23:31
22.07.2023

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

23:20
22.07.2023

Ukraina ma własne systemy obrony powietrznej średniego zasięgu

Ukraina stworzyła i testuje własne systemy obrony powietrznej średniego zasięgu – poinformował wiceprzewodniczący komisji bezpieczeństwa narodowego, obrony i wywiadu Rady Najwyższej Ukrainy Jehor Czerniew. "Mamy systemy obrony powietrznej. Najnowsze. Obecnie są to systemy średniego zasięgu. Nie jest to oczywiście odpowiednik systemów Patriot, SAMP-T czy IRIS-T, ale myślę, że można je porównać z HAWK. To systemy produkcji ukraińskiej – powiedział Czerniew w ukraińskiej telewizji.

22:54
22.07.2023

Ukraina najbardziej zaminowanym krajem na świecie

Ukraina stała się najbardziej zaminowanym krajem na świecie, napisał "Washington Post". Zaminowane terytorium Ukrainy jest tak wielkie, że niektórzy eksperci szacują, iż oczyszczenie terenu zajęłoby około 500 zespołom rozminowującym 757 lat.

22:17
22.07.2023

Łukaszenko przyleciał do Rosji na spotkanie z Putinem

Białoruski przywódca niespodziewanie przybył do Petersburga na spotkanie z Władimirem Putinem. To pierwsze spotkanie obu przywódców od czasu czerwcowego buntu Prigożyna. O wizycie Łukaszenki w Rosji poinformowały służby prasowe białoruskiego przywódcy oraz rosyjskie media. Rozmowy mają się odbyć w niedzielę.

21:56
22.07.2023

Przewodniczący rosyjskiej Dumy: Zełenski „opolacza”Ukrainę

Wiaczesław Wołodin napisał na Telegramie, że prezydent Ukrainy „opolacza” swój kraj, licząc na to, że dzięki temu Zachód umożliwi mu pozostanie u władzy. Jego zdaniem, w obwodach sumskim i czernichowskim Polaków osiedla się w miejsce wypędzanych Ukraińców, oraz zmusza obywateli ukraińskich do używania języka polskiego zamiast rosyjskiego. Twierdzi też, że przymusowo nawraca się tam ludzi na katolicyzm i prześladuje prawosławnych.

W swoim wpisie oskarża Waszyngton i Brukselę, że „dokonują ludobójstwa narodu ukraińskiego”. Twierdzi, że władzom Ukrainy dostarcza się coraz więcej broni, żeby setki tysięcy Ukraińców ginęły na froncie, a pozostali utracili swoją tożsamość narodową. „Dla rozwiązania tego problemu wykorzystuje się imperialne ambicje Polski” – napisał Wołodin.

21:32
22.07.2023

Rosjanie wysyłają na front Uzbeków

Rosyjskie władze okupacyjne przymusowo zmobilizowały i wysłały na front obywateli Uzbekistanu, którzy przyjechali do Mariupola, by wykonywać prace budowlane – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w wieczornym komunikacie dotyczącym działań na frontach. „W oddziałach wojsk okupacyjnych, dyslokowanych w tymczasowo okupowanej Gorłówce w obwodzie donieckim, odnotowano obecność obywateli Uzbekistanu. Po przyjeździe odebrano im paszporty i zmobilizowano do wojsk okupacyjnych jako ochotników".

20:58
22.07.2023

Zełenski prosi o pilne zwołanie Rady NATO-Ukraina

Prezydent Ukrainy zwrócił się do sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga o zwołanie posiedzenia Rady Ukraina-NATO w związku z sytuacją na Morzu Czarnym. Wołodymyr Zełenski podkreślił, że "agresywne kroki Rosji na Morzu Czarnym, jakakolwiek destabilizacja w tym regionie, przerwanie naszych szlaków eksportowych będą oznaczały problemy z następstwami dla całego świata. Kryzys cenowy na rynku żywnościowym to najmniejsze z możliwych następstw. (...) W naszej współpracy przeszliśmy na nowy, wyższy poziom - Rady Ukraina-NATO i ten mechanizm może zadziałać" - powiedział prezydent Ukrainy. "Zwróciłem się do Jensa Stoltenberga z propozycją niezwłocznego zwołania tej Rady w celu przeprowadzenia stosownych konsultacji w związku z kryzysem”.

Pięć dni temu Rosja zerwała umowę, która pozwalała na eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Rosjanie ostrzegli też, że będą traktować wszystkie statki handlowe płynące po Morzu Czarnym do ukraińskich portów jak wrogie okręty.

20:38
22.07.2023

W obwodzie donieckim ranny został operator Deutsche Welle

Operator niemieckiej Deutsche Welle Jewhen Sziłko został ranny, gdy Rosjanie ostrzelali pociskami kasetowymi miasto Drużiwka. Mężczyzna trafił do szpitala i jest w stanie stabilnym. Korespondent Deutsche Welle Mathias Boelinger powiedział, że w momencie ostrzału jego ekipa filmowała ćwiczenia ukraińskich żołnierzy. Odłamki pocisków uszkodziły samochód, w którym znajdowali się dziennikarze.

19:59
22.07.2023

SG: Z Ukrainy do Polski odprawiono ponad 33 tys. osób

W ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski odprawiono 33 tys. 500 osób. Z Polski na Ukrainę wyjechało 31 tys. 900 podróżnych. Straż Graniczna informuje, że od 24 lutego zeszłego roku - od początku agresji Rosji na Ukrainę do Polski wjechało 13 milionów 800 tysięcy osób. W tym samym czasie odnotowano 12 milionów wyjazdów na Ukrainę.

19:23
22.07.2023

Kolejna ofiara ostrzału Kupiańska

W rosyjskim ostrzale miejscowości Dworiczne koło Kupiańska na wschodzie Ukrainy zginął 45-letni mężczyzna - poinformowało biuro prokuratora generalnego Ukrainy. Wcześniej w ostrzale Kupiańska zginęła 57-letnia kobieta.

18:52
22.07.2023

Ukraińcy ostrzeliwują siły przeciwnika na kierunku melitopolskim i berdiańskim

Według informacji podawanych przez sztab generalny ukraińskiej armii siły ukraińskie prowadzą operacje ofensywne na kierunku melitopolskim i berdiańskim. Rosjanie koncentrują wysiłki na działaniach ofensywnych na kierunkach: kupiańskim, łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjińskim. W ciągu ostatniej doby Rosjanie przeprowadzili cztery ataki rakietowe i 36 ataków lotniczych na ukraińskie miejscowości. Wykorzystali też drony typu Szahid. Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła pięć dronów. Ukraińskie lotnictwo dokonało ośmiu ataków, a artyleria zniszczyła siedem stanowisk rosyjskich dział.

18:17
22.07.2023

Rosja reaguje na niewpuszczenie do Polski Wiery Zwonariowej

Swietłana Żurowa, deputowana do rosyjskiej Dumy Państwowej zagroziła wypowiedzeniem się w tej sprawie na forum międzynarodowych organizacji sportowych, jak MKOl. Jeśli nadal nie będą wpuszczać Rosjan i Białorusinów, należy upewnić się, że te kraje nie będą mogły organizować zawodów. Musimy przyjrzeć się, w jakich dyscyplinach sportu się takie przypadki wydarzyły i nie wybierać tych krajów jako organizatorów zawodów" - oznajmiła Żurowa.

Służby prasowe WTA także wydały komunikat w tej sprawie: „WTA jest świadoma sytuacji Wiery Zwonariowej w Warszawie. Bezpieczeństwo i dobre samopoczucie wszystkich graczy jest dla WTA priorytetem. Wiera wyjechała z Polski. Wraz z organizatorami turnieju będziemy badać tę kwestię”.

17:56
22.07.2023

Szwedzki rząd obiecuje Ukrainie 522,6 mln euro

Rząd Szwecji zadeklarował 522,6 mln euro na odbudowę Ukrainy, poinformowało Ministerstwo Gospodarki Ukrainy.

17:32
22.07.2023

Trwa ostrzał Kupiańska

W rosyjskim ostrzale Kupiańska na wschodzie Ukrainy zginęła 57-letnia kobieta. Poinformowała o tym administracja wojskowa obwodu charkowskiego dodając, że ukraińska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie naruszenia prawa wojennego.

16:57
22.07.2023

Zełenski rozmawiał ze Stoltenbergiem o odblokowaniu korytarza zbożowego

Prezydent Ukrainy rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO o odblokowaniu korytarza dla eksportu zboża z Ukrainy. W rozmowie telefonicznej omówiono sytuację na Morzu Czarnym i ryzyka, jakie stwarza ona dla bezpieczeństwa żywnościowego na świecie.

"Określiliśmy priorytety i przyszłe kroki, niezbędne dla odblokowania i stabilnego działania czarnomorskiego "korytarza zbożowego" - napisał prezydent Ukrainy na Telegramie. Dodał, że omówiono też realizację postanowień podjętych na szczycie NATO w Wilnie.

16:09
22.07.2023

Ambasador Federacji Rosyjskiej w trybie pilnym wezwany do MSZ

Podczas piątkowego spotkania z kremlowską Radą Bezpieczeństwa rosyjski przywódca powiedział, że Polska odzyskała niepodległość dzięki zabiegom Stalina. Zachodnie ziemie Polski Putin nazwał "podarunkiem od sowieckiego dyktatora". Sugerował również, że Polska dąży do interwencji na Ukrainie i oderwania dla siebie części jej terytorium. "Polska traktuje słowa Władimira Putina jako prowokację", powiedział wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński i podkreślił, że potępia takie wykorzystywanie historii. W związku z tym wydarzeniem do MSZ wezwany został rosyjski ambasador Siergiej Andriejew.

Czytaj więcej

Ambasador Rosji wezwany do MSZ. Spotkanie było krótkie
15:31
22.07.2023

Rosyjska tenisistka zatrzymana w Warszawie

Wiera Zwonariowa została zatrzymana na warszawskim lotnisku i nie została wpuszczona do Polski przez służby graniczne. Oficjalny powód odmowy to względy bezpieczeństwa państwa i bezpieczeństwa publicznego.

Czytaj więcej

Wiera Zwonariowa nie wjechała do Polski
14:55
22.07.2023

Rosyjski dziennikarz zabity na Ukrainie, trzech rannych

Rosyjski korespondent wojenny zginął, a trzech innych rosyjskich dziennikarzy zostało rannych w wyniku ostrzału w pobliżu linii frontu - poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony. Reporter, który zmarł, pracował dla państwowej agencji prasowej RIA.

Rosyjskie ministerstwo obrony twierdził – bez dowodów – że zostali ranni po tym, jak Ukraina rozpoczęła atak z użyciem amunicji kasetowej. Zostali ewakuowani z pola bitwy, ale korespondent RIA Rościsław Żurawlew zmarł podczas podróży.

RIA potwierdziła, że jej korespondent zginął podczas pracy we wsi Piatychatki na linii frontu, a jeden z jej kamerzystów również został ranny.

14:34
22.07.2023

Brytyjczycy: Aresztowanie Girkina może „rozwścieczyć” wielu zwolenników wojny

Aresztowanie rosyjskiego zbrodniarza wojennego Igora Girkina prawdopodobnie „rozwścieczy” członków rosyjskiej społeczności blogerów wojskowych i członków rosyjskiej armii, napisało Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii w aktualizacji danych wywiadowczych z 22 lipca.

14:13
22.07.2023

Zełenski: Rosja uważa, że Morze Czarne należy do niej

Czytaj więcej

Zełenski: Morze Czarne nie należy do Rosji
13:29
22.07.2023

Sytuacja w obwodzie ługańskim „trudna”; Rosjanie atakowali ukraińskie pozycje 17 razy w ciągu 24 godzin

Sytuacja w obwodzie ługańskim pozostaje trudna po tym, jak siły rosyjskie 17 razy atakowały pozycje Sił Zbrojnych Ukrainy, angażując je ponad 150 razy w ciągu ostatniej doby - podał Artem Łysohor, szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Wojskowej.

„Od rana 22 lipca w ciągu ostatnich 24 godzin nieprzyjaciel oddał 155 strzałów w pozycje naszych wojskowych i frontowych osiedli w obwodzie ługańskim. Rosjanie 17 razy też próbowali przejść do szturmu i posuwać się naprzód” – powiedział.

13:01
22.07.2023

Ukraina potwierdza atak na magazyny paliwa i amunicji na okupowanym Krymie

12:31
22.07.2023

Kolejny rosyjski biznesmen nie żyje

Czytaj więcej

Rosja: Tajemnicza śmierć młodego biznesmena, miał dostęp do tajemnic Kremla
12:05
22.07.2023

Eksplozje na okupowanym Krymie

O ataku dronów mówi lokalny urzędnik zainstalowany przez Kreml.  Gubernator Siergiej Aksjonow  poinformował, że skład amunicji został zaatakowany przez ukraińskie drony.

Powiedział, że nie ma ofiar, dodając, że ewakuowano mieszkańców mieszkających w promieniu około trzech mil od miejsca zdarzenia w rejonie Krasnogwardyjskim.

11:55
22.07.2023

Przywrócono ruch na moście krymskim

11:27
22.07.2023

Dziesięć rosyjskich okrętów wojennych pełniących służbę bojową na Morzu Czarnym

Według stanu na godzinę 09:30 22 lipca 2023 r. na Morzu Czarnym dyżur bojowy pełniło łącznie 10 rosyjskich okrętów wojennych. Jednak wśród nich nie zauważono żadnych nośników rakiet - podała Marynarka Wojenna Sił Zbrojnych Ukrainy.

Ponadto Rosja utrzymuje gotowość bojową jednego okrętu wojennego na Morzu Azowskim i ośmiu okrętów wojennych na Morzu Śródziemnym.

10:50
22.07.2023

Think tank o aresztowaniu Girkina

Czytaj więcej

Think tank: Aresztowanie Girkina to dowód na zmianę układu sił na Kremlu
10:16
22.07.2023

Ruch drogowy na moście łączącym Rosję z Półwyspem Krymskim został tymczasowo zablokowany

„Osoby na moście i w obszarze inspekcji proszone są o zachowanie spokoju i stosowanie się do poleceń funkcjonariuszy ochrony transportu” – napisano w oficjalnym komunikacie.

Według agencji Reutera nie podano powodu wstrzymania ruchu.

09:54
22.07.2023

UNESCO potępiło rosyjski atak na historyczne centrum Odessy

Wstępna ocena w Odessie ujawniła uszkodzenia kilku muzeów znajdujących się na terenie obiektu Światowego Dziedzictwa, w tym Odeskiego Muzeum Archeologicznego, Odeskiego Muzeum Morskiego i Odeskiego Muzeum Literatury. Wszystkie zostały odznaczone przez UNESCO i władze lokalne Błękitną Tarczą, znakiem rozpoznawczym Konwencji haskiej z 1954 roku - podało UNESCO w komunikacie.

09:34
22.07.2023

Rosyjska agresja zbrojna dotknęła ponad 1564 dzieci na Ukrainie

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainie zginęło 496 dzieci, a ponad 1068 zostało rannych - poinformowała Prokuratura Generalną Ukrainy.

„Ponad 1564 dzieci na Ukrainie zostało dotkniętych rosyjską agresją zbrojną. Na dzień 22 lipca 2023 r., według danych prokuratury ds. nieletnich, zginęło łącznie 496 dzieci, a ponad 1068 odniosło obrażenia o różnym stopniu nasilenia” – czytamy w raporcie.

Dane te nie są ostateczne, gdyż są badane na terenach działań wojennych, czasowo okupowanych i wyzwolonych.

08:55
22.07.2023

Siły Powietrzne Ukrainy zniszczyły pięć Shahedów i dziewięć dronów zwiadowczych

Siły ukraińskie zniszczyły wszystkie pięć dronów Shahed wystrzelonych nocą przez Rosję z południowego zachodu -  poinformowały Siły Powietrzne.

08:12
22.07.2023

Ukraina podaje najnowsze dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 r. do 22 lipca 2023 r. Rosjanie stracili 241 330 żołnierzy, w tym 640 w ciągu ostatniej doby - wynika z szacunków Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

Ponadto ukraińscy obrońcy zniszczyli 4140 czołgów wroga (+7 w ciągu ostatniego dnia), 8096 (+16) bojowych wozów opancerzonych, 4629 (+19) systemów artyleryjskich, 693 (+1) wieloprowadnicowych systemów rakietowych, 448 (+8) systemów obrony powietrznej, 315 (+0) samolotów bojowych, 310 (+0) śmigłowców, 3944 (+11) operacyjnych i taktycznych- poziomu UAV, 1298 (+0) pocisków manewrujących, 18 (+0) okrętów wojennych/kutrów, 7159 (+14) ciężarówek i tankowców oraz 691 (+5) jednostek specjalistycznego sprzętu.

07:42
22.07.2023

Troje rannych po rosyjskim ostrzale Nikopolu 

Trzy osoby zostały ranne po ataku artyleryjskim na Nikopol -  poinformował Serhij Łysak, szef Obwodowej Administracji Wojskowej w Dniepropietrowsku.

„Wczoraj wieczorem nieprzyjaciel zaatakował Nikopol ogniem artyleryjskim. Trzy osoby zostały ranne. 57-letni mężczyzna i 78-letnia kobieta trafili do szpitala z ranami od odłamków w stanie umiarkowanym. Kolejny mężczyzna, 42 lata, zostanie poddany leczeniu ambulatoryjnemu” – podał.

07:11
22.07.2023

Kolejny dziennikarz, który został żołnierzem, zginął na polu bitwy na Ukrainie

O śmierci Dmytro Rybakowa poinformował jego towarzysz broni Ołeh Sencow, uznany reżyser filmowy i były więzień Kremla.

Dmytro Rybakow był członkiem 47. Oddzielnej Brygady Zmechanizowanej. Przed inwazją pracował jako redaktor i konsultant ds. mediów w serwisach Chas.News, Forbes Ukraina, LB i Ukraińska Prawda.

„Reporter Dima zaskoczył wszystkich, najpierw swoją wnikliwością i wiedzą, a potem odwagą i walecznością. Nigdy nie wiadomo, jak ktoś zachowa się w walce: ktoś jest zgorzkniały, a ktoś walczy jak lew. Walczył jak lew i zginął jako bohater. Spoczywaj w pokoju, przyjacielu! Będziemy walczyć dalej, teraz bez ciebie” – napisał Sencow w mediach społecznościowych.

06:44
22.07.2023

Siły rosyjskie ostrzelały siedem społeczności w obwodzie sumskim

Siły rosyjskie ostrzeliwały siedem społeczności w obwodzie sumskim 21 lipca - poinformowała administracja wojskowa obwodu sumskiego w Telegramie.

06:27
22.07.2023

Bułgaria dostarczy Ukrainie transportery opancerzone

Parlament Bułgarii zgodził się wysłać Ukrainie dodatkową pomoc wojskową, w tym około 100 transporterów opancerzonych z czasów sowieckich.

06:01
21.07.2023

Relacja z piątkowych wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 513