Władimir Putin oskarża Polskę o plany "interwencji" na Ukrainie

Nie przedstawiając żadnych dowodów prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że Polska planuje zajęcie części zachodniej Ukrainy.

Publikacja: 21.07.2023 14:31

Prezydent Rosji Władimir Putin

Prezydent Rosji Władimir Putin

Foto: Alexander KAZAKOV / SPUTNIK / AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 513

Władimir Putin wziął udział w spotkaniu operacyjnym ze stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.

Cytowany przez agencję Interfax prezydent Rosji powiedział, że plany utworzenia polsko-litewsko-ukraińskiej formacji wojskowej mają na celu późniejszą okupację zachodniej Ukrainy.

Putin: Polscy przywódcy liczą na interwencję na Ukrainie

Putin przekonywał, że mowa o "regularnej, zgranej, wyposażonej jednostce wojskowej, która ma być wykorzystana do działań na terytorium Ukrainy". Prezydent Rosji oświadczył, że "rzekomo" chodzić będzie o "zapewnienie bezpieczeństwa" zachodniej Ukrainie, "ale w rzeczywistości, jeśli można nazwać rzecz po imieniu, późniejszą okupację tych terytoriów". - Przecież perspektywa jest oczywista – jeśli polskie jednostki wejdą np. do Lwowa lub innych terenów Ukrainy, to tam zostaną. I pozostaną na zawsze - mówił Putin, cytowany przez rosyjskie źródła.

Czytaj więcej

Grupa Wagnera przy granicy z Polską będzie ćwiczyć z armią Białorusi

- Co do polskich przywódców, to zapewne liczą na utworzenie jakiejś koalicji pod parasolem NATO i bezpośrednią interwencję w konflikcie na Ukrainie, by potem urwać dla siebie grubszy kawałek, by odzyskać, jak im się wydaje, ich historyczne tereny, dzisiejszą zachodnią Ukrainę - powiedział prezydent Rosji.

Putin: Odpowiemy na agresję na Białoruś

Ponownie nie przedstawiając żadnych dowodów Putin powiedział także, że polskie władze "marzą" też o ziemiach białoruskich.

- Ale jeśli chodzi o Białoruś, to jest ona częścią Państwa Związkowego (Związku Białorusi i Rosji - red.). Rozpętanie agresji przeciw Białorusi będzie oznaczało agresję na Federację Rosyjską - oświadczył Władimir Putin dodając: - Odpowiemy na to za pomocą wszelkich dostępnych nam środków.

Putin: Zachodnie ziemie Polski to dar Stalina dla Polaków

Odnosząc się do zmian granic Polski w wyniku II wojny światowej Władimir Putin mówił też członkom Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, że Polska "otrzymała znaczące ziemie" na swym obecnym zachodzie dzięki Józefowi Stalinowi.

Czytaj więcej

Putin nie pojedzie na szczyt BRICS do RPA. Wiadomo, kto go zastąpi

- Zachodnie tereny dzisiejszej Polski są darem Stalina dla Polaków. Czy nasi przyjaciele w Warszawie o tym zapomnieli? Przypomnimy - powiedział rosyjski prezydent. Putin nie wspomniał przy tym o ziemiach, które Polska utraciła na wschodzie.

W ubiegłym tygodniu rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa twierdziła w rozmowie z Al-Dżazirą, że obecnie istnieje "oczywista chęć" Polski do inwazji na zachodnią część Ukrainy i że dlatego Ukraina nie jest zapraszana do członkostwa w NATO.

Siergiej Naryszkin: Warszawa zaczyna rozumieć, że klęska Ukrainy to kwestia czasu

W piątek na spotkaniu Putina ze stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej głos zabrał Siergiej Naryszkin, dyrektor rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego. Powiedział on, że Warszawa zaczyna rozumieć, iż klęska Ukrainy "to kwestia czasu".

- W związku z tym polskie kierownictwo intensyfikuje nastroje do wprowadzenia kontroli na zachodnich terytoriach Ukrainy poprzez rozmieszczenie tam swoich wojsk - oświadczył, nie podając dowodów.

Według szefa Służby Wywiadu Zagranicznego, planowane jest "znaczne zwiększenie" liczebności sił Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady.

Brygada ta została powołana w 2014 r., a sformowana w 2015 r., liczy ponad cztery tysiące żołnierzy, którzy na co dzień stacjonują w swoich jednostkach macierzystych. Celem powołania jednostki było zacieśnienie współpracy między tworzącymi ją państwami, brygada miała być wykorzystywana w operacjach zarządzania kryzysowego, podejmowanych na podstawie mandatu udzielonego przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Od momentu powstania Brygada uczestniczyła w różnych ćwiczeniach międzynarodowych.

Władimir Putin wziął udział w spotkaniu operacyjnym ze stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.

Cytowany przez agencję Interfax prezydent Rosji powiedział, że plany utworzenia polsko-litewsko-ukraińskiej formacji wojskowej mają na celu późniejszą okupację zachodniej Ukrainy.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 845
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 844
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 842
Świat
W Tajlandii urodziły się bliźnięta słoni. "To cud"
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 841
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 840