Chiny i Turcja dążą do negocjacji. ISW: Rosja za ich brak obwinia Ukrainę

Chiny i Turcja w dalszym ciągu dążą do porozumienia pokojowego dla Ukrainy, ale rosyjscy politycy wykorzystują to zainteresowanie do utrwalenia własnych narracji, twierdzi Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Publikacja: 04.03.2024 08:30

Prezydenci Chin Xi Jinping i Rosji Władimir Putin w Pekinie, 18 października 2023 r.

Prezydenci Chin Xi Jinping i Rosji Władimir Putin w Pekinie, 18 października 2023 r.

Foto: PAP/Newscom

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 740

Amerykański  Instytut Studiów nad Wojną odnotował, że wiceminister spraw zagranicznych Rosji Michaił Gałuzin i specjalny przedstawiciel Chin do spraw euroazjatyckich Li Hiu spotkali się 2 marca w Moskwie, aby omówić negocjacje pokojowe.

Obaj dyplomaci zauważyli, że „niemożliwe” jest omawianie porozumienia na Ukrainie bez udziału Rosji oraz że zachodnie i ukraińskie „ultimatum” jedynie „szkodzą” pokojowi.

Wojna Rosji z Ukrainą. Turcja stawia na dyplomację. „Rozmowy wkrótce się rozpoczną”

Turecki minister spraw zagranicznych Hakan Fidan powiedział w niedzielę, że Turcja ma nadzieję, iż rozmowy w sprawie zawieszenia broni na Ukrainie „wkrótce się rozpoczną” i że Turcja uważa, że „obie strony osiągnęły granice” tego, co mogą osiągnąć środkami militarnymi.

Także prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w ubiegłotygodniowym wystąpieniu wideo na Szczycie Ukraina–Europa Południowo-Wschodnia powtórzył, że pokój jest możliwy wyłącznie dzięki negocjacjom.

Czytaj więcej

Recep Tayyip Erdogan nie przekonał Władimira Putina. Spotkanie w Soczi bez przełomu

- Podtrzymuję moje zdanie, że dyplomacja i dialog powinny otrzymać szansę zakończenia wojny sprawiedliwym i trwałym pokojem — powiedział Erdoğan. - Uważam, że należy podjąć wspólne wysiłki, aby przynajmniej określić ogólne parametry pokoju. W tym zakresie wspieramy Ukrainę i 10-punktowy plan pokojowy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Wojna na Ukrainie. Rosja zarzuca Ukrainie „brak dobrej woli”

Zespół ekspertów z ISW  zwraca jednak uwagę, że w kontekście toczących się rozmów pokojowych „rosyjscy urzędnicy w dalszym ciągu fałszywie obwiniają Ukrainę i Zachód za brak negocjacji pokojowych między Rosją a Ukrainą”, a minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow stwierdził, że Ukrainie brakuje „dobrej woli”.

Choć w połowie lutego agencja Reuters donosiła, że w 2023 roku Władimir Putin przez pośredników proponował Stanom Zjednoczonym zawieszenie broni na Ukrainie, to rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa stanowczo te doniesienia zdementowała, podkreślając, że "publikacje na temat kontaktów rosyjsko-amerykańskich na Ukrainie to teorie spiskowe i plotki", bo USA ”na poziomie legislacyjnym zakazały Ukrainie negocjacji z Rosją” i aby się one rozpoczęły, USA muszą zakaz cofnąć.

Dyplomacja
Palestyna chce zostać pełnoprawnym członkiem ONZ. Są wątpliwości
Dyplomacja
Andrzej Duda spotka się w USA z Trumpem? "Wykluczenie spotkania byłoby błędem"
Dyplomacja
Unijny pakt migracyjny: Co dla Polski chce wywalczyć Donald Tusk?
Dyplomacja
Czy Polakom w Iranie i Izraelu coś grozi? Jest oświadczenie rzecznika MSZ
Dyplomacja
Iran poinformował USA o swoich planach dotyczących ataku na Izrael