06:29
22.07.2023

Relacja z sobotnich wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 514
00:12
22.07.2023

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:58
22.07.2023

Rosja chce mieć możliwość inspekcji statków płynących na Ukrainę przez Morze Czarne

Rosja chce mieć możliwość inspekcji statków płynących na Ukrainę po jej wycofaniu się z umowy zbożowej z Morza Czarnego, powiedział wiceminister spraw zagranicznych tego kraju

- Musimy upewnić się, że statek nie przewozi czegoś złego, oznacza to prośbę, inspekcję, jeśli to konieczne, aby upewnić się, że tak jest, czy nie – powiedział Siergiej Wierszynin.

- Nie ma już morskiego korytarza humanitarnego, teraz są być może strefy zwiększonego zagrożenia militarnego - powiedział Rosjanin.

23:38
21.07.2023

Zełenski o Moście Krymskim: Przedłużenie rosyjskiej ofensywy z 2014

- Most Krymski to nie tylko droga logistyczna, to jest droga, która służy do karmienia wojny amunicją i robi się to codziennie – powiedział Zełenski podczas łączenia wideo z Aspen Security Forum.

Czytaj więcej

Prezydent Zełenski zapowiada "neutralizację" Mostu Krymskiego
23:22
21.07.2023

Informator skazany na ponad osiem lat więzienia za pomoc Rosji w przygotowaniu nalotów

Ukrainiec został skazany na osiem lat i sześć miesięcy więzienia za pomoc Rosji w przygotowaniu nalotów - poinformowały ukraińskie służby bezpieczeństwa.

Mężczyzna, którego tożsamość nie została ujawniona, zbierał dane wywiadowcze na temat lokalizacji ukraińskich centrów logistycznych dla rosyjskich sił zbrojnych w regionie Dniepru. Przede wszystkim starał się ustalić współrzędne baz konserwacji sprzętu wojskowego ukraińskich obrońców.

„Przekazał agresorowi otrzymane informacje wywiadowcze w celu przygotowania ukierunkowanych nalotów na obiekty ukraińskie”. Służby poinformowały, że mężczyzna otrzymywał wynagrodzenie za każde pomyślnie wykonane zadanie.

23:00
21.07.2023

Biały Dom: Najemnicy Wagnera nie walczą na Ukrainie

Według doradcy Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Grupa Wagnera nie walczy obecnie na Ukrainie.

Jake Sullivan mówił o tym na Aspen Security Forum po tym, jak w tym tygodniu pojawił się materiał filmowy przedstawiający najemników na Białorusi.

Siły najemników były odpowiedzialne za zbrojną rebelię w Moskwie w zeszłym miesiącu, która zakończyła się po wynegocjowaniu porozumienia przez białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenkę.

W umowie bojownicy mieli trzy opcje: połączyć się z armią rosyjską, przejść na emeryturę lub podążać za wygnanym przywódcą Jewgienijem Prigożynem na Białoruś, gdzie będą prowadzić ćwiczenia z tamtejszą armią.

22:39
21.07.2023

Minister obrony Niemiec o pomocy dla Polski

Ministra obrony Niemiec Borisa Pistoriusa zapytali w Pradze dziennikarze o to, jak Niemcy zareagują na perspektywę zaostrzenia się sytuacji na wschodniej granicy Polski,

Czytaj więcej

Wagnerowcy na Białorusi. Niemcy deklarują pomoc dla Polski. "Jeśli zdarzy się najgorsze"
22:18
21.07.2023

Francuski dyplomata: Chiny dostarczają Rosji elementy, które mogłaby wykorzystać jako sprzęt wojskowy

Emmanuel Bonne, szef zespołu dyplomatycznego prezydenta Francji Emmanuela Macrona, powiedział, że Chiny dostarczają do Rosji przedmioty, które mogą być użyte jako sprzęt wojskowy. Dodał, że chociaż dostawy miały miejsce, nie były one na masową skalę.

Zapytany na Forum Bezpieczeństwa w Aspen, czy Zachód widział dowody na to, że Chiny w jakikolwiek sposób uzbroiły Rosję podczas wojny, powiedział:  - Tak, istnieją przesłanki, że robią rzeczy, których wolelibyśmy, aby nie robili.

21:59
21.07.2023

Rosja podniesie maksymalny wiek poborowy dla rekrutów do 30 lat

Rosyjski parlament chce podwyższyć maksymalny wiek rekrutów wojskowych o trzy lata, do 30 lat, powiedział szef Komitetu Obrony Dumy Państwowej Rosji.

Minimalny wiek rekrutacji  pozostanie na granicy 18 lat, podała agencja informacyjna Interfax, powołując się na deputowanego Andrieja Kartapołowa. Przez pewien czas mówiono o podwyższeniu wieku do 21 lat.

Aby rozporządzenie zaczęło obowiązywać od wiosny przyszłego roku, musi je jeszcze zatwierdzić parlament.

21:37
21.07.2023

Głośne eksplozje w Tokmaku na Zaporożu

Głośne wybuchy słychać było w piątek wieczorem w okupowanym przez Rosjan mieście Tokmak w obwodzie zaporoskim. „Lokalni mieszkańcy zgłaszają odgłosy eksplozji słyszane w całym mieście” – napisał na Telegramie Iwan Fedorow, mer Melitopola. Nie są na razie dostępne żadne szczegóły dotyczące tych zdarzeń.

21:18
21.07.2023

Rosyjskie lotnictwo trzykrotnie uderzyło w Nju-Jork

Rosyjskie samoloty przeprowadziły w piątek trzy naloty na miasto Nju-Jork w obwodzie donieckim - poinformował na Telegramie Andrij Jermak, szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy. W wyniku nalotów ranne zostały co najmniej cztery osoby - jeden mężczyzna i trzy kobiety.

20:59
21.07.2023

USA przekażą Ukrainie nowy pakiet pomocy wojskowej o wartości 400 mln USD

Stany Zjednoczone planują ogłosić już we wtorek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości do 400 mln USD, składający się głównie z artylerii, pocisków obrony przeciwlotniczej i pojazdów naziemnych

W tym pakiecie nie znajdzie się amunicja kasetowa- twierdzi anonimowo dwóch amerykańskich urzędników.

Ma się w nim znaleźć kilka transporterów opancerzonych Stryker, sprzęt do usuwania min, pociski ziemia-powietrze, rakiety HIMARS, broń przeciwpancerna oraz pociski do systemów przeciwlotniczych Patriot i Stinger. Pakiet jest wciąż finalizowany i może ulec zmianie.

20:39
21.07.2023

USA rozpoczną szkolenie ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16 „w ciągu kilku tygodni”

Rozpoczęcie szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16 to „kwestia tygodni” – powiedział Jake Sullivan, doradca Białego Domu do spraw bezpieczeństwa narodowego.

Jak dotąd żaden kraj nie zobowiązał się do wysłania F-16 na Ukrainę, chociaż Polska i Słowacja dostarczyły 27 MiG-29, aby uzupełnić ukraińską flotę samolotów bojowych.

Kijów wielokrotnie wzywał kraje zachodnie do dostarczania samolotów i szkolenia pilotów, aby skutecznie przeciwdziałać dominacji powietrznej Moskwy.

Joe Biden ogłosił w maju, że Stany Zjednoczone wesprą wspólne międzynarodowe wysiłki mające na celu szkolenie ukraińskich pilotów.

20:13
21.07.2023

Zełenski rozmawiał z Erdoganem

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w mediach społecznościowych o rozmowie, przeprowadzonej ze swoim tureckim odpowiednikiem Recepem Tayyipem Erdoganem. „Podziękowałem mojemu koledze za owocne spotkanie w Stambule 7 lipca i pryncypialne stanowisko Turcji dotyczące członkostwa Ukrainy w NATO” - napisał, zaznaczając, że głównym tematem rozmowy była przyszłość tzw. umowy zbożowej. „Z powodu działań Rosji, świat po raz kolejny stanął na krawędzi kryzysu żywnościowego. Łącznie 400 milionów ludzi w wielu krajach Afryki i Azji jest zagrożonych głodem. Razem musimy zapobiec globalnemu kryzysowi żywnościowemu” - zaapelował Zełenski.

„Ponadto omówiliśmy wdrożenie Formuły Pokoju i poprosiłem prezydenta Erdogana o pomoc w powrocie ukraińskich jeńców wojennych, w szczególności Tatarów krymskich” - dodał prezydent Ukrainy.

19:54
21.07.2023

Eksplozje na Krymie

W wyniku eksplozji w Symferopolu na Krymie wybuchł pożar.

19:29
21.07.2023

UE gotowa do współpracy z ONZ w sprawie ożywienia umowy zbożowej

Unia Europejska jest otwarta na współpracę z Organizacją Narodów Zjednoczonych w celu ożywienia umowy zbożowej z Morza Czarnego, powiedział wysłannik UE przy ONZ.

Zanim Rosja wycofała się z porozumienia na początku tego tygodnia, ONZ „wynegocjowała konkretną propozycję” z Komisją Europejską, która pozwoliłaby spółce zależnej rosyjskiego banku rolnego na ponowne podłączenie do międzynarodowego systemu płatności SWIFT.

Był to jeden z kluczowych postulatów Moskwy, odciętej od systemu przez UE w czerwcu 2022 r. w związku z inwazją na Ukrainę.

19:11
21.07.2023

Wojska ukraińskie przygotowują się do odparcia sił wroga z granicy z Białorusią

Ukraińskie wojska przygotowują się do odparcia rosyjskich najemników z Grupy Wagnera i innych sił, jeśli spróbują wkroczyć do kraju od granicy z Białorusią, powiedział generał porucznik Serhij Najew, dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Najemnicy Wagnera rozpoczęli wczoraj wspólne ćwiczenia z wojskiem białoruskim – prawie miesiąc po ich krótkotrwałym buncie przeciwko Moskwie.

18:54
21.07.2023

Ursula von der Leyen chwali Ukrainę

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen pochwaliła „niesamowite” postępy Ukrainy we wdrażaniu reform mających na celu walkę z korupcją, zachowanie praw mniejszości i zapewnienie niezależnego sądownictwa.

Walka z łapówkarstwem to główny warunek przystąpienia Ukrainy do UE, która w zeszłym roku zaoferowała Kijowowi status kandydata. Ukraina pracuje nad pakietem reform „od niezależności sądownictwa po walkę z korupcją, od praw mniejszości po wolność mediów” – podkreśliła von der Leyen.

- Muszę powiedzieć, że to niesamowite, jak szybko i z determinacją Ukraina wdraża te reformy pomimo wojny. Bronią swojego kraju i reformują go – powiedziała.

MFW w zeszłym miesiącu odblokował transzę swojego pakietu w wysokości 890 milionów dolarów w oparciu o „duże postępy” Ukrainy w wypełnianiu zobowiązań reformatorskich, ale powiedział, że inne środki przejrzystości i walki z korupcją „muszą zostać podjęte bezzwłocznie”.

18:36
21.07.2023

Bułgaria wyśle na Ukrainę pojazdy opancerzone

Bułgaria zdecydowała się wysłać na Ukrainę około 100 transporterów opancerzonych

Będzie to pierwsza dostawa ciężkiego sprzętu bojowego do Kijowa z Bułgarii.

Parlament zatwierdził – 148 głosami za i 52 przeciw – propozycję nowego proeuropejskiego rządu, aby wysłać pojazdy wraz z uzbrojeniem i częściami zamiennym

W latach 80. rząd kupił różne modele radzieckich transporterów BTR, ale nigdy ich nie użyto.

„Ten sprzęt nie jest już potrzebny Bułgarii i może stanowić poważne wsparcie dla Ukrainy w jej walce o zachowanie niepodległości i integralności terytorialnej kraju po nieuzasadnionej i niesprowokowanej rosyjskiej agresji” – napisano w decyzji parlamentu.

18:11
21.07.2023

Igor Girkin usłyszał zarzut podżegania do ekstremizmu

Rosyjski bloger wojskowy, były uczestnik walk w Donbasie Igor Girkin został aresztowany do 18 września. Usłyszał zarzuty podżegania do ekstremizmu.

17:52
21.07.2023

Była premier odpowiada na słowa Szmyhala pod adresem Polski

Beata Szydło zaznaczyła, że szef ukraińskiego rządu wie, iż Ukraina miała tranzytem przez Polskę przewozić swoje produkty rolnicze do krajów trzecich.

Czytaj więcej

Beata Szydło: Premier Ukrainy powinien przeprosić Polskę
17:28
21.07.2023

Władze Argentyny zablokowały dostawy LNG z Rosji

Gazowiec z surowcem nie został wpuszczony do argentyńskiego terminalu LNG w Bahia Blanca i musiał zawrócić do Rosji. Gaz pochodził od Novateku.

Czytaj więcej

Argentyna nie wpuściła gazowca z rosyjskim LNG
17:10
21.07.2023

Węgierskie "nie" dla zwiększenia Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju

Nacisk na wieloletni fundusz jest częścią szerszych wysiłków Zachodu, by dać Ukrainie bardziej trwałe gwarancje bezpieczeństwa - dyskusja na ten temat zdominowała niedawny szczyt NATO na Litwie.

Czytaj więcej

Węgry znów blokują unijną pomoc dla Ukrainy. Budapeszt stawia warunek
16:51
21.07.2023

Pierwsze nagranie Girkina z sądu

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie z moskiewskiego sądu, na którym widać Igora Girkina.

16:47
21.07.2023

Igor Girkin zatrzymany

Według agencji Interfax, sąd w Moskwie ma rozpatrzyć wniosek o tymczasowe aresztowanie Girkina.

Czytaj więcej

Igor Girkin zatrzymany. "Wywieźli go w nieznanym kierunku"
16:34
21.07.2023

Rosja: Nie ma rozmów  na temat alternatywy dla umowy zbożowej z Morza Czarnego

Rosja jest gotowa zbadać wszystkie możliwości, jeśli chodzi o eksport zboża, ale obecnie nie ma rozmów na temat alternatywy dla umowy zbożowej z Morza Czarnego, powiedział wiceminister spraw zagranicznych tego kraju.

Siergiej Wierszynin, który mówił o tej sprawie podczas dzisiejszego popołudniowego briefingu prasowego, powiedział, że Moskwa jest również zaangażowana w negocjacje w sprawie eksportu żywności do krajów w potrzebie po tym, jak wycofała się z umowy w poniedziałek.

Powiedział, że Rosja dotrzyma obietnicy wypłacenia odszkodowań krajom dotkniętym tym posunięciem, które zagwarantowało bezpieczny transport ukraińskiego zboża z portów na Morzu Czarnym.

16:15
21.07.2023

Mimo gróźb Rosji, Rheinmetall nie zrezygnuje z planów budowy fabryki czołgów na Ukrainie

Szef koncernu Armin Papperger potwierdził plany firmy w rozmowie z "Bildem". Rheinmetall, jak twierdzi prezes, współpracuje z firmą partnerską Ukroboronprom, która ma już dużą liczbę lokalizacji pod planowaną produkcję. To właśnie z tą państwową spółką Niemcy tworzą spółkę joint venture, w której będą posiadać większość udziałów.

Rheinmetall chce zbudować na Ukrainie fabrykę, która będzie produkować amunicję, pojazdy opancerzone i czołgi bojowe Panther. Zakład będzie docelowo produkować do 400 czołgów podstawowych rocznie.

Inwestycja szacowana jest na około 200 mln euro.

W czwartek Kreml zagroził zbombardowaniem przyszłej fabryki czołgów na Ukrainie po jej zakończeniu. Według rzeczniczki MSZ Marii Zacharowej, „Fabryka pojazdów opancerzonych Rheinmetall stanie się uzasadnionym celem na Ukrainie.

15:59
21.07.2023

Kyryłenko: Rodzeństwo zginęło w ostrzale

Szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko przekazał, że ok. godz. 15:00 wojska rosyjskie ostrzelały z artylerii wieś Drużba na terenie hromady (gminy) Torećk. Kyryłenko podał, że w wyniku ostrzału śmiertelnie ranne zostało rodzeństwo - 10-letni chłopiec oraz 16-latka, ranna została też starsza kobieta, którą przewieziono do szpitala.

15:45
21.07.2023

Zagrożenie minami w obwodzie charkowskim

Władze obwodu charkowskiego podały, że zagrożenie z powodu zaminowania terenu w regionie pozostaje wysokie. Przed południem na terenie hromady (gminy) Zołocziw traktor typu K-750 wjechał na minę, nie było ofiar w ludziach - czytamy.

15:20
21.07.2023

Spotkanie Putina i Łukaszenki

Służby prasowe Kremla podały, że w niedzielę 23 lipca rządzący Białorusią Aleksander Łukaszenko złoży roboczą wizytę w Rosji, podczas której spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Omówione mają zostać kwestie "dalszego rozwoju rosyjsko-białoruskich stosunków strategicznego partnerstwa i sojuszu".

14:54
21.07.2023

Czerewaty o walkach w rejonie Bachmutu

- Na kierunku bachmuckim wojska ukraińskie utrzymują inicjatywę i naciskają na wroga - oświadczył rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy. Według niego, Rosjanie stawiają "zaciekły opór", a pozycje ukraińskie zostały ostrzelane 519 razy. Czerewaty podał, że doszło do ośmiu starć zbrojnych, podczas których straty Rosjan wyniosły 74 zabitych i 152 rannych.

14:33
21.07.2023

Władimir Putin twierdzi, że Polska chce zająć część terenów Ukrainy

Prezydent Rosji po raz kolejny zabrał głos na ten temat i ponownie nie przedstawił żadnych dowodów na poparcie swoich twierdzeń.

Czytaj więcej

Władimir Putin oskarża Polskę o plany "interwencji" na Ukrainie
14:05
21.07.2023

Putin komentuje kontrofensywę Ukrainy

Na spotkaniu z członkami Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, odnosząc się do ukraińskiej kontrofensywy, że "rezultatów, przynajmniej na razie, nie ma".

13:46
21.07.2023

Apel Erdoğana w sprawie umowy zbożowej

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan ocenił, że zakończenie obowiązywania tzw. umowy zbożowej będzie miało szereg konsekwencji, w tym wzrost światowych cen żywności oraz może doprowadzić do nowych fal migracji. Erdoğan wezwał kraje Zachodu, by rozważyły żądania Rosji związane z porozumieniem tak, by można było wrócić do umowy zbożowej. Wcześniej Moskwa, która nie zgodziła się na kolejne przedłużenie obowiązywania umowy zapowiadała, że zmieni zdanie w tej kwestii tylko wtedy, gdy spełnione zostaną jej postulaty dotyczące ułatwień dla rosyjskiego eksportu żywności i nawozów.

13:21
21.07.2023

Rosja o uderzeniach w ukraińskie składy amunicji

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że siły rosyjskie zniszczyły dwa składy amunicji wojsk ukraińskich w obwodzie charkowskim i chersońskim, a w ciągu doby "skutecznie odparły" dziewięć ataków na kierunku donieckim.

13:12
21.07.2023

Rosjanie uderzyli w obiekt infrastruktury w obwodzie odeskim

Rzeczniczka ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe" Natalia Humeniuk przekazała, że wojska rosyjskie kontynuują ataki, a siedem rakiet różnych klas zostało wystrzelonych w obiekt infrastruktury w rejonie białogrodzkim obwodu odeskiego. Dodała, że sprawdzane są informacje o skali zniszczeń i że nie ma doniesień o ofiarach.

13:05
21.07.2023

Jermak o kontrofensywie Ukrainy

Kontrofensywa Sił Zbrojnych Ukrainy przebiega "zgodnie z planem", a ukraińscy żołnierze robą wszystko, by przybliżyć kraj do zwycięstwa - powiedział cytowany przez agencję Ukrinform szef kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak.

12:40
21.07.2023

Od kogo UE kupuje LNG?

Zwiększone dostawy skroplonego gazu (LNG) z rosyjskiego Novateku oznaczają, że koncern jest bliski wyprzedzenia kontrolowanego przez Kreml Gazpromu jako wiodący krajowy dostawca paliw do Europy - wynika z wyliczeń agencji Reutera.

Czytaj więcej

Czy Novatek to też Gazprom? Od kogo Unia Europejska kupuje LNG
12:22
21.07.2023

Niemcy przekazały Ukrainie 10 czołgów Leopard

Z publikowanej przez niemiecki rząd listy wynika, że Niemcy przekazały Ukrainie kolejną partię pomocy wojskowej - m.in. 10 czołgów Leopard 1A5 oraz 1,3 tys. sztuk amunicji kalibru 155 mm.

12:05
21.07.2023

Ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii stracił stanowisko

Niedawno Wadym Prystajko publicznie krytykował sarkazm Wołodymyra Zełenskiego po wypowiedzi prezydenta Ukrainy w sprawie wdzięczności Kijowa wobec Londynu za pomoc wojskową.

Czytaj więcej

Krytykował sarkazm Zełenskiego. Ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii odwołany
11:45
21.07.2023

Doniesienia o eksplozjach w Odessie

Wcześniej strona ukraińska informowała o odpaleniu przez Rosjan ponaddźwiękowych pocisków manewrujących Oniks.

11:25
21.07.2023

Ostrzał w obwodzie chersońskim

Władze obwodu chersońskiego podały, że w wyniku ostrzału prowadzonego przez wojska rosyjskie uszkodzony został budynek placówki oświatowej w miejscowości Zołota Bałka. Nie było ofiar wśród ludności cywilnej.

10:53
21.07.2023

Pola minowe hamują ukraińską ofensywę

Ukraińscy żołnierze od tygodni informują, że na południu Rosjanie przygotowali się do ukraińskiej ofensywy, budując kilka linii obrony. "Tam najtrudniejsze do przejścia są wielokilometrowe pola minowe" - mówił na antenie telewizji ICTV ukraiński żołnierz, którego oddział walczy na południu kraju. Zaznaczył, że Rosjanie miesiącami tworzyli te pola minowe, a ogromna liczba użytych min wynika z faktu, że Rosja wykorzystuje swoje zapasy magazynowe. "Nasi saperzy znajdują miny produkowane na początku lat sześćdziesiątych" - dodał.

10:19
21.07.2023

Alarm powietrzny na Ukrainie

Na terenie całej wschodniej Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny.

10:14
21.07.2023

Waszyngton wprowadził nowe sankcje, tym razem uderza w rosyjskie banki

Rosjanie twierdzą, że byli na to gotowi, ale przestały działać za granicą wydane przez nich chińskie karty Union Pay.

Czytaj więcej

USA odcinają rosyjskie banki od przelewów za granicę i chińskich kart płatniczych
09:52
21.07.2023

Polska przesunie jednostki wojskowe na wschód kraju w odpowiedzi na pojawienie się na Białorusi Grupy Wagnera

Informacje takie przekazał w rozmowie z PAP minister bez teki Zbigniew Hoffmann. Hoffmann oświadczył, że decyzję ws. przesunięcia jednostek wojskowych na wschód podjął minister Mariusz Błaszczak po przeanalizowaniu "możliwych zagrożeń w związku z obecnością Grupy Wagnera na Białorusi".

09:43
21.07.2023

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali dwie miejscowości w obwodzie mikołajowskim

O kilku ostrzałach w ciągu doby informuje Witalij Kim, gubernator obwodu mikołajowskiego.

09:15
21.07.2023

Rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych: Dzięki F-16 możemy strącać do 100 proc. wrogich rakiet

Płk Jurij Ihnat, rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy stwierdził, że F-16 pomogą w ochronie ukraińskiego nieba przed rosyjskimi samolotami i będą w stanie strącać niemal każdą wrogą rakietę i każdego drona. Obecnie, zdaniem płk Ihnata, Ukraińcy strącają 70-80 proc. obiektów w czasie ataków powietrznych. Z F-16, jak dodał, odsetek ten może wzrosnąć do niemal 100 proc.

09:02
21.07.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 13,788 mln osób

Z informacji przekazywanych przez Straż Graniczną wynika, że w ciągu doby do Polski z Ukrainy wjechało 32,7 tys. osób. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 29,9 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - 11,969 mln osób. 

08:55
21.07.2023

Rosja nie podniesie minimalnego wieku poborowych

Wiek, w którym Rosjanie zaczynają być powoływani do odbycia zasadniczej służby wojskowej, nie zostanie podniesiony z 18 do 21 lat, jak wcześniej zapowiadano - oświadczył Andriej Kartapołow, przewodniczący komisji obrony Dumy. Podniesiony zostanie natomiast maksymalny wiek, w jakim mężczyzna może zostać powołany do armii - do 30 lat (dotychczas - 27).

08:43
21.07.2023

Obwód odeski: Dwa wozy strażackie zniszczone w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego

Informacje takie podaje na swoim kanale w serwisie Telegram ukraińska Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

08:19
21.07.2023

Brytyjski resort obrony: Ostatnia grupa więźniów kończy służbę w Grupie Wagnera

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii przypomina, że to wcielenie więźniów do Grupy Wagnera, w zamian za obietnicę darowania im reszty odsiadywanej kary, pomogło Rosjanom zająć Bachmut. W walkach o to miasto miało zginąć 20 tys. najemników-więźniów.

08:09
21.07.2023

Cztery ofiary ataku na obiekt infrastruktury przemysłowej w obwodzie zaporoskim

Informacje takie przekazuje na swoim kanale w serwisie Telegram Jurij Małaszko, gubernator obwodu zaporoskiego. Ofiary to robotnicy w wieku 29, 30, 33 i 43 lata.

08:04
21.07.2023

Rosjanie ostrzelali terminale zbożowe w obwodzie odeskim, są ranni

Nad ranem Rosjanie wystrzelili pociski Kalibr w terminale zbożowe w obwodzie odeskim - informuje gubernator obwodu, Ołeh Kiper, na swoim kanale w serwisie Telegram. "To czwarty atak państwa terrorystycznego na obwód odeski w tym tygodniu. O świcie Rosjanie wystrzelili pociski Kalibr z okrętów na Morzu Czarnym" - napisał. Według gubernatora trafiony został terminal zbożowy, w którym przechowywane było 100 ton groszku i 20 ton jęczmienia. Dwie osoby zostały ranne w wyniku ostrzału.

07:38
21.07.2023

W ciągu doby, w wyniku rosyjskiego ostrzału, w obwodzie donieckim zginęły dwie osoby

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko.

07:14
21.07.2023

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali obwód chersoński 45 razy

Na obwód chersoński spadły w ciągu doby 243 pociski. W wyniku ostrzału nikt nie ucierpiał - wynika z wpisu Ołeksandra Prokudina, gubernatora obwodu chersońskiego, w serwisie Telegram.

07:06
21.07.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 240 690 żołnierzy, 4 133 czołgi, 8 080 pojazdów opancerzonych, 4 610 zestawów artyleryjskich, 692 wyrzutni rakiet, 440 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 310 śmigłowców, 3 933 bezzałogowe statki powietrzne, 1 298 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 7 145 pojazdów (w tym cystern) i 685 jednostek sprzętu specjalnego.

07:01
21.07.2023

Dyrektor CIA: Władimir Putin to apostoł zemsty

- Putin jest kimś kto generalnie uważa, że zemsta to danie, które smakuje najlepiej na zimno - stwierdził szef CIA William Burns. - Z mojego doświadczenia wynika, że Putin jest największym apostołem zemsty, więc zdziwiłbym się, gdyby Prigożyn uniknął dalszego odwetu - dodał.

Czytaj więcej

Szef CIA w lipcu o Prigożynie: Na jego miejscu nie zwalniałbym degustatora jedzenia
06:38
21.07.2023

Osiem uderzeń ukraińskiego lotnictwa na Rosjan w ciągu doby

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podaje, że w ciągu doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło osiem uderzeń na zgrupowania Rosjan. Ukraińscy lotnicy zniszczyli też jeden zestaw obrony przeciwlotniczej. Ukraińska artyleria i wojska rakietowe ostrzelały 10 jednostek artylerii na pozycjach ogniowych oraz dwa zestawy przeciwlotnicze i dwie stacje walki radioelektronicznej oraz "cztery inne ważne obiekty wroga".

06:22
21.07.2023

Rosja może zagrozić statkom na Morzu Czarnym atakami rakietowymi czy samolotowymi

Jednak od czasu zatopienia okrętu flagowego Floty Czarnomorskiej, krążownika Moskwa, Rosjanie starają się unikać zbliżania do ukraińskich wybrzeży.

Czytaj więcej

Ukraina i Rosja toczą wojnę na śmierć i życie o zboże
05:45
21.07.2023

ISW: Ataki Rosji na ukraińskie porty mogą mieć na celu doprowadzenie do napięć między Ukrainą a m.in. Polską

Think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną, zwraca uwagę, że "Rosja prawdopodobnie próbuje zintensyfikować podziały pomiędzy Ukrainą a rządami państw Europy Środkowej, w związku z tym, że Ukraina i Zachód szukają nowej drogi dla eksportu zboża z Ukrainy", po tym jak Rosja odstąpiła od "porozumienia zbożowego" i zaczęła niszczyć ukraińskie porty.

Czytaj więcej

Rosja atakuje ukraińskie porty, by doprowadzić do napięcia między Ukrainą a Polską?
05:09
21.07.2023

Rosyjska Marynarka Wojenna ćwiczyła na Morzu Czarnym

Flota Czarnomorska przeprowadziła ćwiczenia na Morzu Czarnym, w czasie których załogi rosyjskich okrętów szkoliły się z izolowania wód tymczasowo wyłączonych z ruchu statków - podał rosyjski resort obrony. Ćwiczenia obejmowały "wykorzystanie środków mających na celu zatrzymanie statku", który wpłynął na wody wyłączone z ruchu - wynika z komunikatu Ministerstwa Obrony Rosji. Ćwiczenia obejmowały też strzelania z użyciem manewrujących pocisków przeciwokrętowych.

04:34
21.07.2023

Zełenski: W ciągu czterech dni Rosjanie wystrzelili w kierunku Ukrainy niemal 70 pocisków

- W ciągu zaledwie czterech dni tego tygodnia, od poniedziałku, rosyjscy terroryści użyli niemal 70 pocisków różnego typu, niemal 90 dronów-kamikadze Shahed, przeciwko naszemu państwu (...) przeciw Odessie i obwodowi odeskiemu, Mikołajowowi i innym południowym miastom - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. - Oczywiście nasi wojownicy zdołali zestrzelić część wrogich rakiet i dronów, dziękuję każdemu z obrońców naszego nieba za to... Ale niestety zdolności ukraińskiej obrony przeciwlotniczej nie są jeszcze wystarczające, by bronić całego ukraińskiego nieba... Pracujemy z naszymi partnerami tak aktywnie, jak to możliwe, by pozyskać dodatkowe zestawy obrony przeciwlotniczej, które zapewnią pokój i bezpieczeństwo Odessie i innym miastom (...) naszego kraju - dodał.

04:30
21.07.2023

Putin nakazał przygotować plan rozbudowy obozów wojskowych w Arktyce

Władimir Putin nakazał przygotowanie do 1 września planu stworzenia infrastruktury socjalnej, bazy mieszkaniowej i infrastruktury energetycznej w miejscowościach w rosyjskiej Arktyce, gdzie znajdują się rosyjskie jednostki wojskowe. Plany mają powstać dla każdej takiej miejscowości lub dla grupy miejscowości połączonych w aglomerację. Prezydent Rosji poparł też pomysł tworzenia tzw. twierdz w Arktyce - miejsc o strategicznym znaczeniu dla kraju.

04:27
21.07.2023

Prezydent Mołdawii: Nie można popierać morderców, by cena gazu była niższa

Maia Sandu, prezydent Mołdawii, w czasie spotkania z mieszkańcami jednej z wiosek, przekonywała, że "nie można popierać morderców, by cena gazu była o dolara mniejsza". - Pokój jest ważniejszy niż cena gazu, nigdy nie będziemy po stronie agresorów - przekonywała Sandu.

04:23
21.07.2023

Minister kultury Ukrainy podał się do dymisji

Ołeksandr Tkaczenko, minister kultury i polityki informacyjnej Ukrainy, wysłał premierowi pismo ze swoją rezygnacją ze stanowiska. Tkaczenko wyjaśnia na swoim kanale w serwisie Telegram, że jest to związane z "serią nieporozumień dotyczących wagi kultury w czasie wojny". Zdaniem Tkaczenki kultura w czasie wojny jest ważna, ponieważ "wojna toczy się nie tylko o ziemię, ale też o ludzi, a ludzie to nasza pamięć, historia, język, kreatywność pomimo wojny, dziedzictwo i przeszłość dla dobra przyszłości". Tkaczenko podkreślił, że budżet na kulturę jest nie mniej ważny niż budżet na drony, ponieważ "kultura jest tarczą chroniącą naszą tożsamość i nasze granice".

04:19
21.07.2023

Przedstawiciel Białego Domu: Ukraina może otrzymać F-16 pod koniec roku

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu, John Kirby, jest przekonany, że myśliwce F-16 mogą trafić na Ukrainę pod koniec roku. Kirby mówił o tym w rozmowie z Fox News. Jednocześnie Kirby stwierdził, że tym, czego Ukraina potrzebuje obecnie najbardziej, jest amunicja, artyleria, zestawy przeciwlotnicze i pojazdy opancerzone. - Same F-16 nie wystarczą, by zmienić sytuację - ocenił Kirby.

04:18
21.07.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 512