Rosjanie analizują, jak może wyglądać atak na ich kraj. Wojsko opisało możliwy scenariusz

W przypadku ataku na Rosję, działania wrogą rozpoczną się od operacji powietrzno-lądowej lub powietrzno-morskiej - taki scenariusz opisano w magazynie "Myśl Wojskowa", który jest wydawany przez rosyjskie Ministerstwo Obrony.

Publikacja: 05.03.2024 11:47

Rosyjskie wielozadaniowe samoloty bojowe Su-30SM Floty Bałtyckiej

Rosyjskie wielozadaniowe samoloty bojowe Su-30SM Floty Bałtyckiej

Foto: mil.ru, CC BY 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/4.0>

W artykule dotyczącym możliwego scenariusza ataku na Rosję przekazano, że w operacje zostałyby zaangażowane formacje wojskowe nowego typu, które są obecnie tworzone na Zachodzie — połączone formacje operacyjne. To zwarte, wysoce mobilne, złożone grupy wojsk zdolne do zadawania zniszczeń w infrastrukturze administracyjnej, politycznej i wojskowo-przemysłowej we wszystkich dziedzinach: lądowej, morskiej, powietrznej, kosmicznej i informacyjnej.

"Najbardziej oczekiwanymi formami zastosowania połączonych formacji operacyjnych są operacje ziemia-powietrze. Rozpoczną się one od powietrznych (od 2030 roku powietrzno-kosmicznych) operacji ofensywnych składających się z szybkiego uderzenia i kilku (od 2-3 do 5-7) zmasowanych uderzeń rakietowych i powietrznych. W tym przypadku lotnictwo będzie jednym z pierwszych, którzy wejdą do operacji bojowych jako najbardziej zwrotny i zdolny do adaptacji rodzaj wojsk, być może nawet przed rozmieszczeniem głównego zgrupowania" - przekazano w artykule.

Czytaj więcej

Kiedy zawieszenie broni? Rosja i Ukraina namawiane do negocjacji

Wojna z NATO. Rosjanie wskazują na znaczenie lotnictwa

Rosjanie wskazują, że zanim rozpocznie się aktywna faza działań, formacje operacyjne wroga przeprowadzą prowokacyjne, demonstracyjne, informacyjne i inne potencjalnie agresywne działania w celu kontrolowania sytuacji. „Agresor zintensyfikuje wszystkie rodzaje rozpoznania, regularne loty samolotów i dronów w pobliżu granic kraju, w tym loty bombowców strategicznych. Możliwe są również ćwiczenia z udziałem grup lotniskowców i okrętów z pociskami manewrującymi” - oceniają rosyjscy eksperci.

W związku z rosnącym zagrożeniem uderzeniem na Rosję, autorzy artykułu wzywają do zwiększenia roli Sił Powietrznych i Kosmicznych w ogólnej strukturze konfliktów zbrojnych. Ich zdaniem w szczególności konieczne jest wyposażenie rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych w nowe i zmodernizowane samoloty i drony, wprowadzenie zaawansowanych zautomatyzowanych systemów kontroli i poprawa wsparcia wywiadu. Ponadto konieczne jest opracowanie nowych poglądów na organizację bojowego wykorzystania sił powietrznych zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny — podsumowują autorzy artykułu.

Czytaj więcej

Sondaż. Rosja napadnie na Polskę? Wyborcy której partii najmniej boją się rosyjskiej inwazji

Prezydent Joe Biden mówi o zagrożeniu wojny Rosji z NATO

Wcześniej ryzyko bezpośredniego konfliktu zbrojnego z Rosją ogłosił prezydent USA Joe Biden. Według niego prezydent Rosji Władimir Putin po "zajęciu Ukrainy" może zaatakować kraje NATO.

W odpowiedzi Putin zapewnił, że Rosja nie ma "żadnego interesu - geopolitycznego, gospodarczego, ani wojskowego", aby iść na wojnę z krajami NATO.

Czytaj więcej

Sens oporu w Rosji. Czy śmierć Aleksieja Nawalnego będzie początkiem zmian?

Jednocześnie w swoim przemówieniu do Zgromadzenia Federalnego 29 lutego ostrzegł przed konsekwencjami wysłania wojsk NATO na Ukrainę, przypominając, że Rosja ma broń, która "może uderzyć w cele na ich (krajów NATO) terytorium".

Konflikty zbrojne
Iran zaatakował Izrael. Wystrzelił w jego stronę ponad 300 dronów i rakiet
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 781
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 780
Konflikty zbrojne
Ostrzeżenie przed podróżami na Bliski Wschód. „Sytuacja jest nieprzewidywalna”
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Joe Biden ostrzega Iran. Prezydent USA użył jednego słowa