Andrzej Duda: Czołgi przekroczyły Wisłę, wojska w szyku bojowym przemierzą Polskę

- To pokazuje naszą gotowość do tego, by przemieszczać siły alianckie z Zachodu w kierunku wschodnim w odpowiedzi na ewentualny atak - mówił o trwających właśnie w Europie ćwiczeniach Steadfast Defender-24 prezydent Andrzej Duda.

Publikacja: 05.03.2024 12:35

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Foto: PAP/Adam Warżawa

Polską częścią największych od czasów zimnej wojny ćwiczeń NATO w Europie, Steadfast Defender 2024, są ćwiczenia Dragon'24. W ćwiczeniach Steadfast Defender 2024 bierze udział ok. 90 tys. żołnierzy, z tego 25 tys. w ćwiczeniach Dragon'24.

Andrzej Duda: Teatr ćwiczeń Dragon'24 będzie w rejonie przesmyku suwalskiego

- To poważna próba dla żołnierzy. To pokazuje naszą gotowość do tego, by przemieszczać siły alianckie z Zachodu w kierunku wschodnim w odpowiedzi na ewentualny atak, który mógłby nastąpić na państwa NATO w naszej części Europy — mówił Duda, który wcześniej obserwował, wraz m.in. z ministrem obrony narodowej, Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, przeprawę sprzętu ciężkiego przez Wisłę.

- To są ogromne manewry, o charakterze obronnym, które są odpowiedzią na wyzwania dzisiejszych czasów. To jest też odpowiedź na ewentualne potencjalne możliwości ataku na państwa bałtyckie, potencjalne możliwości ataku na Polskę - kontynuował Duda.

Czytaj więcej

Donald Tusk i Andrzej Duda zaproszeni przez Joe Bidena. Komorowski: Rzecz dziwna

- Te manewry były skoncentrowane na przeniesieniu wojsk sojuszniczych, które w pierwszej części ćwiczeń wylądowały z USA na terenie Norwegii, przeniesieniu ich w naszą część Europy, na tzw. teatr działań jak mówi się w wojsku. Teatr działań będzie w rejonie, który nazywamy przesmykiem suwalskim. Tam będzie kulminacja ćwiczeń na poligonie w pobliżu granicy polsko-litewskiej - relacjonował Duda.

Prezydent mówił następnie, że po pokonaniu Wisły „wojska w szyku bojowym będą przez 300 km przemierzały Polskę”.

Chcę, żebyśmy pokazali jedność polskiej sceny politycznej w sprawach bezpieczeństwa. Abyśmy pokazali, że Polska mówi w sprawach bezpieczeństwa, sprawach modernizacji armii jednym głosem

Andrzej Duda, prezydent

- To ćwiczenie pokazuje naszą gotowość do obrony terytorium NATO, nie tylko terytorium Polski, ale także Litwy, pozostałych państw bałtyckich — mówił Duda.

- To pokazuje że jesteśmy gotowi i jesteśmy w stanie przeprowadzić taką operację - dodał.

Wisłę pokonały m.in. polskie czołgi Leopard, ale też francuskie czołgi Leclerc i amerykańskie czołgi typu Abrams.

Prezydent Andrzej Duda zapowiada zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. W jakim celu?

Prezydent zapowiedział też, że przed jego wyjazdem (wraz z premierem Donaldem Tuskiem) do USA, gdzie w Białym Domu polski prezydent i premier spotkają się z Joe Bidenem, odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, które prezydent Duda ma zwołać na 11 marca.

Rada ma być poświęcona kwestiom bezpieczeństwa, „a także temu, jak wygląda sytuacja w Sojuszu Północnoatlantyckim dzisiaj, jak wygląda modernizacja naszej armii”. W posiedzeniu mają brać udział siły reprezentowane w polskim parlamencie.

- Chcę, żebyśmy pokazali jedność polskiej sceny politycznej w sprawach bezpieczeństwa. Abyśmy pokazali, że Polska mówi w sprawach bezpieczeństwa, sprawach modernizacji armii jednym głosem — podkreślił Duda. 

Obserwującemu w Polsce ćwiczenia prezydentowi Litwy Gitanasowi Nausedzie Duda mówił, że „Litwa może liczyć na nas”.

- Gdyby była taka potrzeba polscy żołnierze staną z żołnierzami litewskimi ramię w ramię, by chronić każdej piędzi ziemi przed atakiem. Sojusz jest zjednoczony, solidarny — podkreślił.

- W trudnych czasach Sojusz pokazuje swoją odpowiedzialność, umiejętność działania w trudnych sytuacjach — dodał.

Polityka
Skandal wokół imprezy z Mateuszem Morawieckim
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Sondaż: Jak zmieniła się sytuacja w Polsce pod rządami Tuska? Zadowolonych więcej
Polityka
Polscy europosłowie podzieleni ws. paktu migracyjnego. Media: Macron przed głosowaniem dzwonił do Tuska
Polityka
Donald Tusk odwołał Jacka Protasiewicza ze stanowiska
Polityka
Wybory samorządowe 2024: Gdzie odbędzie się II tura? Kraków, Poznań i Wrocław znów będą głosować