00:08
24.07.2023

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:46
23.07.2023

Rosyjskie rakiety uszkodziły Pałac Naukowców w Odessie

Jednym z budynków uszkodzonych podczas nocnego ataku rakietowego Rosji na Odessę jest Pałac hrabiego Potockiego (Pałac Naukowców).

23:28
23.07.2023

Blinken; decydującym elementem są motywy Kijowa

Blinken przyznał, że misja Ukrainy polegająca na odzyskaniu terytorium zajętego przez Moskwę – która według jej własnych szacunków toczy się powoli – będzie „bardzo ciężką walką”. Ocenił, że wojna, która niedawno przekroczyła 500 dni, będzie trwała „kilka miesięcy”.

Czytaj więcej

Antony Blinken: Rosja już przegrała wojnę na Ukrainie
22:51
23.07.2023

UNESCO wyśle ​​misję do Odessy: Niszczenie miejsc kultury to zbrodnia wojenna

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) potępiła rosyjski atak rakietowy na historyczne centrum Odessy i w najbliższych dniach wyśle ​​do miasta misję w celu wstępnej oceny zniszczeń.

Zauważono, że atak zniszczył wiele ważnych obiektów kulturalnych, w tym Sobór Przemienienia Pańskiego, pierwszą i najważniejszą cerkiew prawosławną w Odessie, założoną w 1794 roku.

22:22
23.07.2023

"Pocisk, który pobłogosławiłeś, uderzył w ołtarz. wikariusz diecezji odeskiej pisze do patriarchy Cyryla

Arcybiskup Wiktor z arcyz, wikariusz diecezji odeskiej, wysłał list do patriarchy Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Cyryla   i wszystkich członków Synodu Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej w związku z uderzeniem wojsk rosyjskich na Odessę.

"Dzisiaj, kiedy po zakończeniu godziny policyjnej dotarłem do Soboru Przemienienia Pańskiego w Odessie, zobaczyłem, że rosyjski pocisk "pobłogosławiony" przez ciebie uderza wprost w ołtarz cerkwi w Miejscu Najświętszym, zdałem sobie sprawę, że Ukraiński Kościół Prawosławny od dawna nie ma z tobą nic wspólnego" - pisze wikariusz.

"Z powodu osobistych ambicji straciliście Ukraińską Cerkiew Prawosławną i inne cerkwie w krajach „Świętej Rusi” - napisał arcybiskup. "Nie nazywamy cię „Wielkim Panem i Ojcem”, ponieważ jesteś ojcem, który wydał swoje dzieci na zagładę i mord!”.

21:56
23.07.2023

Ukraina może zrezygnować z bojkotu zawodów, w których biorą udział Rosjanie i Białorusini

Ukraina rozważa udział ukraińskich sportowców we wszystkich konkurencjach kwalifikacyjnych do Igrzysk Olimpijskich 2024 w Paryżu, nawet jeśli Rosjanie i Białorusini będą tam rywalizować pod neutralną flagą.

Minister sportu Ukrainy Wadym Hutcait poinformował, że w tej sprawie trwają rozmowy z narodowymi federacjami.

21:20
23.07.2023

Prezydent Litwy sprzeciwia się złagodzeniu sankcji za handel zbożem

Gitanas Nauseda mówił o tym w rozmowie z litewskimi mediami.

Jego zdaniem skrajnie niesprawiedliwe jest łagodzenie sankcji nałożonych na Rosję po jej inwazji na  Ukrainę w zamian za przedłużenie umowy o bezpiecznym eksporcie ukraińskiego zboża przez Morze Czarne.

Podkreślił, że jest to nie tylko jego stanowisko, ale także wszystkich członków litewskich władz.

Nauseda uważa, że ​​nie da się osłabić nie tylko rosyjskich, ale i białoruskich sankcji, a restrykcje wobec Białorusi powinny mieć siłę porównywalną z tymi, które zostały wprowadzone wobec Rosji.

Termin umowy zbożowej wygasł 17 lipca.  Kreml uzależnił zgodę na jej przedłużenie od zażądał zniesienia części sankcji.

Dzień po upływie terminu przedłużenia umowy armia rosyjska zaczęła uderzać w odeskie porty, które były wykorzystywane do realizacji kontraktu zbożowego, czyniąc je na krótko bezużytecznymi, a w nocy 23 lipca przeprowadziła zmasowany atak rakietowy na centrum Odessy.

20:54
23.07.2023

Blinken wierzy, że Ukraina otrzyma amerykańskie myśliwce F-16

Zapytany, czy Ukraina otrzyma amerykańskie myśliwce F-16, sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział: - Wierzę, że tak.

- Ważnym celem jest upewnienie się, że kiedy to robią, są odpowiednio przeszkoleni, są w stanie konserwować samoloty i odpowiednio ich używać – powiedział Blinken.

Koalicja 11 krajów rozpocznie w sierpniu w Danii szkolenie ukraińskich pilotów do latania na myśliwcach F-16, aw Rumunii powstanie ośrodek szkoleniowy.

Ukraina od dawna apeluje o F-16 wyprodukowane przez Lockheed Martin, ale doradca ds. Bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan powiedział w zeszłym miesiącu, że nie ma ostatecznej decyzji w sprawie wysłania samolotu przez Waszyngton. Urzędnicy amerykańscy oszacowali, że szkolenie i dostawa samolotów zajmie co najmniej 18 miesięcy.

20:33
23.07.2023

Straż Graniczna: Ostatniej doby do Polski wjechało 33 700 obywateli Ukrainy

Według SG 22 lipca na  przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski odprawiono 33,7 tys. osób. Od 24.02.2022 - ponad 13,8 mln osób..

20:08
23.07.2023

Igor Striełkow został przeniesiony do aresztu śledczego Lefortowo

Igor Striełkow (Girkin) został umieszczony w areszcie śledczym Lefortowo w Moskwie - poinformował sekretarz komisji społecznej monitorującej więzienia w Moskwie Aleksiej Mielnikow.

Dodał, że Striełkow odmówił kontaktu z obrońcami praw człowieka, ale nie dopatrzono się, by był pod jakąkolwiek "moralną lub fizyczną presją". 

Striełkow został oskarżony o publiczne nawoływania do działalności ekstremistycznej i grozi mu do pięciu lat więzienia. został aresztowany do 18 września.

19:52
23.07.2023

W Polsce rozpoczęto naprawę czołgów Leopard z Ukrainy

19:27
23.07.2023

MSZ Ukrainy: Kijów i Warszawa zawsze będą jednością

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział, że Kijów i Warszawa „zawsze będą zjednoczone” po tym, jak Putin i Łukaszenka oskarżyli Polskę o ambicje terytorialne.

„Próby Putina stworzenia przepaści między Kijowem a Warszawą są równie daremne, jak jego nieudana inwazja na Ukrainę” – powiedział Kułeba po tym, jak Putin i Łukaszenka zasugerowali, że Polska ma ambicje zdobycia dla siebie części zachodniej Ukrainy.

19:08
23.07.2023

Koncern Rheinmetall dostarczy Ukrainie amunicję do systemów przeciwlotniczych Gepard

Dostawy rozpoczną się w najbliższych dniach - poinformował szef koncernu Armin Papperger. Ukraina otrzyma 300 tys. pocisków.

18:46
23.07.2023

Białoruski Gajun: na Białoruś dotarła dziesiąta kolumna najemników z grupy Wagnera

'Dziś rano na Białoruś przybyła 10. kolumna najemników Prigożyna. W konwoju jest co najmniej 10 pojazdów:  KamAZ, kilka „bochenków” (UAZ 452 - red.), minibus Volkswagen Transporter i co najmniej 6 ciężarówek. Większość samochodów ma numery albo plomby, albo tablice rejestracyjne Federacji Rosyjskiej i tzw. ŁRL. Kolumnie towarzyszy policja drogowa Republiki Białoruś' - pisze na Telegramie białoruska grupa obserwacyjna Gajun.

18:17
23.07.2023

Włochy pomogą w odbudowie katedry Przemienienia Pańskiego

Premier Georgia Meloni zapowiedziała, że Włochy przyłączą się do odbudowy największej cerkwi prawosławnej w Odessie, która została zniszczona podczas rosyjskiego uderzenia rakietowego.

Podkreśliła, że ​​śmierć niewinnych ludzi w Odessie głęboko niepokoi Włochów, podobnie jak zniszczenie magazynów zbóż, pozbawiające żywności miliony ludzi.

Meloni powiedziała, że ​​ostrzał katedry świadczy o chęci zniszczenia cywilizacji europejskiej i jej świętych symboli. „Wolny naród nie da się zastraszyć, barbarzyństwo nie zwycięży. Włochy mają unikalne w świecie doświadczenie w branży restauracyjnej i przyłączą się do odbudowy nie tylko katedry, ale także innych skarbów dziedzictwa kulturowego Ukrainy” – powiedziała Meloni.

17:56
23.07.2023

Odessa. Rosjanie zniszczyli co najmniej 25 historycznych budynków

17:39
23.07.2023

Minister spraw zagranicznych Ukrainy omówi bezpieczeństwo żywnościowe z przywódcami afrykańskimi

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba złoży wizytę w Gwinei Równikowej, aby omówić bezpieczeństwo żywnościowe w Afryce prawie dwa tygodnie po tym, jak Rosja wycofała się z kluczowej umowy zezwalającej na bezpieczny przepływ ukraińskiego eksportu zboża.

Eksperci i światowi przywódcy ostrzegają, że odejście Rosji od umowy zbożowej z Morza Czarnego może zagrozić źródłom żywności dla wielu miejsc na świecie.

Wizyta Kułeby w Gwinei Równikowej będzie pierwszą w historii stosunków dyplomatycznych obu krajów - poinformowało ukraińskie MSZ.

17:18
23.07.2023

Po ataku na Odessę Zełenski apeluje o "pełnoprawną tarczę powietrzną"

Ukraina potrzebuje „pełnoprawnej tarczy powietrznej” – mówi Zełenski Po ostatnim ataku na Odessę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał do stworzenia większej liczby systemów obrony powietrznej „na całym naszym terytorium, we wszystkich naszych miastach i społecznościach”.

16:57
23.07.2023

Z cmentarza w Lewaszowie zniknął pomnik poświęcony Polakom

Poinformował o tym szef centrum "Przywrócone imiona ", historyk Anatolij Razumow.

Czytaj więcej

Z cmentarza pod Petersburgiem zniknął pomnik represjonowanych Polaków
16:39
23.07.2023

Rosja kusi Afrykę energią atomową

Rosyjska korporacja Rosatom oferuje krajom afrykańskim budowę elektrowni jądrowych wraz z finansowaniem i szkoleniem personelu w zamian za prawo do ich użytkowania.  W przypadku powodzenia Rosja mogłaby przejąć kontrolę nad energetyką najbiedniejszego kontyngentu.

Czytaj więcej

Rosatom kupuje Afrykę. Hojna oferta z zależnością w tle
16:21
23.07.2023

Rosja i Chiny zakończyły wspólne ćwiczenia morskie na Morzu Japońskim

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że głównym celem ostatnich ćwiczeń, które rozpoczęły się w czwartek, było „wzmocnienie współpracy morskiej” między dwoma krajami oraz „utrzymanie stabilności i pokoju w regionie Azji i Pacyfiku”.

„Wspólne rosyjsko-chińskie ćwiczenia morskie zakończyły się na Morzu Japońskim” – poinformowało dziś rosyjskie wojsko. „Przeprowadzono około dwudziestu ćwiczeń bojowych, w tym wspólny ogień artyleryjski do celów morskich, przybrzeżnych i powietrznych”.

15:59
23.07.2023

Kułeba: Rosja systematycznie niszczy Cerkiew na Ukrainie

"Rosja systematycznie niszczy cerkiew prawosławną na Ukrainie i jej obiekty. Najnowszy to dzisiejszy ostrzał Soboru Przemienienia Pańskiego w Odessie" - napisał minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

Zapowiedział, że Ukraina podniesie tę sprawę na najbliższym posiedzeniu RB ONZ.

"Rosja jest jedynym zagrożeniem dla ukraińskiego prawosławia" - napisał Kułeba.

15:41
23.07.2023

Rosjanie ostrzelali Pałac Kultury w Czasiw Jarze

Nie ma ofiar.

15:21
23.07.2023

Blinken: Ukraina odzyskała 50 procent terytorium zajętego przez Rosję

- Odzyskano już około 50 procent tego, co zostało pierwotnie przejęte – powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken w wywiadzie dla CNN.

- To wciąż stosunkowo wczesne dni kontrofensywy. Jest ciężko – powiedział i dodał: - To nie rozegra się w ciągu następnego tygodnia lub dwóch. Jak sądzę - kilka miesięcy.

14:48
23.07.2023

Meloni: Rosjanie niszczą europejską cywilizację. Włochy pomogą odbudować katedrę w Odessie 

Premier Włoch Giorgia Meloni zapowiedziała, że jej kraj pomoże Ukrainie w odbudowie zabytków zniszczonych przez Rosjan w Odessie.

"Rosyjscy agresorzy niszczą spichlerze, pozbawiając miliony ludzi potrzebujących żywności. Niszczą naszą europejską cywilizację i jej święte symbole. Wolni ludzie nie dadzą się zastraszyć, barbarzyństwo nie zwycięży" - skomentowała Meloni.

14:46
23.07.2023

Rosyjski wywiad bada stan ukraińskich obiektów energetycznych pod kątem nowych ataków

Monitorujemy wszystkie kwestie związane z rozpoznaniem naszych obiektów energetycznych przez Rosję. Rozpoczęli takie prace - powiedział Wadym Skibicki, przedstawiciel wywiadu obronnego Ukrainy.

Według niego, rosyjskie wojska wykorzystują różne rodzaje wywiadu, w tym rozpoznanie kosmiczne. Starają się poznać stan ukraińskiego sektora energetycznego i zidentyfikować krytyczne obiekty, które mają ogólny wpływ na ukraiński system energetyczny.

14:42
23.07.2023

Kijów prosi o pociski ATACMS. Pentagon wstrzymuje decyzję

Zdaniem amerykańskich władz pociski te nie są główną potrzebą ukraińskiej armii. Powodem jest również posiadany przez USA zapas takiej amunicji.

Czytaj więcej

USA nie spieszą się z dostarczeniem Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu
14:00
23.07.2023

"Nie chcę nikogo zabijać". Dziennik rosyjskiego żołnierza ujawnia ciemną stronę walki na froncie

Rosyjski żołnierz opowiedział o tym, jak nie chciał nikogo zabijać na Ukrainie - i planował złamać sobie nogę, aby zostać odesłanym do domu.

"The Sunday Times" informuje o dzienniku, którego autorem miał być 31-letni Rosjanin. Zapiski mężczyzny znaleziono przy jego złokach.

Rosjanin zostawił w Rosji żonę i dwuletniego syna. Od listopada do stycznia niemal codziennie zamieszczał notatki w małym zeszycie. 

Szczegółowo opisał brak organizacji rosyjskiej armii i obojętność swoich dowódców - rozważał samobójstwo i planował złamać sobie nogę, aby zostać odesłanym do domu.

"Jestem przerażony, moje nerwy są zszargane i piszę ze łzami w oczach" - napisał 30 listopada. "Chcę wrócić do domu. Módlcie się za mnie. Tak bardzo was kocham".

13:47
23.07.2023

Stoltenberg zwołuję Radę NATO-Ukraina na prośbę Zełenskiego

W przyszłym tygodniu NATO i Ukraina mają omówić bezpieczeństwo na Morzu Czarnym, w szczególności funkcjonowanie korytarza zbożowego.

13:33
23.07.2023

Nie ma drugiego kraju tak zaminowanego jak Ukraina

Oczyszczenia całego kraju może potrwać nawet kilkaset lat, a koszty liczone są w miliardach dolarów.

Czytaj więcej

Ukraina stała się najbardziej zaminowanym krajem na świecie
13:08
23.07.2023

Hajun: Dziesiąta kolumna Grupy Wagnera na Białorusi

W kolumnie poruszało się co najmniej 10 pojazdów.

12:20
23.07.2023

Putin: Ukraińska kontrofensywa nie powiodła się

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że kontrofensywa Ukrainy "poniosła porażkę", gdy gościł  Aleksandra Łukaszenkę, swojego bliskiego sojusznika, na rozmowach w Petersburgu w niedzielę.

- Nie ma żadnej kontrofensywy - cytują Łukaszenkę rosyjskie agencje informacyjne. Putin odpowiedział: "Istnieje, ale zakończyła się niepowodzeniem".

11:55
23.07.2023

Łukaszenko mówi Putinowi o wagnerowcach, którzy "chcą na Zachód"

Czytaj więcej

Łukaszenko w rozmowie z Putinem: Wagnerowcy chcą jechać na wycieczkę do Warszawy i Rzeszowa
11:41
23.07.2023

Ukraina znacjonalizowała rosyjski bank

Władze w Kijowie przejęły Sense Bank, ukraiński oddział należącego do objętego sankcjami rosyjskiego oligarchy Michaiła Fridmana Alfa-Banku. Cenę za jego udziały ustalono na 1 hrywnę.

Czytaj więcej

Ukraina znacjonalizowała bank rosyjskiego oligarchy. Za 1 hrywnę
11:12
23.07.2023

Ukraina traci wielu żołnierzy specjalnych, którzy ręcznie usuwają miny

Zespoły saperów, którzy zazwyczaj używają ręcznych wykrywaczy metali do lokalizowania i usuwania min, są narażone na ogromne niebezpieczeństwo w związku z ukraińską kontrofensywą.

- Przygotowali się bardzo dobrze... Każdy centymetr kwadratowy jest zaminowany. Podkładają miny na podejściach do swoich pozycji i wysadzają je, gdy się wycofują - powiedział ukraiński żołnierz z pierwszej linii frontu.

- Straciliśmy naprawdę wielu saperów. Oni zawsze wyprzedzają żołnierzy - dodał.

11:04
23.07.2023

Trwa spotkanie Putin - Łukaszenko

10:55
23.07.2023

Ambasador USA na Ukrainie potępiła atak na Odessę

"Rosja kontynuuje nieustanne ataki na mieszkańców i infrastrukturę Odessy, miejsca światowego dziedzictwa i ważnego portu dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego.

Nieuzasadniona wojna Rosji przeciwko Ukrainie i jej mieszkańcom pociąga za sobą straszliwe straty. Zniszczona katedra, zrujnowane domy i płonące silosy zbożowe powinny ponownie dać do zrozumienia, że ma to wpływ na wszystko"

10:52
23.07.2023

Rosyjskie Ministerstwo Obrony: w Odessie przygotowywano "ataki terrorystyczne przeciwko Rosji"

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że uderzyło w nocy z "wysoce precyzyjną" bronią rzekomo w obiekty, "w których przygotowywano akty terrorystyczne przeciwko Rosji przy użyciu łodzi bezzałogowych".

W wyniku nocnego ataku rakietowego w Odessie zniszczonych zostało 6 domów, dwa zabytki architektury i katedrę.

10:10
23.07.2023

Rosyjski propagandysta mówi o próbie jądrowej na biegunie północnym

Jego zdaniem byłoby to sygnałem dla Zachodu.

Czytaj więcej

Emerytowany rosyjski pułkownik proponuje wysadzenie bieguna północnego, aby wysłać ostrzeżenie Zachodowi
09:52
23.07.2023

Ukraińcy strącili 9 z 19 rakiet wystrzelonych w nocy

Siły Powietrzne ukraińskiej armii zniszczyły cztery pociski Kalibr i pięć Iskander-K.

W nocnym ataku Rosjanie wykorzystali także pociski Ch-22 i Oniks.

09:50
23.07.2023

Gubernator: Rosjanie ponownie uderzyli w Nikopol

Rosyjskie wojska w nocy zaatakowały ciężką artylerią Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim - poinformował gubernator Serhij Łysak.

Atak uszkodził trzy budynki mieszkalne i trzy obiekty gospodarcze. Uderzono również w linię energetyczną i samochód.

09:00
23.07.2023

Wojsko: W ciągu doby wyeliminowano 630 Rosjan

Siły obronne wyeliminowały w ciągu ostatniej doby 630 okupantów, 29 systemów artyleryjskich, 14 bezzałogowych statków powietrznych, 11 czołgów, 9 pojazdów opancerzonych, 4 systemy rakietowe, 3 systemy obrony powietrznej, 18 pojazdów i sprzęt specjalny - wynika z raportu opublikowanego na stronie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

08:58
23.07.2023

Kułeba wzywa świat do reakcji na rosyjski atak na Odessę

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wezwał społeczność międzynarodową do zareagowania na działania Rosji, która spowodowała rozległe zniszczenia w historycznym centrum Odessy.

Kułeba podkreślił na swoim koncie na Twitterze, że rosyjskie rakiety po raz kolejny spowodowały śmierć i zniszczenia w historycznym centrum Odessy, które znajduje się pod ochroną UNESCO.

08:16
23.07.2023

Brak postępów na froncie może przywrócić temat rozmów pokojowych

Rosjanie dobrze przygotowali linie obronne przez ukraińską kontrofensywą.

Czytaj więcej

Rosyjska obrona wytrzymuje starcie z zachodnimi pojazdami opancerzonymi i czołgami
08:10
23.07.2023

Zełenski: Będzie odpowiedź za atak na Odessę

"Pociski wymierzone w spokojne miasta, budynki mieszkalne, katedrę... Nie ma usprawiedliwienia dla rosyjskiego zła. Jak zawsze, to zło przegra. I na pewno będzie odpowiedź. Oni odczują tę odpowiedź.

Wszystkim, którzy ucierpieli w tym ostatnim ataku terrorystycznym, udzielana jest pomoc. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy pomagają ludziom i wszystkim, którzy myślami i emocjami są z Odessą. Przejdziemy przez to. Przywrócimy pokój. W tym celu musimy pokonać rosyjskie zło" - skomentował nocny atak rakietowy prezydent Ukrainy.

07:31
23.07.2023

Putin spotka się z Łukaszenką

Rozmowę sojuszników zapowiada Kreml.

Czytaj więcej

Putin i Łukaszenko spotkają się po ostrzeżeniu Rosji przed agresją na Białoruś
07:08
23.07.2023

Atak rakietowy na Odessę

W nocy Rosjanie wykorzystali co najmniej pięć rodzajów pocisków, by zaatakować Odessę.

Zginęła co najmniej jedna osoba, a kilkanaście zostało rannych.

Do szpitali przewieziono 11 dorosłych i 4 dzieci.

07:02
23.07.2023

Marynarka Wojenna Ukrainy: Zniszczono skład zaopatrzenia

Ukraińska marynarka wojenna zniszczyła rosyjski skład zaopatrzenia - poinformowano w serwisie Telegram.

06:55
23.07.2023

Ukraina opracowała własne systemy obrony powietrznej

Ukraina opracowała i testuje obecnie własne systemy obrony powietrznej średniego zasięgu, powiedział wiceprzewodniczący komisji bezpieczeństwa narodowego, obrony i wywiadu Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy Jehor Czerniew.

06:33
23.07.2023

Zełenski prosi Stoltenberga o zwołanie Rady NATO-Ukraina w sprawie kryzysu związanego z umową zbożową

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że podczas rozmowy telefonicznej poprosił sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga o zwołanie Rady NATO-Ukraina w celu omówienia zakończonej Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej.

06:29
23.07.2023

Podsumowanie sobotnich wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 514