W poniedziałek, 24 lipca, Putin podpisał ustawę o wprowadzeniu cyfrowego rubla i utworzeniu odpowiedniej platformy elektronicznej. Od 1 sierpnia operacje z cyfrowym rublem będzie można przeprowadzać za pomocą specjalnego systemu informacyjnego.

Zgodnie z ustawą Bank Rosji staje się operatorem systemu. Regulator określi taryfy za transakcje z cyfrowym rublem oraz ramy czasowe, w których rosyjskie banki muszą zapewnić klientom możliwość korzystania z transakcji z nową walutą. Dla obywateli koszt transakcji z cyfrowym rublem będzie bezpłatny, dla firm - 0,3 proc. kwoty płatności.

Czytaj więcej

Rosjanie masowo sprowadzają z zagranicy używane auta

Rosyjskie władze wyjaśniają teraz obywatelom, co to jest cyfrowy rubel i jak go używać: według ich wyjaśnień, cyfrowy rubel to unikalny kod elektroniczny (token). W przeciwieństwie do kryptowaluty jest emitowany wyłącznie przez Bank Rosji. Jest również zabezpieczony rezerwami złota i walutowymi i jest powiązany z wartością waluty krajowej. Cyfrowe ruble będą przechowywane w cyfrowych portfelach.

Bank Rosji na sierpień zaplanował testy cyfrowych rubli w rzeczywistych transakcjach. Cyfrowe pieniądze próbował wprowadzać reżim Wenezueli, który doprowadził kraj do megainflacji i swoją nieudolnością i skorumpowaniem pogrążył w gigantycznym kryzysie gospodarczym. El petro miało równowartość jednej baryłki wenezuelskiej ropy.