Rosja: Tajemnicza śmierć młodego biznesmena, miał dostęp do tajemnic Kremla

W wieku 40 lat zmarł nagle Anton Czerepiennikow sławny w Rosji przedsiębiorca technologiczny. Jego ICS Holding ma równowartość 14 mld zł. Projektował rosyjskie serwery, przechowalnie baz danych, systemy bezpieczeństwa, satelity, tablety. Miał dostęp do największych tajemnic rosyjskiego reżimu. Jako wstępną przyczyną śmierci podano zatrzymanie akcji serca.

Publikacja: 22.07.2023 12:03

Rosja: Tajemnicza śmierć młodego biznesmena, miał dostęp do tajemnic Kremla

Foto: Julia Ostrouchowa

Czerepiennikow studiował na Moskiewskim Państwowym Uniwersytecie Technicznym im. Baumana na wydziale bezpieczeństwa informacji; ukończył też Moskiewski Państwowy Uniwersytet Inżynierii Lądowej, przypomina gazeta Kommersant.

Cyfrowy guru Rosji

W 2005 roku Anton Czerepiennikow założył firmę Osnowa Lab, która opracowywała programy do poszukiwań różnych wydarzeń. W2014 roku wszedł do biznesu e-sportowego i wraz z partnerami założył Virtus.pro i uruchomił holding e-sportowy ESforce (obecnie należący do portalu społecznościowego Wkontakcie).

W latach 2017-2018 Anton Czerepiennikow założył holding Cytadela, w skład którego wchodzili twórcy systemów do wyszukiwania operacyjnego i bezpieczeństwa informacji. Do końca 2018 r. w holdingu znajdowało się 5 z 7 firm, które rosyjskie ministerstwo rozwoju cyfrowego zarekomendowało do opracowania narzędzi do wykonania tzw. ustaw Jarowoj (od nazwiska deputowanej, która je odczytała w parlamencie). Ustawy z 2018 r zwiększyły kontrolę rosyjskich służb nad obywatelami kraju, dając dostęp, m.in. do danych operatorów komórkowych i internetowych.

W grudniu 2018 roku Czerepiennikow powołał wieloprofilową grupę informatyczną X-Holding, do której przeniósł wszystkie istniejące i nowe aktywa z zakresu IT, produkcji serwerów i systemów przechowywania danych: łącznie 23 spółki.

W 2020 roku Czerepiennikow po raz kolejny przeniósł 100 proc. holdingu ICS do holdingu USM miliardera Aliszera Umanova (jeden z najbogatszych Rosjan, od rosyjskiej agresji na Ukrainę objęty sankcjami Zachodu - red, jego europejskie i amerykańskie aktywa są zamrożone -red) w zamian za 10 proc. YueSeM Telecom (który jest właścicielem MegaFon - największy operator komórkowy Rosji kontrolowany przez struktury Usmanowa -red) ). Anton Czerepennikow zachował stanowisko prezesa ICS Holding, stanowiska w spółkach zależnych, a także objął stanowisko dyrektora operacyjnego YueSam Telecom i dołączył do rad dyrektorów USM i MegaFon.

Odkupił aktywa, przygotowywał IPO

Jednak w marcu 2022 r. po agresji Putina na Ukrainę, biznesmen odkupił od objętego sankcjami Usmanowa ICS Holding, a następnie rozdzielił aktywa. Zajmujące się rozwiązaniami bezpieczeństwa informacji Garda Technologies oraz Biuro 1440, zajmujące się tworzeniem systemów satelitarnej transmisji danych na niskiej orbicie, pozostało pod kontrolą ICS Holding.

W 2023 roku okazało się, że firma przygotowuje się do IPO. Przychody ICS Holding w 2022 roku, według własnych danych, wyniosły 93,4 mld rubli, EBITDA - 34,1 mld rubli, zysk netto - 20,4 mld rubli (950 mln zł). Większość - 60 proc. przychodów pochodziło ze sprzedaży systemów przechowywania danych. Firma analityczna Technologies of Trust (dawny rosyjski oddział PwC) oszacowała wartość inwestycji ICS Holding na 300 miliardów rubli (13,3 mld zł).

„Anton był superenergicznym, superambitnym, nierealistycznie odważnym przedsiębiorcą, który był w stanie zgromadzić wokół siebie unikalny zespół inżynierów i programistów” – pisał szef ministerstwa rozwoju cyfrowego Maksut Szadajew na oficjalnym kanale resortu.

Minister zauważył, że pod kierownictwem Antona Czerepiennikowa, ICS Holding stał się jedną z największych firm technologicznych Rosji: „Anton stworzył satelity z szerokopasmowym dostępem do niskiej orbity, rozwinął stacje bazowe, zbudował unikalną w skali kraju produkcję rosyjskich serwerów, systemów przechowywania danych i tabletów. To dzięki aktywnej pozycji Antona i sukcesom jego firm branża szybko się rozwijała. Jego odejście jest ogromną stratą dla nas wszystkich”.

Czerepiennikow studiował na Moskiewskim Państwowym Uniwersytecie Technicznym im. Baumana na wydziale bezpieczeństwa informacji; ukończył też Moskiewski Państwowy Uniwersytet Inżynierii Lądowej, przypomina gazeta Kommersant.

Cyfrowy guru Rosji

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Dlaczego Wiz odrzucił ofertę Alphabetu wartą 23 mld dolarów?
Biznes
Wenecki podatek turystyczny to sukces: przyniósł miastu miliony
Biznes
Czy KGHM zaskoczy zyskami?
Biznes
Co dalej z cenami za internet i komórkę? Ważne prawo w Senacie
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Materiał promocyjny
Sprzedawaj tam, gdzie kupujący szukają Twoich produktów