocisk został strącony przez ukraińską obronę przeciwlotniczą. Była to prawdopodobnie rakieta typu Ch-59.

04:33
05.03.2024

Minister obrony Ukrainy rozmawiał z sekretarzem obrony USA

W czasie telefonicznej rozmowy Rustem Umerow omawiał z Lloydem Austinem m.in. kwestię dalszego wsparcia Ukrainy przez USA i innych zachodnich partnerów Kijowa. Umerow przedstawił też aktualną sytuację na froncie. Austin zapewnił ukraińskiego ministra, że zarówno USA, jak i koalicja 50 państw Zachodu, tworząca tzw. grupę Ramstein, nadal będą wspierać Ukrainę w walce z rosyjską agresją.  

04:29
05.03.2024

W obwodzie sumskim, przy granicy z Rosją, znaleziono rosyjskie skrzynki z amunicją

W skrzynkach znajdowało się niemal 40 min przeciwpancernych, 10 improwizowanych ładunków wybuchowych, dwie wyrzutnie granatów i dwa pojemniki z amunicją kalibru 14,5 mm. Skrzynki ukryte były w lesie. Prawdopodobnie należały do rosyjskiego oddziału rozpoznania, który został rozbity w czasie wyzwalania obwodu sumskiego.

04:27
05.03.2024

Premier Rosji udaje się z wizytą do Azerbejdżanu

Michaił Miszustin w czasie dwudniowej wizyty, 5-6 marca, spotka się w Azerbejdżanie z prezydentem tego kraju, Ilhamem Alijewem i premierem, Alim Asadowem.

04:24
05.03.2024

6 marca w całej Rosji zawyją syreny

Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Federacji Rosyjskiej zapowiada, że 6 marca w kraju odbędzie się test systemu alarmowego — nadany zostanie sygnał „Uwaga”, a w całym kraju uruchomione zostaną syreny i głośniki. Telewizja i radio nadadzą specjalny komunikat. Test systemu jest elementem prowadzonych w Rosji ćwiczeń mających na celu przygotowanie do ochrony ludności przed skutkami powodzi i pożarów.

04:23
05.03.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 740. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 740. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 740. dniu wojny

PAP

04:22
05.03.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 740