00:08
25.07.2023

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

00:00
25.07.2023

Rosjanie rozkazali przeprowadzenie "gorącego wygaszenia" Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

To niebezpieczna procedura wyłączania reaktorów, zanim ostygną. W przeciwieństwie do zimnego wyłączenia, gorące może prowadzić do awarii.

'Takie działania są rażącym naruszeniem wymagań koncesji na eksploatację obiektu jądrowego" – podkreśla MAEA.

23:45
25.07.2023

Tysiące najemników z Grupy Wagnera na Białorusi

Zdjęcia satelitarne pokazują, że w konwojach wagnerowców przybyło też około 700 pojazdów i sprzętu budowlanego.

Czytaj więcej

Od czasu upadku puczu na Białoruś przybyły tysiące najemników Prigożyna
23:21
24.07.2023

Ambasada Rosji w stolicy Mołdawii  ma na dachu 28 „anten szpiegowskich"

Urządzenia te mogą „przechwytywać” sygnały między nadajnikiem a odbiornikiem i modyfikować je przed ponownym uwolnieniem, powiedzieli eksperci cytowani przez "Kyiv Independent".

Sygnały te mogą pochodzić z radia, telewizji, sieci komórkowych lub łączności satelitarnej, dodając, że urządzenia mogą być wykorzystywane do celów wojskowych lub cywilnych.

"Kyiv Independent" podał, że anteny satelitarne ambasady Kiszyniowa są prawdopodobnie podłączone do centrum dowodzenia wewnątrz budynku.

22:59
24.07.2023

Zełenski: W tym roku Ukraina rozpocznie negocjacje w sprawie członkostwa w UE

'Ukraina jest do tego w pełni przygotowana – robimy to, co jest z naszej strony konieczne. A my robimy wszystko, co w naszej mocy, aby UE również była w pełni przygotowana. Dokładnie w tym roku' - powiedział prezydent Ukrainy.

22:44
24.07.2023

Biały Dom zapewnia, że nie wspiera ataków na terytorium  Rosji

Po zapytaniu o dwa drony z Ukrainy, które uszkodziły budynki w Moskwie, Biały Dom przekazał, że nie popiera ataków w Rosji.

- Ogólnie rzecz biorąc, nie popieramy ataków w Rosji – powiedziała dziennikarzom rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre na konferencji prasowej.

Rosja poinformowała o podjęciu surowych działań odwetowych wobec Ukrainy po dwóch atakach dronami, w tym jednym w pobliżu siedziby ministerstwa obrony, co nazwała bezczelnym aktem terroru.

22:18
24.07.2023

Litwa wzywa UE do wykorzystywania portów bałtyckich do eksportu ukraińskiego zboża

W liście trzech litewskich ministrów do komisarzy UE napisano, że porty bałtyckie mogą „służyć jako niezawodna alternatywa dla tranzytu ukraińskich produktów, w tym zbóż”.

W liście, do którego dotarła agencja informacyjna Agence France-Presse, napisano, że porty bałtyckie mogą pomóc w transporcie 25 milionów ton zboża rocznie.

W liście zwrócono się również do UE o ograniczenie biurokracji na granicy Ukrainy z Polską, członkiem bloku.

21:45
24.07.2023

Na Ukrainie zginął kolejny wysoki rangą rosyjski oficer

Dowódca „pułku leningradzkiego” Jewgienij Waszunin otrzymał pośmiertnie tytuł Bohatera Rosji.

Czytaj więcej

Na Ukrainie zginął dowódca „pułku leningradzkiego”, pułkownik Jewgienij Waszunin
21:18
24.07.2023

Ukraiński atak na Moskwę zemstą za niszczenie Odessy

To również próba odciągnięcia z frontu rosyjskich środków obrony przeciwlotniczej i skierowania ich do stolicy.

Czytaj więcej

Oko za oko, dron za dron. Kto zaatakował Moskwę? „Będzie tego więcej”
21:00
24.07.2023

Twórca Gulagu.net ostrzega Polskę i kraje bałtyckie: Musicie być czujni

Władimir Osieczkin w rozmowie z dziennikarką Alesią Batsman na jej kanale YouTube przypomniał słowa prezydenta Rosji Władimira Putina, które były powodem wezwania do polskiego MSZ ambasadora Rosji Siergieja Andriejewa.

Czytaj więcej

Rosyjski obrońca praw człowieka: Polska i kraje bałtyckie muszą być w pogotowiu
20:44
24.07.2023

W nalocie na miasto Kostiantynówka na wschodzie Ukrainy zginęło dziecko

Pawło Kyryłenko, ukraiński gubernator Doniecka, napisał na Telegramie, że siły rosyjskie wystrzeliły rakiety Smiercz w kierunku „lokalnego stawu, nad którym odpoczywali ludzie”.

Zginęło dziecko, a sześć osób zostało rannych, wśród nich troje dzieci.

20:22
24.07.2023

Ruch na Moście Krymskim wstrzymany po raz czwarty w ciągu dnia

Lokalne kanały na Telegramie informują o wstrzymaniu ruchu na przeprawie łączącej Krym z Rosją. Nie jest na razie znana przyczyna tej decyzji, natomiast to już czwarta taka sytuacja w poniedziałek. Za pierwszym razem (rano) ruch wstrzymano na cztery minuty, za drugim (też rano) na 44 minuty, a trzecia przerwa (po południu) trwała 18 minut.

20:00
24.07.2023

Hiszpańskie leopardy w drodze na Ukrainę

Ministerstwo obrony Hiszpanii poinformowało, że cztery czołgi Leopard 2 i 10 transporterów opancerzonych są w drodze na Ukrainę.

W opublikowanym dziś oświadczeniu ministerstwo poinformowało, że statek z materiałami wojskowymi i humanitarnymi płynącymi na Ukrainę opuścił port w Santander. Sprzęt ma zostać dostarczony ukraińskim siłom zbrojnym na początku sierpnia.

Cztery Leopardy 2A4  dołączą do sześciu Leopardów 2, które zostały już dostarczone Ukrainie. Przesyłka obejmuje również 10 pojazdów opancerzonych M-113, dziesięć ciężarówek Marynarki Wojennej, jeden wielozadaniowy pojazd opancerzony, trzy cywilne karetki, jedną opancerzoną karetkę BMR i jedną opancerzoną karetkę cywilną.

19:38
24.07.2023

We wtorek Duma rozpatrzy poprawki podnoszące wiek poborowych

25 lipca Duma Państwowa rozpatrzy w drugim i trzecim czytaniu poprawki podnoszące wiek poboru do wojska do 30 lat, powiedział szef Komitetu Obrony Andriej  Kartapołow.

19:16
24.07.2023

Reznikow o kontrofensywie: Zgodnie z planem

Jeszcze raz muszę powtórzyć, że główną wartością dla nas jest życie naszych żołnierzy - powiedział w wywiadzie dla CNN Ołeksij Reznikow.

Czytaj więcej

Reznikow o tempie kontrofensywy: To jest wojna, to nie gra komputerowa
18:58
24.07.2023

Szef ONZ wzywa Rosję do powrotu do umowy zbożowej z Morza Czarnego

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał Rosję do powrotu do czarnomorskiego porozumienia zbożowego.

- Ze swojej strony nadal jestem zaangażowany w ułatwianie niezakłóconego dostępu do światowych rynków produktów żywnościowych i nawozów zarówno z Ukrainy, jak i Federacji Rosyjskiej oraz zapewnianie bezpieczeństwa żywnościowego, na które zasługuje każda osoba – powiedział Guterres podczas sesji otwierającej trzydniowy szczyt ONZ ds. Systemów Żywnościowych +2 w Rzymie.

 - Wzywam Federację Rosyjską do powrotu do realizacji Inicjatywy Czarnomorskiej, zgodnie z moją ostatnią propozycją – powiedział. - Wzywam globalną społeczność do zjednoczenia się w poszukiwaniu skutecznych rozwiązań w tym niezbędnym wysiłku.

Podkreślił, że Rosja i Ukraina są „niezbędne dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego” i że najbardziej narażeni zapłacą najwyższą cenę w wyniku zerwania umowy zbożowej.

18:34
24.07.2023

centrum naprawy leopardów. Polska i Niemcy osiągnęły porozumienie

O porozumieniu z Polską poinformował na briefingu w Berlinie rzecznik Federalnego Ministerstwa Obrony Mitko Müller.

Czytaj więcej

Ukrinform: Polska porozumiała się z Niemcami w sprawie naprawy leopardów
18:13
24.07.2023

Rosja wprowadza cyfrowy pieniądz

Od 1 sierpnia rosyjski rubel będzie występował w potrójnej postaci: gotówkowej, bezgotówkowej i cyfrowej. Do handlu cyfrowym rublem powstanie specjalna platforma elektroniczna.

Czytaj więcej

Cyfrowy rubel wchodzi do Rosji. Putin podpisał ustawę
18:00
24.07.2023

Rosyjski atak na Odessę naruszył konstrukcję Soboru Przemienienia Pańskiego

Władze  Odessy  twierdzą, że konstrukcja części katedry miejskiej jest niestabilna po tym, jak budynek został trafiony w niedzielę przez rosyjską rakietę.

Burmistrz Odessy Hennadij Truchanow powiedział, że jedna ze ścian Soboru Przemienienia Pańskiego „jest niestabilna i  może dojść do nagłego, niekontrolowanego zawalenia się”.

17:56
24.07.2023

Dziennikarz AFP ranny pod Bachmutem

Dylan Collins, dziennikarz wideo w Agence France-Presse (AFP), został ranny podczas wykonywania zadania na Ukrainie.

Według jego koleżanki Stephanie Youssef, Collins został wielokrotnie raniony odłamkami podczas ataku na zalesionym obszarze w pobliżu Bachmutu.

Został ewakuowany do pobliskiego szpitala, gdzie otrzymał pomoc medyczną, a lekarze stwierdzili, że jego stan nie zagraża życiu. "35-letni Collins jest przytomny i rozmawia z kolegami” – napisała Stephanie Youssef na Twitterze i dodała, że ​​śledztwo w sprawie incydentu jest w toku.

17:37
24.07.2023

Gubernator Odessy; Rosja chce całkowicie zablokować eksport ukraińskiego zboża

- Rosja próbuje całkowicie zablokować eksport naszego zboża i doprowadzić do głodu na świecie - powiedział Ołeh Kiper w ukraińskiej telewizji.

Odessa jest głównym portem Morza Czarnego, rutynowo wykorzystywanym jako główny port eksportowy zboża. W ostatni weekend rosyjskie wojska zaatakowały czarnomorski port pięcioma rodzajami pocisków.

Stało się tak po tym, jak upadła umowa zbożowa zawarta między Ukrainą, Rosją i ONZ, a Moskwa zrezygnowała z obowiązku pozostawienia portów w spokoju.

17:17
24.07.2023

Woda w Dnieprzańskiej Elektrowni Wodnej spada do poziomu krytycznego

Ukraińska państwowa spółka energetyczna poinformowała, że poziom wody w elektrowni wodnej na Dnieprze spadł do poziomu krytycznego po zniszczeniu tamy Nowa Kachowka w zeszłym miesiącu.

„Średni poziom dolnego odcinka w pobliżu elektrowni  wynosi 12,05 m n.p.m. Aby elektrownia działała w pełni, poziom wody musi wynosić co najmniej 12-12,5 metra” – podała firma w oświadczeniu na Telegramie.

Firma szuka teraz „odpowiednich rozwiązań projektowych”, aby stacja mogła pracować na pełnych obrotach.

16:58
24.07.2023

 Rosja. Popyt na zagraniczne auta potroił się

Samochody zachodnich marek za sprawą rozpętanej przez Kreml wojny, za którą poszły sankcje i wyprowadzka zachodnich koncernów z Rosji, stały się na tym rynku niedostępne. Jedyny sposób to sprowadzić auto z zagranicy.

Czytaj więcej

Rosjanie masowo sprowadzają z zagranicy używane auta
16:39
24.07.2023

Prezydent Litwy wzywa NATO do "podwojenia wysiłków"

Gabrielius Landsbergis pisze w mediach społecznościowych, że od zakończenia szczytu w Wilnie Putin ośmielił się i eskaluje konflikt - wycofał  się z umowy zbożowej, zaatakował Odessę, a teraz port na Dunaju.

'Musimy upewnić się, że nasza determinacja, by pomóc Ukrainie w zwycięstwie i członkostwie w NATO, jest lepiej rozumiana. Czas podwoić nasze wysiłki' - pisze Landsbergis.

16:16
24.07.2023

Współpracownik Putina oskarża USA o planowanie cyberataków na Rosję

Według doniesień rosyjskich mediów państwowych sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołaj Patruszew oskarżył Stany Zjednoczone o planowanie cyberataków na „krytyczną infrastrukturę informatyczną” Rosji.

Patruszew powiedział, że Amerykańskie Dowództwo Cybernetyczne, Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) i Centrum Doskonałości Obrony Cybernetycznej NATO z siedzibą w Estonii planują i kierują atakami „pod ukraińską flagą”.

Zarzuty Patruszewa opublikowała rządowa "Rossijskaja Gazieta".

16:05
24.07.2023

Po ataku dronów w Moskwie. Rosja mówi o "surowych działaniach odwetowych"

Strona rosyjska zastrzega sobie prawo do podjęcia surowych działań odwetowych - powiedziała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa w związku z dzisiejszym atakiem drona na Moskwę.

15:57
24.07.2023

SBU identyfikuje kolejnych 11 rosyjskich żołnierzy podejrzanych o zbrodnie w Buczy

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała, że ​​zna nazwiska kolejnych 11 rosyjskich żołnierzy, którzy zabili cywilów podczas okupacji Buczy w marcu ubiegłego roku.

Niewielkie miasteczko w obwodzie kijowskim stało się symbolem okrucieństwa armii rosyjskiej na Ukrainie. Według ukraińskich władz w mieście zginęło ponad 400 cywilów, a łącznie z rejonem buczańskim liczba ofiar przekracza 1400.

„Służby bezpieczeństwa zidentyfikowały kolejnych 11 rosyjskich żołnierzy, którzy popełnili zbrodnie wojenne podczas tymczasowej okupacji części obwodu kijowskiego. Okazali się żołnierzami 1. plutonu 37. oddzielnej brygady strzelców zmotoryzowanych 36. Armii Połączonej Armii z Rosji (Kjakta, Republika Buriacji)” – poinformowała SBU na swoim kanale na Telegramie.

15:28
24.07.2023

CNN: Oficer ukraińskiego wywiadu  twierdzi, że za atakiem drona na Moskwę stoi Kijów

Anonimowy przedstawiciel ukraińskiego wywiadu  powiedział CNN, że Kijów jest odpowiedzialny za atak drona na Moskwę, do którego doszło wczesnym rankiem w poniedziałek.

15:19
24.07.2023

Liczba Rosjan podlegających poborowi zostanie zwiększona o ponad 2 miliony osób 

Ponad dwa miliony obywateli Rosji zasili szeregi "poborowych" do wojska w wyniku rozszerzenia limitów wieku zaproponowanego przez Dumę Państwową.

Poprawki znoszące podniesienie dolnego wieku poborowego z 18 do 21 lat, ale podnoszące górną granicę z 27 do 30 lat, zwiększą liczbę poborowych o jedną trzecią, przewidują demografowie.

Ba starych zasadach 6,8 mln osób podlegało poborowi w 2024 r., Ba nowych zasadach będzie to 9,14 mln (+2,34 mln).

15:17
24.07.2023

Estoński minister obrony ogłasza nowe pakiety pomocy dla Ukrainy 

Estonia będzie nadal udzielać pomocy Ukrainie, a we wrześniu wyśle kolejny szpital i inne pakiety pomocowe - zapowiedział minister obrony Hanno Pevkur.

Jednocześnie ocenił, że inne kraje powinny zrobić więcej, aby zwiększyć produkcję i podpisać nowe kontrakty "aby pomóc Ukrainie".

15:16
24.07.2023

Drugi raz w ciągu doby wstrzymano ruch na Moście Kerczeńskim

Rosjanie tymczasowo zatrzymali możliwość poruszania się po moście łączącym Krym z Rosją. Powodu tej decyzji nie ogłoszono. 

14:29
24.07.2023

Ulice zniszczonego Bachmutu

14:18
24.07.2023

Prezydent Rumunii potępia atak Rosji na port w Reni w pobliżu granicy 

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis zdecydowanie potępił ostatni atak Rosji na infrastrukturę portową miasta Reni w pobliżu granicy jego kraju.

W wyniku rosyjskiego ataku zniszczony został magazyn zboża.

14:01
24.07.2023

Ihnat: Dzięki ATACMS Ukraina może dotrzeć do dowolnego punktu na Krymie

Gdyby USA dostarczyły systemy rakietowe dalekiego zasięgu ATACMS, Ukraina mogłaby zniszczyć rosyjskie nadbrzeżne systemy rakietowe i statki w portach na okupowanym Krymie - powiedział Jurij Ihnat, rzecznik ukraińskich sił powietrznych.

13:28
24.07.2023

Gubernator Odessy: Rosyjskie ataki mają na celu całkowite zablokowanie eksportu ukraińskiego zboża

Gubernator ukraińskiego regionu Odessy powiedział w poniedziałek, że Rosja próbuje całkowicie zablokować eksport ukraińskiego zboża na rynki światowe po tym, jak ostatni z serii rosyjskich ataków lotniczych uderzył w infrastrukturę zbożową na Dunaju.

- Rosja próbuje całkowicie zablokować eksport naszego zboża i sprawić, by świat głodował - powiedział ukraińskiej telewizji gubernator Ołeh Kiper.

13:15
24.07.2023

Unilever "zgadza" się, by jego pracownicy walczyli w Ukrainie

Działający nadal w Rosji koncern zapowiedział, że będzie przestrzegać rosyjskiego prawa dotyczącego poboru do wojska.

Czytaj więcej

Pracownicy Unilevera mogą trafić na front
13:03
24.07.2023

Blinken o F-16: Miną miesiące, zanim Ukraińcy zaczną ich używać w akcji

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział, że Ukraina otrzyma amerykańskie myśliwce F-16, ale miną miesiące, zanim ukraińskie siły zbrojne będą mogły z nich korzystać.

- Nie chodzi tylko o sam sprzęt. Chodzi również o szkolenie. Chodzi o konserwację. To zdolność do wykorzystania go w operacjach wojskowych. Wszystko to wymaga czasu. Gdyby jutro podjęto decyzję o przekazaniu F-16, minęłyby miesiące, zanim zostałyby faktycznie wykorzystane - powiedział w rozmowie z CNN.

12:45
24.07.2023

Były główny komisarz wojskowy Odessy zatrzymany w Kijowie

Jewhen Borysow został oskarżony o "nielegalne wzbogacenie się o setki milionów hrywien i celowe uchylanie się od płacenia podatków" - podało Państwowe Biuro Śledcze.

Miał również kupić auta klasy premium i nieruchomość w Hiszpanii, których łączna wartość przekraczała jego dochody.

Po postawieniu mu zarzutów rzekomo próbował uciec, zmieniając numery telefonów, samochody i miejsce pobytu, ale został znaleziony w Kijowie dwa dni później.

Jeśli zostanie uznany za winnego, grozi mu do 10 lat więzienia. 

12:22
24.07.2023

Rosja zaczęła używać nowych pocisków Ch-32

Rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat powiedział, że Rosjanie zaczęli używać nowych pocisków Ch-32, które są ulepszoną wersją Ch-22, do ataku na Ukrainę.

- Jego dokładność jest prawdopodobnie wyższa niż starego radzieckiego, niedokładnego i niszczycielskiego Ch-22. Ogólnie rzecz biorąc, jest to zmodernizowany Ch-22 - powiedział Ihnat.

Ukraina nie była w stanie ustalić, ile pocisków nowego typu udało się Rosjanom wyprodukować. Rakiety te zostały wprowadzone do użytku w 2016 roku.

12:18
24.07.2023

Kreml twierdzi, że nie jest odpowiedzialny za zniszczenie cerkwi w Odessie

Dmitrij Pieskow uważa, że rosyjskie siły zbrojnie w ramach prowadzonych działań na Ukrainie nie atakują obiektów cywilnych. 

Przypomnijmy, że od początku wojny na Ukrainie wielokrotnie bombardowano szpitale, szkoły, stacje kolejowe i obiekty infrastruktury energetycznej.

Czytaj więcej

Pieskow o ataku rakietowym na cerkiew w Odessie: Kłamstwo, nie atakujemy świątyń
11:51
24.07.2023

Zachód wiedział, że Ukraina nie jest gotowa na kontrofensywę

Dziennik "Wall Street Journal" informuje, że zachodni sojusznicy wojskowi Ukrainy byli świadomi braków w sprzęcie przed rozpoczęciem kontrofensywy. Mieli jednak nadzieję, że ukraińska odwaga i spryt pomogą zapewnić sukces.

Czytaj więcej

WSJ: Zachód wiedział przed rozpoczęciem kontrofensywy, że Ukrainie brakuje sprzętu
11:11
24.07.2023

Wyschnięty Zbiornik Kachowski na zdjęciach satelitarnych

11:09
24.07.2023

Kijów potwierdza przeprowadzenie ataków na Moskwę i Krym

Mychajło Fiodorow, ukraiński minister transformacji cyfrowej potwierdził, że wojsko odpowiada za nocne ataki z wykorzystaniem dronów na Moskwę i Krym.

- Cokolwiek się stanie, będzie tego więcej - zapowiedział.

Resort Fiodorowa jest odpowiedzialne za ukraińską inicjatywę "Armia Dronów", rządowy plan zakupu dronów. 

10:24
24.07.2023

Wszystkie rosyjskie dzieci w wieku szkolnym mają być uczone obsługi dronów bojowych

 Jak poinformowało brytyjskie Ministerstwo Obrony, wszystkie dzieci w Rosji w wieku szkolnym mają być uczone podstaw obsługi dronów bojowych. 

Lekcje, które mają być obowiązkowe od września, zostaną uzupełnione o szkolenie z obsługi karabinu szturmowego, granatów ręcznych i pierwszej pomocy bojowej. 

Wyjaśniono, że ponowny nacisk na umiejętności wojskowe dla dzieci jest w dużej mierze próbą "kultywowania kultury zmilitaryzowanego patriotyzmu".

Jednocześnie dodanie lekcji na temat zwalczania dronów pokazuje, że Rosja uznała bezzałogowe statki powietrzne za "trwały element współczesnej wojny".

10:09
24.07.2023

Ruch na autostradzie i linii kolejowej na Krymie zostaje wznowiony po zawieszeniu "ze względów bezpieczeństwa

Władze okupowanego Krymu poinformowały o przywróceniu komunikacji kolejowej i drogowej w pobliżu miasta Dżankoj, gdzie doszło do ataku na magazyn wojskowy.

Z powodu eksplozji ewakuowano mieszkańców w promieniu pięciu kilometrów.

 Szef anektowanego regionu Siergiej Aksjonow poinformował, że nie odnotowano ofiar.

09:49
24.07.2023

Iran zaprezentował zmodernizowaną wersję drona Shahed

Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej zaprezentował w Iranie zmodernizowaną wersję irańskiego drona Shahid-149 Gaza.

"Shahed-149 Gaza, wyprodukowany przez Iran Aircraft Manufacturing Industries Corporation, został przedstawiony w maju 2021 roku. Jest to zaawansowany bezzałogowy samolot bojowy o dużej wysokości przelotu i wytrzymałości, zdolny do latania przez ponad 35 godzin i pokonania 7000 kilometrów w jednej misji" - poinformowała agencja IRNA.

09:47
24.07.2023

Putin przed szczytem Afryka-Rosja tłumaczy powodu zerwania porozumienia zbożowego

Władimir Putin przekonuje przywódców z Afryki, że w tym roku osiągnięto w Rosji rekordowe zbiory zbóż.

Czytaj więcej

Putin: Porozumienie w sprawie zboża na Morzu Czarnym straciło sens
09:19
24.07.2023

Skutki ataku dronów na Moskwę

09:13
24.07.2023

Ukraińcy odzyskują kolejne tereny pod Bachmutem

W ciągu ostatniego tygodnia Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły 4 kilometry kwadratowe terytorium w rejonie Bachmutu - poinformowała wiceminister obrony Hanna Malar.

Według niej, podczas ofensywy w pobliżu miasta ukraińscy żołnierze wyzwolili około 35 kilometrów kwadratowych terytorium.

Główne walki toczą się w rejonach Kliszczijiwki, Andrijiwki i Kurdiumiwki.

09:11
24.07.2023

Kułeba: Próby Putina wbicia klina między Kijów a Warszawę są daremne

"W przeciwieństwie do Rosji, Polska i Ukraina wyciągnęły wnioski z historii i zawsze będą razem przeciwstawiać się rosyjskiemu imperializmowi i brakowi poszanowania dla prawa międzynarodowego" - napisał szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba komentując wypowiedź Kremla o rzekomych planach okupacji zachodniej Ukrainy przez Polskę.

08:46
24.07.2023

Rosjanie zaatakowali magazyn zboża z Odessie

Co najmniej czterech pracowników zostało rannych w wyniku rosyjskiego nocnego ataku dronów na port w Odessie. Zniszczeniu uległ magazyn zboża.

08:44
24.07.2023

Do Rosji trafiają setki tysięcy kamizelek i hełmów z Chin

Chińskie firmy wysyłają do Rosji sprzęt, który wojsko może wykorzystywać na Ukrainie - wynika z analiz dokumentów celnych.

Czytaj więcej

Chiny potajemnie wysyłają do Rosji sprzęt zapewniający wyposażenie armii
08:04
24.07.2023

Sztab Generalny Ukrainy: Rosja straciła 242 620 żołnierzy na Ukrainie

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował 24 lipca, że od 24 lutego 2022 roku Rosja straciła na Ukrainie 242 620 żołnierzy.

Liczba ta obejmuje 660 ofiar poniesionych przez siły rosyjskie w ciągu ostatniego dnia.

Według raportu Rosja straciła również 4162 czołgi, 8118 opancerzonych wozów bojowych, 7182 pojazdy i zbiorniki paliwa, 4675 systemów artyleryjskich, 697 systemów rakietowych wielokrotnego startu, 452 systemy obrony powietrznej, 315 samolotów, 310 śmigłowców, 3963 drony i 18 łodzi.

08:01
24.07.2023

Reznikow mówi o wygranej wojnie do lata 2024

Ukraiński minister obrony liczy na to, że w związku z zakończeniem wojny jego kraj będzie mógł być zaproszony do NATO przy okazji kolejnego szczytu sojuszu.

Czytaj więcej

Minister obrony Ukrainy: Do przyszłego lata wygramy wojnę i będziemy chcieli wstąpić do NATO
07:37
24.07.2023

Wagnerowcy nie są zagrożeniem dla Polski

Analitycy z ISW uważają, że najemnicy z prywatnej firmy wojskowej Jewgienija Prigożyna nie dysponują ciężkim sprzętem wojskowym, więc na można mówić o jakimkolwiek zagrożeniu dla sąsiadów Białorusi.

Czytaj więcej

Think tank: Grupa Wagnera na Białorusi nie stanowi zagrożenia dla Ukrainy i Polski
07:22
24.07.2023

Atak dronów na skład amunicji na Krymie

Mianowany przez Rosję szef Krymu Siergiej Aksjonow poinformował o nocnym ataku z wykorzystaniem dronów.

Rosyjskiej obronie powietrznej udało się strącić 11 ukraińskich maszyn. Jeden z dronów trafił w skład amunicji w regionie Dżankoj, na północy półwyspu.

07:00
24.07.2023

Moskwa mówi o "ataku terrorystycznym"

Czytaj więcej

Rosja obwinia Ukrainę o „atak terrorystyczny” po tym, jak dwa drony spadły na Moskwę
06:49
24.07.2023

UNESCO potępia rosyjskie ataki na obiekty dziedzictwa kulturowego na Ukrainie

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) potępiła 23 lipca rosyjski nocny atak rakietowy na Odessę.

06:22
24.07.2023

Burmistrz: atak dronów na Moskwę

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że dwa drony uderzyły w centrum Moskwy we wczesnych godzinach porannych. Fragmenty drona znaleziono później, około dwóch kilometrów od głównego budynku Ministerstwa Obrony Rosji.

06:10
23.07.2023

Aresztowanie Girkina to element czystki

Czytaj więcej

W Rosji trwa zajadła walka swoich ze swoimi
05:54
23.07.2023

Relacja z niedzielnych wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 515
07:22
24.07.2023

Rosja ostrzelała sześć społeczności w obwodzie sumskim

Siły rosyjskie ostrzelały 23 lipca sześć społeczności w obwodzie sumskim, wystrzeliwując ponad 50 pocisków z różnych rodzajów broni - poinformowała administracja wojskowa obwodu sumskiego.