04:36
07.03.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 377
00:35
07.03.2023

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

00:15
07.03.2023

USA odmówiły wiz rosyjskim delegatom

Rosja oburzona.

Czytaj więcej

USA odmówiły wydania wiz rosyjskim delegatom na sesję informatyczną w ONZ
23:57
07.03.2023

MAEA informuje o nasileniu działań wojennych w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

23:31
06.03.2023

Stany Zjednoczone i Litwa zobowiązują się wspierać Kijów „dopóki Ukraina nie zwycięży”

Stany Zjednoczone i Litwa zobowiązały się w poniedziałek do dalszego wspierania Kijowa „dopóki Ukraina nie zwycięży” i wezwały innych sojuszników do takich samych działań.

We wspólnym oświadczeniu wydanym po spotkaniu w Waszyngtonie sekretarz stanu Antony Blinken i minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis przekazalili, że ich kraje będą nadal pomagać Ukrainie „w łagodzeniu cierpień jej mieszkańców oraz w obronie jej suwerenności i integralności terytorialnej w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową”. ”.

Przywódcy wezwali Rosję do zakończenia wojny i wycofania wszystkich swoich żołnierzy i sprzętu z Ukrainy.

23:11
06.03.2023

Protesty w Gruzji przeciwko wzorowanym na rosyjskiej ustawie prawie o "zagranicznych agentach"

Zawarte w projekcie przepisy wymagałyby, aby organizacje otrzymujące ponad 20 procent swoich funduszy z zagranicy zarejestrowały się jako „zagraniczni agenci” i poddały się monitorowaniu przez ministerstwo sprawiedliwości, w przeciwnym razie zostaną ukarane wysokimi grzywnami.

Czytaj więcej

Gruzja i prawo o "zagranicznych agentach". Bójka w parlamencie, protesty na ulicach
22:49
06.03.2023

Hasztag "Chwała Ukrainie!" na szczycie światowych trendów na Twitterze

To ostatnie słowa wypowiedziane przez bezbronnego jeńca, którego rozstrzelali Rosjanie.

22:24
06.03.2023

Nie ma planów odwrotu z Bachmutu

Wołodymyr Zełenski przewodniczył w poniedziałek spotkaniu, na którym najwyższe dowództwo wojskowe „opowiedziało się za kontynuacją operacji obronnej i dalszym wzmocnieniem naszych pozycji w Bachmucie”.

Najwyższy doradca Zełenskiego, Mychajło Podolak, powiedział, że nie podjęto decyzji o odwrocie z powodu „konsensusu wśród wojska co do potrzeby dalszej obrony miasta” i miażdżenia sił wroga „podczas budowy nowych linii obrony”.

22:00
06.03.2023

Ukraina Prosi Stany Zjednoczone o zabronioną traktatem broń

Kijów wezwał członków amerykańskiego Kongresu o wywieranie nacisku na Biały Dom w celu wyrażenia zgody na wysłanie na Ukrainę bomb MK-20, znanych też jako CBU-100.

Czytaj więcej

Kijów prosi Stany Zjednoczone o zakazaną broń
21:40
06.03.2023

Białoruś. Zatrzymania w pobliżu miejsca ataku na rosyjski samolot A-50

W poniedziałek w pobliżu miejsca ataku na rosyjski samolot rozpoznawczy zatrzymano 20 osób. Sześć z nich trafiło do aresztu śledczego.

Według Centrum Praw Człowieka „Wiasna” zatrzymania miały miejsce niedaleko lotniska Maczuliszczew,, gdzie 26 lutego w wyniku sabotażu białoruskich partyzantów uszkodzony został samolot rozpoznawczy  A-50.

Białoruskie KGB miało dokonać nalotu na wszystkich, którzy którzy byli prześladowani z powodów politycznych w latach 2020-2023.

21:17
06.03.2023

6 marca: 130 rosyjskich ataków na ukraińskie pozycje pod Bachmutem

Według rzecznika wschodniego ugrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhija Czerewatyja, rosyjskie wojska uderzyły 6 marca na ukraińskie pozycje w pobliżu Bachmutu w obwodzie donieckim około 130 razy.

W wieczornym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że Rosja kontynuuje szturm na Bachmut i jego okolice „niezależnie od strat”.

20:59
06.03.2023

Gubernator obwodu dniepropietrowskiego wzywa cywilów do zdawania broni

Cywile w obwodzie dniepropietrowskim muszą zwrócić broń palną i amunicję przekazaną przez policję na początku rosyjskiej inwazji, ponieważ sytuacja w regionie „ustabilizowała się” – powiedział 6 marca gubernator Serhij Łysak.

Według Łysaka niektórzy miejscowi oddali już broń, ale ci, którzy tego nie zrobili, powinni to zrobić w ciągu najbliższych dziesięciu dni.

7 marca 2022 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wydało dekret zezwalający uprawnionym cywilom na Ukrainie na otrzymywanie broni w celu odparcia rosyjskiej agresji. Zgodnie z dekretem cywile muszą zwrócić broń w ciągu dziesięciu dni od zakończenia lub odwołania stanu wojennego w kraju.

20:28
06.03.2023

Rosja poniosła ogromne straty pod Bachmutem

Wysoki urzędnik NATO, który w poniedziałek rozmawiał z CNN pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedział, że wnioski dotyczące tak wysokich strat Rosji zostały wyciągnięte na podstawie analizy wielu czynników.

Czytaj więcej

NATO: Rosja straciła pod Bachmutem 5 razy więcej żołnierzy niż Ukraina
20:08
06.03.2023

Rosjanie dalej bez dostępu do swoich walutowych oszczędności

Rosjanie dalej bez dostępu do swoich walutowych oszczędności Bank Rosji przedłużył o kolejne sześć miesięcy ograniczenia w wypłacie gotówki w obcej walucie zgromadzonej na kontach osobistych.

Czytaj więcej

Rosja przedłuża blokadę oszczędności swoim obywatelom
19:51
06.03.2023

Niezależny rosyjski dziennikarz skazany za "fałszywe informacje o armii"

Rosyjski niezależny dziennikarz Andriej Nowaszow został skazany na osiem miesięcy więzienia za świadome rozpowszechnianie fałszywych informacji o rosyjskiej armii.

Nowaszow został uznany za winnego zdyskredytowania armii za cztery posty w mediach społecznościowych, a także repost artykułu, w którym oskarżono siły rosyjskie o ostrzał infrastruktury cywilnej podczas wielomiesięcznej bitwy o Mariupol.

19:22
06.03.2023

Transparency International nielegalna w Rosji

Grupa z siedzibą w Berlinie jest najbardziej znana z corocznego rankingu krajów, obejmującego Rosję, pod względem stopnia korupcji.

Czytaj więcej

Antykorupcyjna Transparency International organizacją niepożądaną w Rosji
19:02
06.03.2023

FSB twierdzi, że uniemożliwiła zamach bombowy na biznesmena popierającego Putina

Rosyjskie służby bezpieczeństwa twierdzą, że udaremniły wspierany przez Ukrainę zamach na znanego rosyjskiego biznesmena.

FSB, główna rosyjska agencja wywiadu wewnętrznego, poinformowała, że interweniowała w celu powstrzymania spisku, który polegał na podłączeniu zdalnie sterowanej bomby domowej roboty do podwozia samochodu, którym jeździł Konstantin Małofiejew.

Małofiejew jest gorącym zwolennikiem Władimira Putina, właścicielem konserwatywnego kanału telewizyjnego promującego poglądy nacjonalistyczne i zdecydowanie popierającego wojnę Rosji na Ukrainie

W oświadczeniu FSB oskarżyła ukraińskie służby bezpieczeństwa o to, że stoją za zamachem, który, jak twierdzi, zorganizował w ich imieniu mieszkający na Ukrainie rosyjski skrajnie prawicowy działacz Denis Kapustin.

18:47
06.03.2023

Ukraińskie władze naciskają na międzynarodowe śledztwo w związku z rozstrzelaniem bezbronnego jeńca

"Kolejny dowód na to, że ta wojna jest ludobójcza. Konieczne jest, aby Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Karim Ahmad Khan wszczął natychmiastowe śledztwo  w sprawie tej ohydnej zbrodni wojennej" - napisał szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba.

18:19
06.03.2023

Ukraina przewiduje wzrost PKB o zaledwie 1 procent w 2023 roku

Ministerstwo gospodarki Ukrainy obniżyło prognozę wzrostu PKB na 2023 rok do 1 proc.

Ministerstwo wcześniej przewidywało, że gospodarka, która została dotknięta rosyjską inwazją i skurczyła się o około jedną trzecią w zeszłym roku, wzrośnie w tym roku o 3,2 proc.

Nowe dane opierają się na ocenie, że walki będą trwały dłużej niż do połowy tego roku.

17:58
06.03.2023

Emerytowany generał broni: Rosyjska doktryna wojskowa legła w gruzach

- Rosyjskie przełamania ukraińskiej obrony są nieznaczące, w skali operacyjnej - żadne - ocenił gen. Waldemar Skrzypczak.

Czytaj więcej

Gen. Skrzypczak: W ciągu 2-3 miesięcy Rosjanie utracą zdolność do jakiegokolwiek zrywu zaczepnego
17:37
06.03.2023

Rzecznik ukraińskiego lotnictwa: Rosji kończą się rakiety? Nie wyciągajmy pochopnych wniosków

- Wszyscy chcą wierzyć, że się kończą. Ale nie wyciągajmy pochopnych wniosków. Rosja zrobi wszystko, aby zdobyć jak najwięcej broni na wojnę z Ukrainą - powiedział Jurij Ignat.

Czytaj więcej

Jurij Ignat: Rosja na „głodzie rakietowym”. Zrobi wszystko, by kupić broń
17:06
06.03.2023

Ambasada Ukrainy bada okoliczności śmierci Ukrainki w Wielkiej Brytanii

Ambasada Ukrainy współpracuje z brytyjską policją w celu ustalenia okoliczności śmierci Ukrainki w Wielkiej Brytanii. „Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zostało poinformowane o śmierci obywatela Ukrainy w hrabstwie Devon w Wielkiej Brytanii. Ambasada Ukrainy współpracuje już z brytyjskimi funkcjonariuszami organów ścigania w celu wyjaśnienia wszystkich okoliczności i nawiązuje kontakt z jej bliskimi” – poinformowało MSZ.

Biuro prasowe dodało, że przyczynę śmierci ma ustalić śledztwo. W Devon policja znalazła na plaży nieprzytomną 14-letnią Ukrainkę, która wkrótce potem zmarła w szpitalu.

16:46
06.03.2023

Ukraińska tenisistka dedykuje swój tytuł "wszystkim ludziom, którzy walczą i umierają za Ukrainę"

Ukraińska tenisistka Marta Kostiuk wygrała turniej WTA w Austin w Teksasie.

W finale pokonała Rosjankę Warwarę Graczewą 6:3, 7:5. Po zakończonej grze zawodniczki nie wymieniły uścisku dłoni.

Podczas ceremonii wręczenia nagród Kostiuk powiedziała:  - Będąc w miejscu, w którym się teraz znajduję, zdobycie tego tytułu jest niezwykle wyjątkowe. Chcę zadedykować ten tytuł Ukrainie i wszystkim ludziom, którzy teraz walczą i umierają.

16:16
06.03.2023

Śledczy zidentyfikowali 3 rosyjskich żołnierzy zamieszanych w zbrodnie wojenne w Irpieniu

Wśród nich jest dowódca plutonu zwiadowczego 173. oddzielnego batalionu rozpoznawczego oraz dwóch żołnierzy ze 137. Pułku Spadochronowego Gwardii ze 106. Dywizji Powietrznodesantowej Gwardii.

Policja ustaliła, że w dniach 5-6 marca 2022 r. rosyjskie wojsko ostrzelało 10 pojazdów na ulicach Oleha Koshevoho i Nezalezhnosti. W wyniku ataków zginęło 9 osób próbujących się ewakuować, a 12 zostało rannych.

Rosyjscy żołnierze wrzucili granat do pierwszego samochodu konwoju ewakuacyjnego, w którym znajdowała się rodzina z 1,5-letnim dzieckiem. Kierowca zginął na miejscu, a pasażer zmarł później w wyniku odniesionych obrażeń. Kobieta z dzieckiem przeżyła.

Rosyjscy żołnierze nadal strzelali do innych pojazdów w konwoju, mimo że nie stanowiły one żadnego zagrożenia. Następnie zabrali ocalałych i przetrzymywali ich przez kilka godzin w zdobytym domu, ale „nie pozwolili nikomu zabrać ciężko rannych, którzy leżeli na ziemi i powoli umierali, ani nie pozwolili, aby ciała zmarłych były zabrane”, według świadków.

15:58
06.03.2023

Rosjanie serią z pistoletu maszynowego zamordowali bezbronnego ukraińskiego jeńca

W ostatnich chwilach życia ukraiński więzień wypowiada „Chwała Ukrainie!”. Następnie rozlega się seria z pistoletu maszynowego, zakrwawiony mężczyzna upada.

Czytaj więcej

Bezbronny jeniec wojenny zamordowany przez Rosjan serią strzałów w głowę
15:42
06.03.2023

UE zbliża się do uzgodnienia wspólnych zakupów amunicji dla Ukrainy

Europejscy ministrowie obrony przedyskutują plany przyspieszenia dostaw amunicji kalibru 155 mm na Ukrainę, która apeluje o więcej pocisków artyleryjskich do walki z rosyjską inwazją oraz o wspólne zamówienie większej ilości amunicji.

Hanno Pevkur, estoński minister obrony, który doprowadził do tego, by UE zamówiła miliony pocisków, powiedział, że wierzy, że ministrowie osiągną „polityczny konsensus” w sprawie wspólnych zamówień podczas środowego spotkania w Sztokholmie.

15:17
06.03.2023

Wyliczono wojenne straty w ukraińskim środowisku

Jak poinformował ukraiński minister środowiska Rusłan Strilec podczas konferencji "Zjednoczeni dla Sprawiedliwości”, która odbyła się we Lwowie, straty w ukraińskim środowisku spowodowane przez rosyjską agresję wyniosły dotychczas 76,5 miliarda euro.

Czytaj więcej

Wojna w Ukrainie. Wyliczono dotychczasowe straty w środowisku
14:57
06.03.2023

Strajk kierowców autobusów miejskich w okupowanym Mariupolu: Nie dostają pensji, brakuje im paliwa

O strajku kierowców transportu publicznego w okupowanym przez Rosjan Mariupolu pisze na swoim kanale w serwisie Telegram Petro Andriuszczenko, doradca ukraińskiego mera miasta. Powodem strajku ma być niewypłacanie wynagrodzeń kierowcom. Ponadto w mieście ma brakować paliwa do autobusów, ponieważ większość paliwa przejęła rosyjska armia.

14:44
06.03.2023

Dowództwo ukraińskiej armii rekomenduje dalszą obronę Bachmutu

W czasie poniedziałkowego spotkania Sztabu Naczelnego Wodza ukraińskiej armii, dowództwo Sił Zbrojnych Ukrainy opowiedziało się za kontynuowaniem operacji obronnej w Bachmucie - podaje służba prasowa prezydenta Ukrainy.

14:32
06.03.2023

Gaël Ondoua, piłkarz reprezentacji Kamerunu, twierdzi, że nie gra w swoim niemieckim klubie, bo jest Rosjaninem

"W klubie, z którym mam kontrakt do końca sezonu, nie biorą mnie już pod uwagę. Mimo że mam doświadczenia z gry na mistrzostwach świata. Mimo pauzowania za kartki defensywnego pomocnika (Hannoveru 96). Mimo faktu, że obrońcy muszą być przesuwani do środka pola. Mimo serii porażek w ostatnich kolejkach. Nie ma najmniejszej szansy, że pojawię się na murawie w tym sezonie" - napisał 27-letni piłkarz na stronie Sports.ru.

Czytaj więcej

Piłkarz z Kamerunu twierdzi, że nie gra, bo jest Rosjaninem
14:04
06.03.2023

Więcej transakcji w juanach niż w dolarach na giełdzie w Moskwie

Rośnie zależność rosyjskich rynków finansowych od chińskiej waluty. W lutym po raz pierwszy w historii rosyjskiej giełdy transakcji w juanach było więcej niż w dolarach.

Czytaj więcej

Juan rozpycha się w Rosji, wymuszona zmiana głównej waluty
13:53
06.03.2023

Kogo przewiózł z Rosji do Niemiec Bombardier Challenger 4, który miał być samolotem medycznym?

Spekuluje się, że na pokładzie mógł być Siergiej Rołdugin, Ramzan Kadyrow albo Nikołaj Rastorgujew.

Czytaj więcej

Ratowanie wiolonczelisty, który jest "portfelem Putina"
13:50
06.03.2023

Cichanouska skazana zaocznie na 15 lat pozbawienia wolności

Sąd w Mińsku skazał również, także zaocznie, na 18 lat więzienia Pawła Łatuszkę, byłego ambasadora Białorusi w Polsce, we Francji, Hiszpanii i przy UNESCO.

Czytaj więcej

Białoruś. Swiatłana Cichanouska skazana na 15 lat więzienia
13:19
06.03.2023

Na Morzu Czarnym jest obecnie 15 rosyjskich okrętów

Trzy z tych okrętów uzbrojone są łącznie w 16 pocisków Kalibr - poinformowało ukraińskie Dowództwo Marynarki Wojennej.

13:14
06.03.2023

Prigożyn twierdzi, że napisał list ws. amunicji, po czym jego przedstawiciela wyrzucono ze sztabu rosyjskiego zgrupowania na Ukrainie

"6 marca, o 8 rano, mojemu przedstawicielowi w sztabie unieważniono przepustkę pozwalającą na wstęp do sztabu zgrupowania" - pisze Jewgienij Prigożyn.

Czytaj więcej

Przedstawiciel Prigożyna wyrzucony ze sztabu rosyjskich wojsk na Ukrainie
12:51
06.03.2023

Minister obrony Ukrainy: Kupimy tyle dronów, ile ukraińskie firmy mogą wyprodukować

Ołeksij Reznikow, minister obrony Ukrainy, w rozmowie z serwisem liga.net mówi, że potrzeby ukraińskiej armii jeśli chodzi o bezzałogowe statki powietrzne są tak duże, że resort obrony jest gotów kupić wszystkie drony, które ukraińskie firmy zdołają wyprodukować.

12:39
06.03.2023

Rano Rosjanie ostrzelali wieś Kozackie w obwodzie chersońskim

W wyniku ostrzału ranna została kobieta - podaje chersońska administracja obwodowa.

12:30
06.03.2023

Rosjanie twierdzą, że strącili dwa ukraińskie samoloty

Rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow poinformował, że w ciągu ostatniej doby Rosjanie zestrzelili nad Ukrainą samoloty Su-27 i MiG-29 oraz śmigłowiec Mi-8. Myśliwiec przechwytujący Su-27 miał zostać zestrzelony nad obwodem zaporoskim, a MiG-29 - nad obwodem donieckim. Nad obwodem donieckim zestrzelony miał też zostać śmigłowiec Mi-8.

12:27
06.03.2023

Władimir Putin odbył telefoniczną rozmowę z prezydentem Iranu

Putin rozmawiał z Ebrahimem Ra’isim o "rozwoju rosyjsko-irańskich relacji" i "realizacji wspólnych projektów infrastrukturalnych" - poinformował Kreml. 

12:24
06.03.2023

Lloyd Austin: Zdobycie przez Rosjan Bachmutu nie zmieni losów wojny

- Nadal widzimy, że Rosjanie rzucają do walki dużą liczbę źle wyszkolonych, źle wyposażonych żołnierzy - powiedział przebywający z wizytą w Jordanii szef Pentagonu, Lloyd Austin. Jak dodał "siły te bardzo szybko się kończą".

Czytaj więcej

Sekretarz obrony USA o Bachmucie: Ma symboliczne, nie strategiczne znaczenie
12:17
06.03.2023

Czarnecki: Kwaśniewski nowym sekretarzem generalnym NATO? Polski rząd powinien wspierać tę kandydaturę

 Europoseł PiS Ryszard Czarnecki zapytany został na antenie Radia Plus, co uważa na temat potencjalnej kandydatury Aleksandra Kwaśniewskiego na następcę Jensa Stoltenberga, sekretarza generalnego NATO. - W Brukseli o takiej kandydaturze nie słyszałem. Natomiast jakby się pojawiła, to oczywiście polski rząd powinien wspierać tę kandydaturę. Pytanie, czy ma realne szanse - powiedział.

Czytaj więcej

Kwaśniewski sekretarzem generalnym NATO? Czarnecki: Rząd powinien to wspierać
12:01
06.03.2023

Minister obrony Ukrainy mówi, że plan mobilizacji w kraju nie został jeszcze zrealizowany

- Plan mobilizacji, ogłoszony po wdrożeniu przez parlament dekretu prezydenta ws. wprowadzenia stanu wojennego, nie został jeszcze zrealizowany - oświadczył minister obrony Ukrainy, Ołeksij Reznikow. Reznikow dodał, że Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy wie o potrzebach w zakresie różnych specjalności wojskowych i wie, że warto skupić się na digitalizacji wielu procesów w ramach mobilizacji.

11:54
06.03.2023

Miedwiediew: Rosja z innymi państwami wbije ostatni gwóźdź do trumny neokolonialnych aspiracji Zachodu

"Nadszedł czas, by przeprowadzić międzynarodową operację i usunąć złośliwy nowotwór kolonialnej przeszłości" - pisze były prezydent Rosji.

Czytaj więcej

Były prezydent Rosji: Argentyna ma prawo walczyć z Wielką Brytanią o Falklandy
11:29
06.03.2023

Turcja odwołała spotkanie dotyczące hubu dla rosyjskiego gazu

Nie odbędzie się zapowiedziane na 22 marca spotkanie przyszłych dostawców i odbiorców hubu gazowego, który w Turcji miał zbudować Gazprom. Ankara odwołała wydarzenie. Nowy termin nie jest znany. Negocjacje w sprawie projektu zostały zawieszone.

Czytaj więcej

Turecki hub na rosyjski gaz odpływa w siną dal
11:09
06.03.2023

Obajtek: Będziemy wysuwać roszczenia wobec Rosji

Prezes Orlenu Daniel Obajtek zaznaczył w rozmowie z Radiem ZET, że po wizycie prezydenta USA Joe Bidena w Polsce Rosjanie wstrzymali tłoczenie ropy do Polski. – My będziemy teraz wychodzić na drogę prawną i domagać się roszczeń od Rosji – zapowiedział.

Czytaj więcej

Obajtek: Będziemy domagać się roszczeń od Rosji
11:04
06.03.2023

Politycy niemieckiej SPD przebywają z wizytą w Kijowie

Do Kijowa przyjechali Lars Klingbeil, współprzewodniczący SPD oraz Rolf Mützenich, przewodniczący frakcji SPD w Bundestagu. Politycy spotkali się już z merem Kijowa, Witalijem Kliczko.

10:59
06.03.2023

FSB: Organizator ataku w obwodzie briańskim planował zamach na oligarchę

FSB twierdzi, że udaremniła zamach na właściciela spółki medialnej, Konstantina Małofiejewa. Zamach miał planować założyciel Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego, który według FSB miał być organizatorem ataku, do którego miało dojść w czwartek w obwodzie briańskim przy granicy z Ukrainą.

Czytaj więcej

"Atak sabotażystów" w Rosji przy granicy z Ukrainą. FSB wskazuje domniemanego organizatora
10:58
06.03.2023

Kreml: Putin omawiał kwestię ataku na obwód briański z członkami Rady Bezpieczeństwa

Dmitrij Pieskow poinformował, że na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej poruszono "szczegółowo kwestię ataku terrorystycznego na obwód briański". - Zostaną podjęte działania, by przeciwdziałać takim incydentom w przyszłości - stwierdził rzecznik Kremla. 

10:29
06.03.2023

Rosja i Ukraina prowadzą negocjacje ws. wymiany ciężko rannych jeńców

Informacje takie przekazała rosyjska komisarz ds. praw człowieka, Tatiana Moskalkowa. Z jej słów wynika, że negocjacje w tej sprawie prowadzą resorty obrony Rosji i Ukrainy. Jak dodała rozmowy na temat wymiany ciężko rannych jeńców są "obecnie najważniejsze".

09:58
06.03.2023

Na Wyspach Kurylskich ćwiczyła rosyjska obrona przeciwlotnicza

W ćwiczeniach brały udział zestawy obrony przeciwlotniczej dalekiego zasięgu, S-300V4.

09:55
06.03.2023

Na Ukrainie zakończył się alarm powietrzny

W nocy Rosjanie atakowali cele na Ukrainie z użyciem dronów-kamikadze. Większość dronów strącono.

09:33
06.03.2023

Premier Rosji spotka się z przedstawicielami frakcji zasiadających w rosyjskiej Dumie

Do spotkań dojdzie między 13 a 17 marca - poinformował sekretarz szefa rządu, Boris Bieliakow.

09:26
06.03.2023

Rosyjska komisarz ds. praw człowieka: Z Donbasu do Rosji ewakuowano 5 mln osób

Tatiana Moskalkowa, rosyjska komisarz ds. praw człowieka poinformowała w czasie Forum "Dialog kobiet z Kirgistanu i Rosji na rzecz przyszłości", że z okupowanego przez Rosję Donbasu na terytorium Rosji ewakuowano ponad 5 mln osób, które "uciekały przed ostrzałem i bombardowaniem przez Ukraińców".

09:22
06.03.2023

Rzecznik ukraińskiej Straży Granicznej: Sytuacja na północnej granicy z Rosją i Białorusią - pod kontrolą

Andrij Demczenko, rzecznik Straży Granicznej Ukrainy na antenie ukraińskiej telewizji mówił, że sytuacja na ukraińsko-rosyjskiej granicy w obwodach czernihowskim, sumskim i charkowskim pozostaje pod kontrolą, podobnie jak sytuacja na granicy ukraińsko-białoruskiej. 

09:19
06.03.2023

Suspilne: W nocy Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Kramatorsk

W wyniku ataku rakietowego zniszczona miała zostać szkoła, a 15 budynków mieszkalnych zostało uszkodzonych - podaje ukraińska telewizja Suspilne.

09:14
06.03.2023

Wszystkie drony wysłane w nocy przez Rosjan w kierunku Kijowa zostały zestrzelone

Informacje takie przekazuje na swoim kanale w serwisie Telegram Kijowska Miejska Administracja Wojskowa.

09:11
06.03.2023

Gen. Drewniak: Może Rosja policzyła pieniądze i zobaczyła dno w swoim skarbcu?

Gen. Tomasz Drewniak, były Inspektor Sił Powietrznych, był pytany o tajemniczy lot prywatnego samolotu, który kursował między Niemcami a Moskwą. Według spekulacji medialnych na pokładzie znajdował się Siergiej Rołdugin, jeden z zaufanych ludzi Władimira Putina, zajmujący się sprawami majątkowymi rosyjskiego prezydenta.

Czytaj więcej

Tajemniczy lot z Rosji do Niemiec. Polski generał: Niemcy grają w kolejną grę
08:52
06.03.2023

W wyniku działań wojennych na Ukrainie zginęło 464 dzieci

Dane takie przekazuje ukraińska prokuratura generalna. Z jej komunikatu wynika też, że rannych, w wyniku działań wojennych, zostało 931 dzieci.

08:36
06.03.2023

Ihnat: Strąciliśmy 13 z 15 dronów

Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła 13 z 15 dronów Shahed-136, za pomocą których wojska rosyjskie zaatakowały z północy - oświadczył rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat.

08:13
06.03.2023

Alarm powietrzny na Ukrainie

Na terenie całej Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny.

08:08
06.03.2023

Kyryłenko o ostrzale w obwodzie donieckim

W niedzielę w wyniku rosyjskiego ostrzału w Bachmucie jedna osoba zginęła, a w całym obwodzie donieckim pięć zostało rannych - podał szef lokalnych władz Pawło Kyryłenko.

07:48
06.03.2023

Brytyjski resort obrony: Rosjanie wysyłają na Ukrainę 60-letnie czołgi

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii pisze, że w związku ze stratami w sprzęcie, rosyjska armia wysyła obecnie na Ukrainę 60-letnie czołgi T-62. Jak czytamy na polu walki miały się też pojawić transportery opancerzone BTR-50, które w wyposażeniu radzieckiej armii pojawiły się po raz pierwszy w 1954 roku.

Czytaj więcej

Wojna na Ukrainie. Brytyjski wywiad: Rosja wysyła na front 60-letnie czołgi T-62
07:31
06.03.2023

Ministerstwo Obrony Rosji informuje o wizycie ministra Szojgu w okupowanym Mariupolu

Do Mariupola, okupowanego przez Rosję miasta w obwodzie donieckim, Szojgu przyleciał śmigłowcem w towarzystwie wiceministra, Timura Iwanowa. 

07:13
06.03.2023

Żołnierze brytyjskich Sił Powietrznych jadą do Estonii

W Estonii myśliwce z RAF będą brać udział w misji z zakresu Air Policing.

Czytaj więcej

Brytyjskie myśliwce pojawią się nad Estonią
06:57
06.03.2023

W ciągu doby na obwód chersoński spadły 74 rosyjskie pociski

W wyniku ostrzału obwodu chersońskiego przez Rosjan zginęło trzech cywilów, w tym dwoje dzieci - pisze na swoim kanale w serwisie Telegram Ołeksandr Prokudin, szef administracji obwodu chersońskiego. 

06:53
06.03.2023

W nocy Rosjanie zaatakowali obwód dniepropietrowski z użyciem dronów

Wszystkie cztery drony, wysłane przeciwko celom w obwodzie dniepropietrowskim, zostały zestrzelone przez ukraińską armię - informuje gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Serhij Łysak.

06:44
06.03.2023

Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosjanie mieli stracić na Ukrainie ok. 153 770 żołnierzy, 3 423 czołgi, 6 703 pojazdy opancerzone, 2 433 zestawy artyleryjskie, 488 wyrzutni rakiet, 250 zestawów przeciwlotniczych, 302 samoloty, 289 śmigłowców, 2 086 bezzałogowych statków powietrznych, 873 pociski manewrujące, 18 jednostek nawodnych, 5 307 pojazdów (w tym cystern), 234 jednostki sprzętu specjalnego.

06:37
06.03.2023

Jedna osoba ranna w wyniku ostrzału obwodu biełgorodzkiego w Rosji

Obwód biełgorodzki graniczy z obwodem charkowskim.

Czytaj więcej

Nad rosyjskim obwodem biełgorodzkim zestrzelono trzy rakiety
06:12
06.03.2023

Zależność rosyjskiego sektora wydobywczego od zachodnich technologii sięga 80 proc.

Natomiast w usługach wiertniczych zachodnie firmy miały tuż przed rosyjską agresją na Ukrainę ponad 20 proc. rosyjskiego rynku. W 2022 r. prawie wszystkie firmy z krajów, które reżim na Kremlu określa mianem nieprzyjaznych, w tym „wielka czwórka” – amerykańskie Halliburton, Schlumberger, Baker Hughes i Weatherford – ogłosiły przerwanie działalności w Rosji. W warunkach zaostrzenia sankcji mogą zaprzestać działalności pozostałe zachodnie firmy, co stwarza ryzyko ograniczenia eksploatacji odwiertów.

Czytaj więcej

Bez Zachodu Rosjanom pozostaną łopaty
06:09
06.03.2023

Do polskich szkół uczęszcza obecnie 150 648 uczniów z Ukrainy. Ukraińców w wieku szkolnym jest jednak więcej

W samym rejestrze obywateli tego kraju, którym nadano status cudzoziemca na podstawie specustawy, widnieje ponad 277 tys. osób urodzonych w latach 2005–2015.

Czytaj więcej

Zgubieni ukraińscy uczniowie. To może być problem dla polskiego społeczeństwa
06:05
06.03.2023

ISW: Ukraińcy raczej nie wycofają z Bachmutu wszystkich sił jednocześnie

"Ukraińska obrona Bachmutu ma znaczenie strategiczne, tak długo jak pochłania rosyjskie siły i sprzęt, a siły ukraińskie nie ponoszą nadmiernych strat" - czytamy w analizie.

Czytaj więcej

Think tank: Taktyczny odwrót Ukraińców z pozycji w Bachmucie
05:47
06.03.2023

W ciągu doby rosyjska artyleria ostrzeliwała cele na Ukrainie ponad 70 razy

W ciągu doby Rosjanie przeprowadzili 27 ataków powietrznych na cele na Ukrainie i cztery ataki rakietowe - podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Rosyjska artyleria i wojska rakietowe miały ostrzelać cele na Ukrainie ponad 70 razy.

05:23
06.03.2023

Ukraiński mer Melitopola mówi o ataku na dwie rosyjskie bazy w mieście

- To był dla nich (Rosjan) piekielny weekend, tak jak i cały ubiegły tydzień był dla nich piekłem - mówił Iwan Fedorow o atakach na cele w Melitopolu.

Czytaj więcej

Atak na rosyjskie bazy w okupowanym Melitopolu. "Zginąć mogły setki żołnierzy"
05:04
06.03.2023

Sekretarz obrony USA rozpoczął wizytę na Bliskim Wschodzie

W niedzielę Lloyd Austin dotarł do Jordanii. Szef Pentagonu ma odwiedzić również Izrael i Egipt.

05:02
06.03.2023

Prigożyn pisze, że obiecana w lutym amunicja nie dotarła do jego najemników

"Obecnie próbujemy ustalić powód: czy to zwykła biurokracja, czy zdrada" - oświadczył założyciel Grupy Wagnera na swoim kanale w serwisie Telegram.

Czytaj więcej

Prigożyn mówi o zdradzie, Rosjanie nie chcą nacierać w rejonie Wuhłedaru
04:27
06.03.2023

Zełenski: Wszyscy rosyjscy mordercy muszą zostać ukarani

Wszyscy rosyjscy mordercy, każdy organizator tej agresji, każdy, kto w jakikolwiek sposób podtrzymuje wojnę przeciw naszemu państwu i terror przeciwko naszemu społeczeństwu, musi zostać ukarany. I nie jest to tylko marzenie o sprawiedliwości. To praca, która już trwa. To porozumienia, które są już osiągane. To instytucje, które już pracują i będą pracować jeszcze ciężej, by przywrócić sprawiedliwość i ukarać odpowiedzialnych za agresję - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

04:24
06.03.2023

W nocy w obwodzie zaporoskim ogłoszono alarm powietrzny

O alarmie informował na swoim kanale w serwisie Telegram sekretarz rady miejskiej Zaporoża, Anatolij Kurtiew. Po niespełna godzinie alarm został odwołany.

04:20
06.03.2023

W nocy z niedzieli na poniedziałek nad Kijowem wykryto obiekt powietrzny

Kijowska administracja wojskowa informowała o aktywności obrony powietrznej w rejonie ukraińskiej stolicy.

04:19
06.03.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 375