Aktualizacja: 17.03.2025 17:02 Publikacja: 05.03.2024 21:00
Premier Holandii Mark Rutte
Foto: AFP
Obecny szef NATO, Jens Stoltenberg, w tym roku definitywnie kończy karierę sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jego kadencja miała się zakończyć jesienią 2023 roku. Skomplikowana sytuacja polityczna związana z wojną na Ukrainie oraz brak konsensusu wśród państw członkowskich NATO co do następcy Stoltenberga spowodowały, że zdecydowano o przedłużeniu jego kadencji o rok. W sumie — przedłużono ją po raz czwarty. Stoltenberg jest szefem NATO od 2014 roku.
– Prawo i Sprawiedliwość, które od ponad roku jest atakowane, nadal cieszy się bardzo wysokim poparciem. Może to sprawić, że PiS przy kolejnych wyborach ponownie przejmie władzę – uważa dr Bartłomiej Machnik z UKSW.
W najnowszym sondażu dotyczącym pierwszej tury wyborów prezydenckich, przeprowadzonym przez firmę badawczą Opinia24 dla RMF FM, prowadzi kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski. Do drugiej tury dostałby się również kandydat PiS, Karol Nawrocki, który ma niespełna 1 punkt procentowy przewagi nad Sławomirem Mentzenem.
TVP opublikowała wyniki najnowszego sondażu preferencji partyjnych przeprowadzonego przez Ipsos dla TVP Info i programu "19:30".
W roku wyborczym lawinowo wzrosły wydatki na korespondencję i ogłoszenia ze środków na biura posłów – wyliczył ekspert. Zdaniem byłego szefa PKW może to świadczyć o nielegalnym finansowaniu kampanii.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Aż 57,5 proc. badanych przez IBRiS twierdzi, że w ciągu ostatniego roku ich gospodarstwa domowe zbiedniały i żyje im się gorzej. Jaki wpływ może mieć to na kampanię wyborczą?
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Donald Trump podejmie próbę nakłonienia Władimira Putina do trzydziestodniowego zawieszenia ognia w Ukrainie. Czy ta rozmowa może być przełomowa? Jakie warunki postawi Kreml, a na co zgodzi się Waszyngton? O skutkach tego politycznego manewru i jego wpływie na bezpieczeństwo Europy rozmawiamy z Arturem Bartkiewiczem, szefem wydawców strony głównej rp.pl.
Po decyzji Białego Domu setki milionów ludzi na świecie stracą dostęp do wolnego słowa. Szczególnie ucieszy się Władimir Putin, Aleksander Łukaszenko i wielu innych satrapów. Niektórzy dziennikarze za pracę dla amerykańskiej rozgłośni siedzą w więzieniach.
Wykorzystywanie przez Jarosława Kaczyńskiego w kampanii argumentum mortis jest niegodne. Nie zmienia to jednak faktu, że rozliczenia wobec PiS powinny się odbywać w sposób gwarantujący maksymalną bezstronność aparatu wymiaru sprawiedliwości. W przypadku przesłuchania Barbary Skrzypek było niestety do honorowania tej zasady daleko.
Wyciekły dane osobowe członków partii Nowa Nadzieja, którą kieruje kandydat na Prezydenta RP Sławomir Mentzen. Prawdopodobnie hakerzy wykorzystali system płatniczy, przez który opłacane były składki członkowskie.
Rzecznik premiera Wielkiej Brytanii Keira Starmera oświadczył, że „ponad 30 państw” jest gotowych zaangażować się w operację sił pokojowych na Ukrainie. Taka liczba państw ma tworzyć tzw. koalicję chętnych.
Inflacja bazowa w styczniu wyniosła 3,7 proc., a w lutym 3,6 proc. – podał w poniedziałek Narodowy Bank Polski (NBP). Prognozy banku centralnego zakładają stabilność tej miary inflacji w 2025 r.
Warto się w końcu zdecydować, czy niezależność prokuratury, o której tyle się mówi, ma istnieć tylko na panelowych prezentacjach i slajdach, czy też w rzeczywistości.
Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego ustawy zwanej potocznie „lex Romanowski”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas